کدخبر : 169389
سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱
فاقددیدگاه
پرینت

بررسی مشکلات صنفی بندرعباس با حضور اعضای شورای شهر

پنجمین اجلاس عمومی اتاق اصناف با حضور اعضای هیات رئیسه شورا اسلامی شهر بندرعباس در اتاق اصناف بندرعباس برگزار و مشکلات و چالش‌های صنفی شهر بررسی شد.

 بررسی مشکلات صنفی بندرعباس با حضور اعضای شورای شهر

به گزارش خبرگزاری به گزارش جنوب پرس ، از بندرعباس، صبح امروز پنجمین اجلاس عمومی اتاق اصناف مرکز استان هرمزگان با حضور هیات رئیسه شورای اسلامی شهر بندرعباس و با دستورکار بررسی مسائل و مشکلات اصناف در حوزه این شهر و همچنین بررسی بند ۲ صورت جلسه مورخ ۲۵ تیرماه در سالن جلسات اتاق اصناف بندرعباس برگزار شد.

عبدالمجید جلالی رئیس اتاق اصناف مرکز استان در ابتدای این اجلاس، ضمن خیر مقدم به مهمانان ویژه پنچمین اجلاس عمومی اتاق، چالش ها و مشکلات پیش روی صنوف شهر بندرعباس را تشریح کرد و اظهار داشت: لازم است اعضای محترم شورای اسلامی شهر به عنوان وکلای تمام اقشار جامعه به ویژه فعالان صنفی و بازاریان در راستای مرتفع سازی مشکلات صنفی، با توجه به رکود بازار بیش از پیش حمایت کنند.

وی در ادامه با اشاره به موارد مورد بحث بازاریان در حوزه مدیریت شهری افزود: طبق مصوبه دیوان عدالت اداری، عوارض تابلوهای صنفی البته با رعایت قوانین و در قالب چارچوب لغو شده است که متاسفانه در شهر بندرعباس همچنان، یکی از موضوعات مناقشه فعالان صنفی با شهرداری بوده و هست.

رئیس اتاق اصناف مرکز استان هرمزگان به بیانات و تاکیدات استاندار هرمزگان در خصوص زیباسازی ورودی شهر بندرعباس اشاره کرد و بیان داشت: واحدهای صنفی این آمادگی را دارند که در همین راستا با استفاده از ظرفیت‌های موجود در اجرای این طرح همکاری نمایند، اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است، که آیا تنها با تغییر تابلو واحدهای صنفی، منظر و معابر شهری ساماندهی خواهد شد؟

 جلالی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت حمایت از فعالان صنفی با توجه به مشکلات اقتصادی اذعان کرد: در حالی که بازاریان بندرعباس برای عبور از تنگنای اقتصادی، نیازمند حمایت هستند، لازم است شهرداری و سایر دستگاه‌های متولی این حوزه، در اخذ عوارض‌های متنوع تجدیدنظر کنند.

وی در ادامه پسماند واحدهای صنفی را به طلای کثیف تشبیه کرد و بیان داشت: تا زمانی که پسماند تولید شده درون واحدهای صنفی باشد، بازاریان حق دارند از این پسماند درآمدزایی کنند که البته این اقدام مستلزم ایجاد ساز وکار قانونمند بوده و اتاق اصناف در همین راستا در حال برنامه‌ریزی است.

نماینده هرمزگان در اتاق اصناف ایران با بیان اینکه اخذ عوارض جمع اوری پسماند از برخی واحدهای صنفی تامل بر انگیز است گفت: دریافت عوارض جمع اوری پسماند از طلافروشی‌ها، بدون در نظر گرفتن میزان تولید پسماند این واحدها، همواره اعتراض این فعالان صنفی را بدنبال داشته است.

جلالی در ادامه بر توجه بیشتر دستگاه‌ها و متولیان حوزه بازار به حقوق فعالان صنفی تاکید کرد و بیان داشت: از اعضای محترم شورای اسلامی شهر بندرعباس درخواست داریم تا با درایت، از ایجاد غرفه، کانکس و نمایشگاه فروش کالا توسط شهرداری و سازماندهای تحت نظارت آن نهاد، جلوگیری کنند.

رئیس اتاق اصناف مرکز استان هرمزگان تاکید کرد: زیباسازی و مناسب سازی معابر شهری در حوزه بازار و شهر بندرعباس بایستی با هماهنگی و برنامه ریزی صورت پذیرد تا برای کاسبان مشکلی ایجاد نگردد.

وی با بیان اینکه مشکلات شهرداری و شورای شهر را نیز بایستی مد نظر قرار داد افزود: راه‌اندازی شورایاری محلات، از مهمترین گام هایی است که در عمر شورا ایجاد شد ولی متاسفانه برخی‌ها از این موضوع برداشت سیاسی دارند.

اعمال ماده ۸۵ قانون نظام صنفی راهکار ساماندهی دستفروشی در بندرعباس

مسعود محمد شاهی نائب رئیس اول اتاق اصناف مرکز استان هرمزگان نیز در ادامه این نشست اظهار داشت: تصویب عوارضات کسب و کار توسط شهرداری متاسفانه بدون توجه به شرایط کنونی اقتصاد و رکود بازار  بوده و در برخی نقاط شهری و صنوف شاهد ۶ برابر شدن عوارض کسب و کار هستیم.

 وی با اشاره به طولانی شدن طرح جابجایی صنوف آلاینده و ناسازگار با محیط زیست افزود: هرچند جابجایی برخی صنوف از سطح شهر موجب زیباسازی شهری خواهد شد اما به این موضوع هم توجه گردد برخی از صنوف بایستی در دسترس شهروندان باشند خارج شدن آنها از درون شهر، مردم را با مشکل مواجه می‌سازد.

نماینده اتاق اصناف ایران در هرمزگان با اشاره به ضرورت بازسازی و تعمیرات رواق بازار بزرگ بندرعباس به جهت جلوگیری از بروز حوادث ناگوار و البته زیبا سازی منظر شهری بیان کرد: تعمیرات و نوسازی واحدهای صنفی به زیباسازی سیما و منظر شهری کمک می‌کند، بایستی از این موضوع حمایت بیشتری از سوی شهرداری صورت پذیرد.

محمد شاهی در ادامه با بیان اینکه تعداد واحدهای صنفی بندرعباس با توجه به سیاست دولت در برداشته شدن سقف و حدود صنفی، بیش از نیاز شهروندان است گفت: فعالیت دستفروشان و فروشندگان دوره گرد نیز تبعات این معضل را افزون ساخته است.

 نائب رئیس اول اتاق اصناف بندرعباس با بیان اینکه سرمایه برخی دستفروشان بیشتر از فعالان صنفی قانونمند است افزود: تنها راه عبور از این مشکل اعمال ماده ۸۵ قانون صنفی با هدف ساماندهی دست فروشان و فعالان صنفی کم درآمد است که بایستی با حمایت و همکاری دستگاه‌های متولی بازار و  مدیریت شهری بندرعباس اجرا گردد.

محمدشاهی در ادامه با انتقاد از چندین برابر شدن عوارضات کسب و کار  تاکید کرد: در بحث اخذ عوارض اگر به نتیجه ای دست یابیم که عدد معقول باشد، تشکل های صنفی اعلام اماگی دارد با جذب عوارض به درآمدزایی شهرداری نیز کمک نماید.

عدم وجود مدیریت واحد شهری عامل تداوم مشکلات بندرعباس است

فیصل دانش رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در ادامه این نشست  با بیان اینکه اعضای شورای شهر با کمک اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنفی این شهرستان بر مشکلات و مطالبات بازار در حوزه مدیریت شهری واقف است، اظهار داشت: متاسفانه این امکان وجود ندارد که یک شبه تمام چالش ها و مشکلات مرتفع شود.

 وی در ادامه افزود: در همه دنیا بالاترین قدرت شهر در دستان شهرداری است اما در کشور ما مدیریت واحد شهری وجود ندارد و مشکلات متعدد در این حوزه به همین دلیل تداوم داشته و مردم نیز متاسفانه اعضای شورای شهر را  را نماینده شهردار می‌دانند این در حالی است که طبق قانون، اخیارات شورا در انتخاب و عزل شهردار بوده و دخل و تصرفی در تغییرات زیر مجموعه شهرداری ندارد.

 رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس با بیان اینکه قوانین شهری برای رفع مشکلات ایجاد شده است تاکید کرد: بایستی پروژه‌ها را یکی پس از دیگری پیگیری و موانع و مشکلات پیش رو را با همکاری یکدیگر مرتفع سازیم.

دانش در ادامه با تاکید بر اینکه اکنون زمان کار کردن است، از اعلام آمادگی شورای اسلامی شهر برای حل مشکلات بازار خبردادو گفت: طبق بررسی‌های انجام شده در حوزه زیباسازی و مناسب سازی معابر و منظر شهری به همکاری و همراهی اصناف نیاز داریم به همین علت نیز بنده مخالفت خود را جهت درنظرگرفتن شرایط تنبیهی برای صنوفی که با نصلب تابلوهای زیبا و شکیل به زیباسازی شهر کمک می‌کنند اعلام می‌دارم.

وی در بخش پایانی سخنان خود با تقدیر از پیگیری‌های مصرانه هیات رئیسه اتاق اصناف بندرعباس در خصوص مشکلات و مطالبات بازاریان گفت: شورای اسلامی شهر بندرعباس با بهره‌گیری از ارتباط مناسب با اقشار مختلف و اشراف نسبت به موضوعات در قالب طرح و برنامه اقدام می‌کنند.

شورای شهر برای مرتفع‌سازی مشکلات نیازمند ابزار قانونی است

آبتین امیری عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در ادامه این نشست بیان داشت: اگر امروز با مشکلاتی نظیر دستفروش و قلیان فروش مواجه هستیم به دلیل وجود ضعف در برخورد نیست، و توان مقابله و جمع آوری در شهرداری وجود دارد اما مشکلات و تبعات آن به سبب وجود معضل بیکاری و اجتماعی فراتر از چیزی است که دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه توقعات برخی ادارات به جای اینکه عمومی باشد، شخصی است افزود: اعضای شورای اسلامی شهر و شهرداری بایستی برای اجرای برنامه‌های کارشناسی شده با دستگاه‌های اجرایی و متولی نشست برگزار کنند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر بندرعباس در ادامه با بیان اینکه شورای شهر به ابزار قانونی نیاز دارد بیان داشت: دستگاه‌های نظارتی بیشتر کدخدامنشی می‌کنند تا اینکه به شورا ابزار قانونی برای اجرای برنامه‌های شهری اعطا کنند.

 امیری اذعان داشت: ما به اصناف بندرعباس اعتقاد داریم و تلاشمان را برای حل مشکلات حوزه بازار تداوم خواهیم بخشید و  تک تک اعضای شورا به عنوان یک نهاد مردمی خود را در کنار اصناف و در یک مسیر می‌دانند.

 وی در ادامه بیان داشت: پیشنهاد دارم موارد یکی پس از دیگری با استفاده از دستگاه‌های متولی پیگیری شود، البته شهرداری نیز باید به این نتیجه برسد تا با هماهنگی های لازم اقدامات درخور توجه و تاثیر‌گذاری در حوزه بازار داشته باشد.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در ادامه با بیان اینکه اصلی ترین هدف ما در این نشست، جلوگیری از بیشتر شدن مشکلات است افزود: تک تک اعضای این شورا برای کنترل وضعیت موجود اعلام امادگی دارند و برای رفع مشکلات برنامه ریزی خواهد شد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر بندرعباس با اشاره به برگزاری نشست با معاون درآمد شهرداری این شهر، پیرامون موضوع عوارض کسب و کار نیز گفت: نرخ عوارض در مناطق مختلف طبق اعلام  کمیسیون ماده ۶۴ امور مالیاتی تغییر و به صورت تساعدی رشد داشته است. البته ما نسبت به تغییرات غیر معقول معترض هستیم و قطعا موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

امیری در ادامه با اشاره به پیشنهاد ارائه شده از سوی اتاق اصناف در زمینه مشارکت در توسعه فضای سبز و ترویج درختکاری توسط فعالان صنفی بندرعباس بیان داشت: این آمادگی وجود دارد تا با حمایت شهرداری عوارض نوسازی واحدهای صنفی به ازای اجرای طرح و مشارکت بازاریان، مشمول تخفیف یا معافیت قرار گیرد.

 وی همچنین افزود: خیابان حافظ نیز که با هدف ارتقای کیفیت خدمات و رفاه حال شهروندان به صورت سنگفرش به پیاده راه تبدیل شده است از مهمترین گام های شورای اسلامی شهر و شهرداری است که این طرح را برای نقاط دیگر شهر با تخصیص اعتبار در دستور کار قراردادیم ، البته مشکل بیکاری موجب گردیده تا این نقطه از شهر به محل فعالیت دستفروشان تبدیل گردد، که نیازمند ساماندهی است.

غفلت برخی مسئولان عامل بروز چالش‌ها در شهر بندرعباس است/ایجاد کد اشتغال برای دکه‌های فلالی آمار بیکاری بندرعباس را تک رقمی کرده است

مجید عسکری‌زاده دیگر عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه اصناف و بازاریان همواره یار و یاور شهر و شهرداری‌ها بوده اند، اظهار داشت: فعالان صنفی و بازاریان متدین در تمام تجمعات موجه، در حمایت نظام و انقلاب حاضر بوده و در پرداخت مالیات و حقوق و عوارض دولتی پیشرو هستند.

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس تاکید کرد: امروز کشور و جامعه ما درگیر جنگ اقتصادی است و اصناف و بازاریان فرماندهان این جبهه محسوب می‌شوند.

وی در ادامه بیان کرد: راه حل تمامی مشکلات موجود در حوزه بازار در قانون دیده شده است، اما کم‌کاری و غفلت برخی مسئولان باعث بروز مشکلات و چالش ها در این بخش شده است.

عسکری‌زاده ادامه داد: یکی از توقعات ما از اتاق اصناف این است که جابجایی واحدهای عمده فروش و صنوف آلاینده و ناسازگار با محیط زیست را با سرعت بیشتری پیگیری کند.

عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر بندرعباس با بیان  اینکه ایجاد کد اشتغال برای مشاغلی نظیر دکه های فلافلی ضریب اشتغال این استان را تک رقمی کرده است افزود: دولت توانایی ایجاد اشتغال ندارد و افزایش دستفروشان به دلیل کمبود فرصت‌های شغلی و توان دولت در ایجاد اشتغال است، هرچند که تعدد دستفروشان در این شهر زیبنده نیست.

وی در بخش پایانی سخنان خود اضافه کرد: شهرداری بندرعباس برای حمایت از سرمایه‌گذاران در تمام حوزه‌های شهری اعلام آمادگی دارد.

اخذ عوارض شهری بندرعباس مکانیزه می‌شود

فرزانه آرامش رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در ادامه این نشست اظهار داشت: متاسفانه عدم هماهنگی مابین دستگاه‌های متولی در حوزه حفاری‌های سطح شهر مشکلاتی را برای شهروندان به ویژه کسبه ایجاد کرده است.

وی در ادامه افزود: مکانیز کردن عوارض شهری یکی از برنامه‌های شهرداری است که امید است در آینده نزدیک با همت و پیگیری همکاران بنده و دستگاه‌های متولی انجام شود.

 عضو هیات رئیسه شورای اسلامی بندرعباس تاکید کرد: کمبود نظارت و یا عدم تعامل در حوزه مدیریت شهری با بازار و اصناف به تشدید مشکلات کمک می‌کند، تلاش داریم تا با برگزاری جلسات تاثیرگذار و پیگیری مصوبات در راستای مرتفع سازی مشکلات گام برداریم.

 تمام توان شهرداری را برای رفع مشکلات بازاریان به کار می بندیم

موحدی نژاد معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس نیز در ادامه اجلاس عمومی اتاق اصناف اظهار داشت: تک تک مشکلات مطرح شده در این جلسه با توجه به برگزاری جلسات متعدد در شورای اسلامی شهر با حضور نمایندگان بازار و اصناف بندرعباس در دستور کار شهرداری قرار دارد.

وی در ادامه بیان داشت: برای دستیابی به نتیجه در رفع مشکلات نیازمند همکاری و همراهی دستگاه‌های متعدد خدمات‌رسان و حاکمیتی هستیم که اگر در زمان اجرا، یکی از این دستگاه‌ها پای کار نباشد، موضوع به نتیجه نخواهد رسید.

 معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس تصریح کرد: اگر امروز  همه ما نسبت به وضعیت موجود گلایه‌مند هستیم، بایستی توجه داشته باشیم که همه ما در بروز این مشکلات سهیم هستیم.

موحدی نژاد ادامه داد: در خصوص واحدهای آلاینده و ناسازگار با محیط زیست بارها جلسات متعددی با حضور نمایندگان اصناف برگزار شده است ولی علیرغم پیگیری های متعدد و مکاتبات با دستگاه های متولی همچنان به نتیجه‌ای دست نیافته‌ایم.

وی افزود: شهرداری بندرعباس در تعطیلات نوروز پیش رو طبق برنامه ریزی انجام شده تنها در محل اسکان مهمانان نوروزی مجوز ایجاد غرفه برای تامین نیاز مهمانان و گردشگران اعطا خواهد کرد. البته از این مهم هم نباید غافل بود که در این ایام بسیاری از اماکن و ساختمانهای بزرگ تجاری در سطح شهر بدون دریافت مجوز اقدام به برپایی نمایشگاه‌های فروش وسایل سفره هفت سین و ماهی می‌نمایند.

 معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس با بیان اینکه بازارچه ۲۲ بهمن زیبنده پایتخت اقتصادی کشور نیست اضافه کرد: جلسات متعددی هم برای ساماندهی این بازار برگزار شده اما با توجه به فعالیت اقشار آسیب‌پذیر و نیازمند در این بازارچه، اراده و همکاری کافی برای عملیاتی کردن مصوبات جلسات وجود ندارد.

 موحدی نژاد در بخش پایانی سخنان بیان داشت: این قول را به شما می‌دهم که با تمام توان خود و مجموعه شهرداری برای رفع مشکلات بازار و بازارایان در حوزه شهر بندرعباس تلاش کنم.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما