کدخبر : 169335
دوشنبه 14 مرداد 1398 - 22:44
فاقددیدگاه
پرینت

۲ طرح‌ بزرگ بندری با حضور وزیر راه درهرمزگان بهره برداری می شود

۲ طرح بزرگ بندری شامل شناور مسافری جدید (الماس قشم یک) و ۱۵ دستگاه ترانستینرهای ساخت ایران سه شنبه با حضور وزیر راه وشهرسازی درهرمزگان به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش جنوب پرس ، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان روز دوشنبه درخصوص جزییات این طرح ها گفت: شناور الماس قشم یک به سفارش شرکت تعاونی مسافری خیبر قشم و از محل تسهیلات سازمان بنادر و دریانوردی، تامین مالی شده است.

الله مراد عفیفی پور افزود: بدنه تمام آلومینیوم به لحاظ ایمنی و استحکام سازه ای، ظرفیت بالای مسافری و طراحی منحصر بفرد از ویژگی‌های این شناور است.

وی بیان داشت: این شناور با ظرفیت حمل ۱۵۸ مسافر در فهرست شناورهای کلاس کاتاماران (شناور تندرو ۲ بدنه) قرار دارد که درمدت زمان ۱۶ ماه ساخته شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان اظهارداشت: شناور الماس قشم یک از امکان دریانوردی با سرعت ۲۲ گره دریایی (حدود۴۰ کیلومتر برساعت) در مسیرهای مسافری برخوردار است که زمان رفت وآمد بین سرزمین اصلی با جزایر را از یک ساعت به حدود ۴۵ دقیقه کاهش می‌دهد.

عفیفی پور گفت: با پیوستن این شناور جدید ساخت داخل به ناوگان دریایی هرمزگان، تعداد شناورهای مسافری مسیرهای دریایی بین جزیره قشم به بندرعباس و جزایر هرمز و لارک به ۳۹ فروند با ظرفیت ۴ هزار و ۱۰۰ نفر صندلی افزایش می‌یابد.

بهره برداری از ۱۵ دستگاه ترانستینر در بندرشهید رجایی

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان همچنین گفت: ساخت ۱۵دستگاه ترانستینر(جرثقیل ساحلی ویژه صفافی کانیتنر) با بهره گیری از دانش وتوان فنی شرکت‌های ایرانی به پایان رسیده است.

عفیفی پور، هزینه صرف شده برای طراحی، ساخت و نصب این تجهیزات راهبردی را ۲۱ میلیون یورو (با قیمت روز ۲۸۰ میلیارد تومان) از محل اعتبارات داخلی سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد.

وی ادامه داد: این دستگاه‌ها فردا سه شنبه با حضور وزیر راه وشهرسازی به صورت رسمی تحویل ۲ شرکت ترمینال اپراتور بندرشهید رجایی می‌شود.

مدیرکل بنادر ودریانوردی هرمزگان اظهارداشت: با افزوده شدن این تجهیزات، تعداد ترانستینرهای ملکی سازمان بنادر و دریانوردی در بندرشهید رجایی به ۶۰ دستگاه می‌رسد که ۲۸ دستگاه نیز متعلق به بخش خصوصی است.

عفیفی ادامه داد: این اقدام در راستای افزایش توان و ظرفیت بندرشهید رجایی به عنوان پیشرفته ترین وبزرگترین بندر کانتینری ایران در زمینه عملیات بندری صورت گرفته است.

براساس گزارش ایرنا وی تصریح کرد: این طرح‌ها در راستای تحقق منویات رهبرمعظم انقلاب در راستای اقتصاد مقاومتی، ایجاد خودباوری ملی، رونق تولید و همچنین تقویت

ناوگان و تجهیزات دریایی و بندری مهم‌ترین استان ساحلی کشور عملیاتی و بهره برداری شده است.

بندر مهم و راهبردی شهید رجایی در ۲۳ کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان و در شمال جزیره قشم و تنگه هرمز واقع شده است که با داشتن روابط دریایی و مبادله کالا با ۸۰ بندر شاخص بین المللی به عنوان بزرگترین بندرتجاری و کانتینری و همچنین دروازه طلایی اقتصاد ایران مطرح است و سهم ۵۰ درصدی از تجارت ایران را به خود اختصاص داده است.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما