کدخبر : 169367
سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
فاقددیدگاه
پرینت

لزوم اجرای قوانین غربی در مسجد نصیرالملک شیراز

رعایت شأن و منزلت مسجد نصیرالملک و حتی دیگر اماکن مذهبی گردشگری امری افراطی نبوده و همه جهان و مسئولان آن پذیرفته‌اند که باید قوانین هر مکان را فارغ از عقیده و نظر خویش رعایت کنند.

لزوم اجرای قوانین غربی در مسجد نصیرالملک شیراز

خبرگزاریبه گزارش جنوب پرس ، -شیراز/ دکتر سید محسن هاشمی؛ استاد دانشگاه
بررسی فضای مجازی و تصاویر منتشر شده از بانوان در مسجد زیبای نصیرالملک شیراز، نشان از یک بی احترامی به جایگاه مذهبی و قوانین گردشگری در این مکان دارد. بانوانی که آزادانه با پوشش‌های نامناسب وارد مسجد شده و سپس سر برهنه کرده و در زیر نورانیت الوان ناشی از شیشه کاری‌های مسجد و تکیه بر کاشی‌های اسلیمی هفت رنگ تصاویری را از خویش منتشر می‌دارند که چون تذکر داده می‌شود، فریاد می‌دارند که همین شما هستید که نمی‌گذارید توریست وارد کشور شده و این سخت گیری‌ها سبب فراری شدن آنان می‌شود.

اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که گردشگران خارجی بیش از ما ایرانیان متوجه قوانین موجود اماکن مذهبی و فرهنگی کشور بوده و به آن احترام می‌گذارند، زیرا این قوانین امری عجیب و خاص ایران نبوده و در همه جهان در حال اجراست و همه خود را مکلف به رعایت آن می‌دارند. مجریان قوانین نیز نه تنها مردم عادی، بلکه همه کسانی هستند که قصد بازدید از این اماکن را دارند، حتی اگر ترامپ یا ملکه انگلیس باشد.

این قوانین در واتیکان و خصوصا کلیسای سن پیتر سخت‌گیرانه‌تر بوده و اگر کسی قصد ملاقات با اربابان کلیسا داشته باشد، پوشش‌ها با دقت بیشتری مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر به تصاویر حضور مسئولان آمریکایی خصوصا میشل اوباما همسر رئیس جمهور سابق آمریکا یا پوشش ملانیا و ایوانکا ترامپ در سفرهای اخیر نگاه بیندازیم به وفور به رعایت قوانین پوشش در این مکان بر می‌خوریم که مقایسه آن با اقدامات تعدادی در مسجد نصیرالملک شیراز، جای تامل دارد.

مساجد کشور همسایه ترکیه نیز که آمال و هدف الگویی بسیاری برای جذب گردشگر است، ما را به همان نتیجه بالا می‌رساند، آنجا که حتی ملکه انگلیس نیز مجبور به رعایت پوشش مناسب سر خویش می شود تا بتوانند وارد مسجد یاشیل ترکیه شود. حضور با حجاب همسر رییس‌جمهور فرانسه، کشوری که از فعالان حوزه برخورد با حجاب اسلامی است در مسجد شیخ زاید ابوظبی مثال جالب دیگری در این عرصه است. یا همسر مایک پمپئو که برای حضور در مسجد الفتاح‌العلیم قاهره مصر با پوشش بسیار کامل و روسری بر سر به همراه همسرش حاضر می شود. در این بین رعایت پوشش چادر توسط خانم سیسیلیا مورل همسر رئیس جمهور شیلی در بازدید از مسجد الاقصی قابل توجه است که چگونه به قوانین اماکن احترام گذاشته می‌شود.

کشورهای آسیایی و خصوصا در شرق همچون تایلند و فیلیپین و هند که در این باره سخت گیری‌های بیشتری را برای گردشگران ایجاد کرده و حتی در معبدی مانند چیانگ ری نوع رفتارها و حرکات نیز باید مطابق با منزلت مکان بوده و ادب حضور رعایت شود، نکاتی که اکنون یکی از اصول سفر به این کشورها بوده و در زمان اخذ ویزا باید مدنظر داشت.

نتیجه آنکه رعایت شأن و منزلت مسجد نصیرالملک و حتی دیگر اماکن مذهبی گردشگری امری افراطی نبوده و همه جهان و مسئولان آن پذیرفته‌اند که باید قوانین هر مکان را فارغ از عقیده و نظر خویش رعایت کنند که بر اساس آنچه بیان شد، نیز چنین بوده است، امری که ای کاش هموطنان ما در ایران و شیراز نیز با تاسی از غربی‌ها رعایت می‌کردند تا نیازی به تذکر نباشد.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما