کدخبر : 169332
دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۲
فاقددیدگاه
پرینت

جاسک ظرفیت مناسبی برای پرورش شتر دارد/شترها شناسنامه دار شوند

فرماندار جاسک با بیان اینکه علت تصادفات مرگبار در شرق هرمزگان سرگردانی شترها بعد از چرا است، گفت: جاسک ظرفیت مناسبی برای پرورش شتر دارد.

به گزارش جنوب پرس ، محمد رادمهر در مورد جمع آوری شترها از جاده های هرمزگان به خصوص در شرق هرمزگان بیان کرد: شهرستان جاسک با توجه به شرایط آب و هوایی و وجود عرصه بیابانی، به مکانی مناسب برای پرورش و زندگی شتر تبدیل شده است این شهرستان یکی از مناطقی است که صنعت شتر داری از دیرباز در آن وجود داشته

رادمهر ادامه داد: مردم این دیار پرورش شتر را از نیاکان خود به یادگار برده اند. این صنعت در حال حاضر  به اقتصاد معیشتی و حتی تجاری تبدیل شده است. خشکسالی و مقاومت دام شتر به کم آبی و شرایط پوشش گیاهی شهرستان جاسک ایجاب کرده که مردم علاقه زیادی به پرورش این حیوان داشته باشند. از سویی خاصیت تغذیه ای شیر و گوشت شتر انکارناپذیر است.

فرماندار جاسک افزود: شتر حیوانی است که هم برای سوارکاری مسابقه، باربری و نیز از شیر، گوشت و پوست آن استفاده فراوانی می شود امروز نباید به عنوان یک معضل و خطرناک بودن درجاده ها در ذهن ها تداعی کند.

به گفته وی، در کنار این محاسن شترهای سرگردان جاسک در محور پرتردد جاسک-میناب و جاسک کنارک جاده های شهرستان را به قربانی گاهی تبدیل کرده اند که در دو مقوله بهداشت روانی و سلامت مردم خطرآفرین هستند.

رادمهر خاطرنشان کرد: با نگاهی به مرگ و میرهای جاده ای در شهرستان جاسک در می آبیم درصد اعظمی از این حادثه ها به شترهای سرگردان رها شده در اطراف جاده ها است. شترهایی که در طول روز چرا کرده و به هنگام غروب باید با گله راه خانه را در پیش گیرند، حیران و سرگردان راه خود را در پیش می گیرند و گاه به هنگام عبور از جاده ساز یک تصادف مرگبار را می نوازند.

وی ابرازداشت: از سویی برخی رانندگان خودروها اعتنایی نکرده و با همان شیوه خودشان در جاده حرکت می کنند که بیشتر مواقع منجر به برخورد شدید این شترها با خودروها می شوند و در نهایت مرگ سرنشینان خودرو را رقم می زنند.

نماینده عالی دولت در شهرستان جاسک عنوان کرد: از سمت میناب و یا کنارک به سمت جاسک حرکت می کنیم شاهد دسته ای از شترهای سرگردان را در کنار جاده ها دید که ممکن است فقط برای لحظاتی وارد جاده شوند و اتفاق بزرگی در اثر برخورد خودروها با این شترها به وقوع بپیوندد. بیشتر این حوادث در شب و تاریکی رخ می دهد که شترها در حال چرا از کنار گذر جاده بطور جهشی و غیرمنتظره وارد جاده می شوند و موجب یک تصادف مرگبار می شوند.

رادمهر اظهارداشت: بر اساس گزارش پزشکی قانونی کشور، ۸۰ درصد تصادف‌های خودروها با شترها منجر به فوت می‌شود و ضرورت دارد تا صاحبان شترها با شناسنامه دار کردن این شترها و هدایت آنها به سوی مناطق امن و دور از جاده ها زمینه مهار این معضل بزرگ را فراهم کنند.

وی گفت: با توجه به سیاست های دولت به مقوله تولید و اقتصاد مقاومتی و از سویی نگاه ویژه دولت تدبیر و امید و پیگیری های دکتر همتی نماینده عالی دولت در استان، در خصوص توسعه سواحل مکران علی الخصوص جاسک، توسعه پرورش این حیوان می تواند به یک ظرفیت اقتصادی در شهرستان تبدیل شود. لذا بحث شترهای سرگردان تهدیدی است بر سلامت و جان مردم را در معرض خطر قرار می دهد که باید این تهدید به فرصت تبدیل شود چرا که شهرستان جاسک پتانسیل بسیار خوبی در بحث صنعت پرورش شتر دارد.

رادمهر افزود: از سویی توجه کشورهای حاشیه خلیج فارس به شترهای ایرانی غیرقابل وصف است که علاقه به پرورش و نگهداری این حیوان توسط پرورش دهندگان آن را بیشتر کرده است. و این خود در بحث صادرات و ارزآوری و اقتصاد مقاومتی نقطه عطفی برای کشور قلمداد می شوند.
از این رو بسیاری از صاحبنظران معتقد هستند، که شترها ظرفیت اقتصادی ارزشمندی دارند و باید مسوولان از این ظرفیت به درستی در جهت بهبود وضعیت اقتصادی و اشتغال استفاده نمایند.

وی افزود: شترهای سرگردان در حاشیه جاده ها، هیچ نشانی ندارند و امکان شناسایی مالکان آنها وجود ندارد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: ایجاد ایستگاه های بیشتر از دیگر راهکارهای مؤثر برای کاهش تردد این حیوان در جاده ها است که نیازمند تخصیص اعتبار مورد نیاز است. با پلاک دار شدن شترها و نصب شبرنگ به آنها، علاوه بر دقت بیشتر مالکان آنها در نگهداری از این حیوان اهلی، از بروز بسیاری از حوادث جاده ای نیز پیشگیری می شود.

فرماندار جاسک گفت: با پلاک گذاری شترها می توان به این اهداف دست یافت: احراز مالکیت شتر، تهیه آمار دقیق از جمعیت و پراکنش دام، برنامه ریزی اصلاح نژادی و دسترسی فوری به اطلاعات، ردیابی دام از مزرعه تا کشتارگاه، پایش قرنطینه ای و بهداشتی. که خوشبختانه جهاد کشاورزی جاسک در خصوص پلاک گذاری شترها خوب عمل کرده است.

رادمهر در ادامه بیان داشت: همچنین از دیگر راهکارها می توان در حاشیه مسیرهای پر تردد با حفر چاله و یا احداث دیوارهای کوتاه می توان از بروز تصادفات تا حد زیادی جلوگیری کرد. به عنوان مثال ایجاد گارد ریل در اطراف جاده ها، فنس کشی، احداث شیب شیروانی، کانال و خاک ریز در دو سوی جاده می تواند بسیار در کاهش تصادفات ناشی از برخورد خودرو با شتر تاثیرگذار باشد.

رادمهر ساماندهی شترها و ایجاد ایستگاههایی برای نگهداری آن ها بویژه در شب یکی دیگر از بهترین و مهمترین راهکارها در مهار شترهای سرگردان از کنار جاده ها بر شمرد.

وی خاطرنشان کرد: در شهرستان جاسک ۹ هزار نفر شتر داریم و  جهاد کشاورزی و بخش خصوصی باید در حوزه پرواربندی شتر  ورود کنند، ما نیز می‌توانیم در دو الی سه نقطه شهرستان جاسک زمین در اختیار سرمایه‌گذار بگذاریم.

رادمهر گفت: تقریبا در بیشتر محورهای مواصلاتی شهرستان تابلوهای خطر برخورد با شترهای سرگردان نصب شده است.

ایشان در ادامه گفت: همه این موارد یک روی سکه و روی دیگر سکه در بحث مهار شترهای سرگردان بیش از هر کس خود شترداران موظف هستند برای گله‌ های شتر خود ساربان مشخص کنند و از ورود آنها به جاده‌ها جلوگیری کنند و از سویی، دولت نیز برای تأمین علوفه و ایجاد جایگاه و همچنین پلاک ‌گذاری شترها با شترداران همکاری های خوبی داشته است. که انتظار می رود شترداران به بحث مهار این حیوان توجه ویژه ای داشته باشند و با دستگاه های مربوطه در بحث پلاک گذاری نهایت همکاری را داشته باشند.

نماینده عالی دولت در شهرستان جاسک گفت: این مسئله مهم به طور جد در دستور کار فرمانداری جاسک قرار دارد و دستگاه هایی همچون جهاد کشاورزی، امور عشایری، حمل و نقل و پایانه ها، راه و شهرسازی، پلیس راه و نیروی انتظامی، شرکت آب فاضلاب روستایی بایست این موضوع مهم را بیش از پیش مورد بررسی قرار دهند و با تشکیل کارگروهی در این خصوص در شهرستان با همفکری نقاط قوت و ضعف هر طرح را ریزبینانه بررسی و از برآیند پیشنهادات یک یا چند راهکار عملیاتی حاصل گردد و اجرایی شود و ما هم با قاطعیت حمایت و پشتیبانی می کنیم.

وی افزود: اقدامات زیادی در این خصوص انجام داده‌ایم، جلسات متعددی با شوراها و دستگاه‌های مرتبط برگزار شده و اقدامات زیادی با همکاری با دهیاری‌ها، شوراها، ائمه جمعه، قوه قهریه برای فرهنگ‌سازی در این زمینه صورت گرفته است.

فرماندار جاسک تصریح کرد: پیگیری‌ها و مکاتبات زیادی از زمان فرمانداران گذشته تاکنون صورت گرفته، برخورد قهریه نیز شده، شترها را گرفته و ذبح کرده‌اند اما متأسفانه نتیجه‌ای نداشته است.

رادمهر با اشاره به اینکه در تمام دنیا در جاده‌هایی با این شرایط در دو طرف جاده گاردریل نصب می‌شود، اضافه کرد: راهداری، حمل و نقل جاده ای و شرکت ساخت و توسعه کشور باید برای ایمن‌سازی جاده‌های شهرستان جاسک پای‌کار بیاید، کل منطقه‌ای که باید از سیریک تا جاسک ایمن‌سازی شود ۲۰۰ کیلومتر است.

به گزارش مهر وی با تأکید بر اینکه با جدیت پیگیر این موضوع هستیم، اظهار کرد: البته خودمان از طریق دهیاری‌ها و شوراها برخی مسیرها را تابلو گذاری کرده‌ایم اما متأسفانه افرادی که از مناطق دیگر می‌آیند توجهی به این علائم ندارند.

فرماندار جاسک ادامه داد: در صورت ورود جهاد کشاورزی و بخش خصوصی در زمینهٔ پرواربندی شترها می‌توانیم صنعتی را در این منطقه رونق دهیم و اشتغال ایجاد کنیم که تأثیر زیادی در توسعه شهرستان و استان دارد و وضعیت حوادث جاده‌ای درزمینهٔ شترها نیز ساماندهی می‌شود.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما