کدخبر : 169443
سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۷
فاقددیدگاه
پرینت

دانشگاه مذاهب در خط مقدم مبارزه علمی با افراطی‌گری

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی، هدف از تاسیس این دانشگاه را تربیت نیروهای علمی برای مقابله با مباحث افراطی از جمله وهابیت عنوان کرد.

به گزارش جنوب پرس ، یکصد و سی امین جلسه رسمی شورای شهر بندرعباس با حضور شهردار و رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد و اعضای شورای شهر به بررسی چگونگی کمک به این واحد دانشگاهی پرداختند.

دانشگاه مذاهب اسلامی واحد استان هرمزگان با مشکلات مختلفی دست به گریبان است که شاید مهم‌ترین مشکل عدم وجود فضای آموزشی و خوابگاهی استاندارد است.

این دانشگاه سال گذشته بر اثر همین مشکلات و عدم وجود محیط خوابگاهی استاندارد تا مرز آتش‌سوزی در خوابگاه دختران و مصدوم شدن چند تن از دانشجویان دختر نیز پیش رفت، «بیشتر بخوانید» امروز با حضور رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در صحن شورای شهر راهکارهای مختلف کمک به این واحد آموزشی در دستور کار شورا قرار گرفت.

تاسیس دانشگاه بدون زمین تملیکی اشتباه بود/ شهرداری در ساخت دانشگاه کمک کند

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسین مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ابتدای جلسه ضمن قدردانی از اعضای شورای شهر به جهت اختصاص یک جلسه از وقت رسمی شورا به دانشگاه مذاهب اسلامی و بررسی مشکلات این واحد دانشگاهی، اظهار داشت: دانشگاه مذاهب اسلامی با تدبیر و آینده‌نگری مقام معظم رهبری در حدود ۲۵ سال پیش تاسیس و اکنون در ۷ استان کشور شعبه دارد.

وی افزود: هدف از تاسیس این دانشگاه تربیت نیروهای علمی برای مقابله با مباحث افراطی از جمله وهابیت است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی ادامه داد: با افراط در همه مذاهب مخالفیم و این مسئله را مسئله ای آسیب‌رسان به گفتمان انسانی می‌دانیم و از همین رو بحث ما عوض کردن این نوع دیدگاه در محیطی آکادمیک و علمی است.

حجت الاسلام مختاری گفت: امروز برای زنده کردن کرامت انسانی و اخلاق میان مذاهب اسلامی و سایر ادیان و مذاهب گفتگو وجود داشته باشد.

وی با اشاره به مشکلات زیر ساختی در دانشگاه بندرعباس، اظهار داشت: برای تاسیس دانشگاه بهتر بود از اول زمین تملیکی وجود داشت و زیرساخت لازم شکل می گرفت و این سبک و سیاق و ملک اجاره ای و ساختمانی که استاندارد هم نیست، دانشجو و مسوولان دانشگاهی را  دچار مشکل کرده است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی افزود: ساختمان کنونی در مالکیت آموزش و پرورش است و اکنون مترصد آن هستند که ساختمان را ما بگیرند.

مختاری ادامه داد: بایستی در بدو تاسیس این دانشگاه در استان هرمزگان، زمینی به صورت تملیکی در اختیار دانشگاه قرار می‌گرفت تا نسبت به ساخت و احداث واحد دانشگاهی مناسب اقدام می‌شد اکنون نیز از شورا و شهرداری تقاضا داریم در مباحث صدور پروانه، عوارض و تامین مصالح دانشگاه مذاهب اسلامی را یاری کنید.

وی با اشاره به عقب‌ماندگی دانشگاه مذاهب واحد استان هرمزگان نسبت به سایر شعبات در سایر استان‌ها گفت: در بوشهر با تخصیص زمینی در حدود ۷ هکتار مراحل ساخت از دو سال قبل آغاز شد و برای فصل جدید تحصیلی آن واحد دانشگاهی آمادگی جذب دانشجو را دارد اما در استان هرمزگان متاسفانه هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

دانشگاه مذاهب اسلامی به تقویت امنیت مذهبی کمک می‌کند

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه ضمن تقدیر از حصور رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در جلسه شورای شهر بندرعباس، اظهار داشت: افراط مسئله ای جهانی است و نه تنها در کشورهای خاورمیانه بلکه در تمام دنیا این مسئله وجود دارد و جهان دچار افراط‌گرایی شده است.

فیصل دانش گفت: اقدام مقام معظم رهبری در رصد موارد افراط‌گرایی در گذشته و تاسیس این دانشگاه نشان از آینده‌نگری ایشان بوده و قابل تقدیر است.

وی افزود: تاسیس دانشگاه مذاهب اسلامی موجب شده است امنیت بیشتری را شاهد باشیم و این این موضوع در بحث امنیت مذهبی چشمگیر تر است.

 ۲ راهکار شهرداری برای کمک به دانشگاه مذاهب اسلامی

عباس امینی زاده شهردار بندرعباس نیز در جلسه رسمی شورای شهر به عنوان مهمان حضور داشت و در ابتدا با بیان این مطلب که در قبال وحدت مذاهب دو وظیفه حفظ و ارتقاء را بر عهده داریم اظهار داشت: ارتقاء وحدت با ارتقای علم و دانش و در قالب دانشگاه مذاهب اسلامی امکان‌پذیر است.

امینی زاده گفت: پیشنهاد اول شهرداری این است که برای زمین تخصیص یافته به دانشگاه مذاهب اسلامی، با کمترین هزینه پروانه ساخت صادر، و در زمینه احداث و امور اجرایی نیز تا جایی که مقدور است همکاری کنیم.وی افزود: ساختمان کنونی دانشگاه مذاهب ساختمان مشاعی است و نمی‌توانیم آن را به دانشگاه مذاهب واگذار کنیم اما دو راهکار برای کمک به این دانشگاه در دستور کار داریم.

وی افزود: راهکار دوم و پیشنهاد بعدی ما به دانشگاه مذاهب اسلامی، استفاده از ظرفیت خالی دو دانشگاه هرمزگان و آزاد است، زیرا با کاهش جذب دانشجو، فضای آموزشی نسبتا مناسبی به وجود آمده که دانشگاه مذاهب می تواند با رایزنی با این دو دانشگاه از فضای موجود بهره برداری مناسب داشته باشد.

هرمزگان دروازه وحدت کشور است

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: هرمزگان دروازه وحدت است و وحدت اسلامی در این استان در جهان است.

آبتین امیری افزود: وحدت ریشه در افکار و کردار مردم هرمزگان دارد مردم هرمزگان مردمی اعتدالی هستند و از افراطی گری ها و حاشیه سازی ها دور هستند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: اگر اختلافی دراستان وجود داشته است، این اختلافات ریشه در مردم هرمزگان نداشته و از بیرون استان بر این استان تحمیل شده است.

آبتین امیری ابراز داشت: برای رسیدن به وحدت تنها اراده مردم کافی نیست، بلکه مسئولین، خصوصاً مسؤولینی که از بیرون استان در داخل این استان متولی امور می‌شوند باید برای حفظ وحدت توجیه شوند.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس افزود: به دلیل سیاست‌های قاطع مقام معظم رهبری در حمایت از وحدت اسلامی شکرگزار هستیم و دیدگاه‌ها و فتواهای ایشان همواره ستون محکمی برای وحدت اسلامی بوده است.

آبتین امیری گفت: همه ما در این کشور دارای سرنوشت مشترکی هستیم، با همدلی و دلسوزی نسبت به یکدیگر باید در مسیر حمایت از همدیگر برداریم .ممکن است عده‌ای دنبال اختلافات باشند اما وحدت ما همه توطئه‌ها را برهم خواهد زد.

عضو شورای شهر بندرعباس اظهار داشت: همه ما با افراط‌گری مخالفیم و می‌خواهیم این وحدت تاریخی خود را برای نسل‌های آینده به میراث بگذاریم و حمایت از دانشگاه مذاهب اسلامی در همین راستا است.

آثار مثبت تاسیس دانشگاه مذاهب اسلامی در استان‌ها ملموس است

عضو شورای شهر بندرعباس در این جلسه گفت: در استان هرمزگان به لحاظ وحدت مذاهب، وحدت بسیار خوبی را شاهد هستیم به نحوی که این امر در ازدواج ها و سایر امور قابل مشاهده است.

کیانوش جهانبخش اظهار داشت: در شورای شهر بندرعباس نیز این نکته و وحدت وجود دارد و ۳ نفر از اعضای این شورا از جمله ریاست شورا از اهل سنت هستند و با وحدت کامل در جهت حل منافع عمومی حرکت می‌کنیم.

وی افزود: آثار مثبت تاسیس دانشگاه مذاهب در استان هایی که شعب آن وجود دارد به طور ملموس قابل مشاهده است و از این رو شورای شهر بندرعباس آمادگی دارد در تعامل با دانشگاه مذاهب اسلامی اقدامات عملی را انجام دهد.

خروجی دانشگاه مذاهب اسلامی جذب و گفتمان با سایر ادیان باشد

عضو شورای شهر بندرعباس در این جلسه گفت: تقویت وحدت میان مذاهب اسلامی امری قابل تقدیر است و انتظار می‌رود در آینده و با گسترش فعالیت‌های این دانشگاه شاهد جذب و گفتمان با سایر ادیان و مذاهب نیز باشیم.

به گزارش فارس مجید عسکری زاده اظهار داشت: استان هرمزگان پایگاه و مرکز اخلاق است و شهرداری و شورای شهر و سایر مسوولان محلی در بدو تاسیس این دانشگاه کمک هایی را به این واحد آموزشی از جمله تخصیص زمین داشته اند و اکنون نیز آمادگی داریم به دانشگاه مذاهب اسلامی کمک کنیم.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما