کدخبر : 169185
شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۶
فاقددیدگاه
پرینت

مدیران فوتبالی به دنبال خوش خدمتی به «AFC» هستند؟/ آدرس غلط ندهید

با توجه به فضای فرهنگی ورزشگاه‌ها که کمیته اخلاق را به فعال‌ترین کمیته تبدیل کرده است، مدیران فوتبالی بوشهر به‌جای افزایش فستیوال‌های ویژه بانوان در جهت رشد و پیشرفت آن‌ها رویه ماجراجویانه‌ای برای حذف صورت‌مسئله پیش‌گرفته‌اند.

مدیران فوتبالی به دنبال خوش خدمتی به  «AFC» هستند؟/ آدرس غلط ندهید

به گزارش خبرگزاری به گزارش جنوب پرس ، از بوشهر، استان بوشهر همیشه جزو اولین‌هاست، این استان در سال‌های گذشته به خط‌شکن و به‌نوعی آزمونه (پایلوت) روشنفکری‌های فرهنگی و محلی برای آزمودن کاسه صبر مردم مبدل شده است. خطه جنوبی کشور چه شاخصه جذابی برای مدیران دارد؟ معلوم نیست، اما به هر صورت در ماه‌های گذشته هر بار که نام بوشهر در رسانه‌های کشوری و بین‌المللی مطرح می‌شود، حاشیه‌ای به همراه دارد.

آخرین مورد آن قضاوت داوران زن برای نوجوانان بود که تصاویرش شب مسابقه در گروه‌های بوشهری دست‌به‌دست و از صبح روز بعد در تِرند رسانه‌های ملی شد. مستمسکی جدید برای آغاز موجی دیگر با پرچم شهرمان که از ورزشگاه شهید بهشتی حرکت کرد و رسانه‌های کشور و حتی خارج از کشور را درنوردید.

شبکه‌های اجتماعی هم از این موج بی‌نصیب نماند و کاربران و حتی رسانه‌های ضدانقلاب با محوریت هشتگ #بوشهر و #داور_زن نشان دادند دروازه‌بانان خوبی برای اخبارِ با سمت و سویی خاص هستند.

بانوان فوتبالیست چشم‌انتظار نگاه ویژه هیئت فوتبال هستند

نکته مهمی که در خصوص این اقدام مطرح هست، برمی‌گردد به اینکه داوری چند زن که می‌توانند با کسب تجربه جزو افتخارات داوری استان بوشهر هم باشند، در این دست مسابقات چه لزومی داشت؟ شاید یکی از توجیه‌ها عدم برگزاری بازی ویژه بانوان باشد اما این موضوع دلیل نمی‌شود که هیئت فوتبال به‌عنوان متولی برگزاری مسابقات، ضعف خود را با اقداماتی از این‌دست لاپوشانی کند. در واقع پاک کردن صورت‌مسئله در رفع مشکل تأثیری ندارد.

برگزاری تورنمنت‌های ورزشی در طول سال ویژه بانوان علاوه بر کمک به افزایش سطح کیفی و توانایی آن‌ها می‌تواند هم باعث رشد داوران شود و هم با کسب تجربه بیشتر به درجات بالاتری در امر قضاوت دست پیدا کنند.

تقدم تصمیمات عقلانی بر تحرکات هیجانی در فوتبال
دیگر موضوعی که در رابطه با حرکت اخیر هیئت فوتبال مطرح شد، نسبت این اتفاق با حرف‌وحدیث‌های اخیر در رسانه‌ها در خصوص حضور بانوان به‌عنوان تماشاچی در بازی‌های رسمی است. اگر مسؤولان فوتبالی استان و کشور تمایل به عادی‌سازی حضور بانوان را در ورزشگاه دارند، بهتر نیست به‌جای انجام حرکات هیجانی ابتدا ظرفیت‌های فرهنگی، اخلاقی و امنیتی که پیش‌زمینه این موضوع هست را فراهم آورند، سپس به اصل موضوع بپردازند؟

اکنون شاهد هستیم که کمیته اخلاقی به‌ دفعات باشگاه‌ها را به دلیل تخلفات تماشاچی‌ها مانند توهین به داوران و تیم مقابل و درگیری و ایجاد ناامنی جریمه می‌کند. جریمه‌های سنگینی که هرچقدر هم به وزن آن افزوده می‌شود، نشانی از بازدارندگی حاصل نمی‌شود. البته هرکسی حداقل یک‌بار به ورزشگاهی برای دیدن زنده یک مسابقه فوتبال حتی در سطح ملی رفته باشد، می‌تواند این مسئله را متوجه شود. گرچه بدون نیاز به حضور در ورزشگاه، می‌توان مقابل تلویزیون نشست و با گوش‌های نه‌چندان متمرکز به صدای خروجی، شعارهای تماشاگران را به شرطی که صداوسیما آن را قطع نکند! شنید.

اگر ملزومات روز دنیا برای تشکیل ساختار کانون هواداری باشگاه‌ها طراحی و تعیین یابد، شاید کمیته اخلاق به کم‌کارترین کمیته فوتبالی تبدیل شود. اقداماتی مانند صدور کارت هواداری، شماره‌گذاری صندلی‌ها، کنترل ورود و خروج و محل نشستن هواداران، پایش و رصد لحظه‌ به‌ لحظه تماشاچی‌ها در ورزشگاه و صدور جرائم بازدارنده برای رفتارهای خارج از عرف و اخلاق می‌تواند به بهبود جو ورزشگاه‌ها کمک شایانی کند.

انفعال مدیران فوتبالی در تعاملات بین‌المللی
گذشته از امنیت ورزشگاه‌ها این سؤال به ذهن خطور می‌کند که آیا چنین دست اقداماتی بر اساس قوانین مصوب داخلی و تحلیل‌های مسؤولین ورزشی با در نظر گرفتن استقلال فکری اتخاذ شده یا فشار مجموعه‌های خارجی مسبب آن بوده است؟ با توجه به تصمیم AFC مبنی بر قضاوت داوران زن در رقابت‌های AFC کاپ، آیا اقدام هیئت فوتبال بوشهر باهدف ارسال پیام به مسؤولان رده‌بالا نسبت به آمادگی اجرای اوامر آن‌ها قلمداد می‌شود؟

در این صورت این نقد به‌طورجدی به هیئت و فدراسیون فوتبال وارد است که چگونه حراست و حفظ جایگاه اخلاقی بانوان را تضمین می‌نمایند؟ آیا فضای عمومی فوتبال ما پذیرای این نوع تحولات و اصلاحات ناگهانی خواهد بود؟ اگر به آرشیو مسابقات لیگ‌های فوتبال سر بزنیم به‌دفعات مشاهده می‌کنیم که حتی داوران بین‌المللی کشورمان نیز از خیل پرتاب بطری‌های آب، سنگ، توهین و ناسزا مصون نبوده‌اند. این سطح از انفعال و وابستگی رأی چه هزینه‌ای برای فوتبال ما خواهد داشت؟

در چنین شرایطی همه می‌دانند که مسؤولان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ به خاطر استاندارد نبودن برخی ورزشگاه‌ها مسابقات را برگزار نمی‌کنند و هیچ خبری از زمان شروع لیگ هم منتشر نمی‌کنند. مشخص نیست آیا مسؤولان تصمیم گرفته‌اند با ارسال چنین کدهایی که حتی خیلی از کشورها اراده اجرایی کردن آن را ندارند، به‌نوعی پیام خوش‌خدمتی به AFC ارسال کنند؟ اگر چنین باشد بهتر نیست فدراسیون تمرکز خود را بر تجهیز و فراهم آوری استانداردهای اولیه ورزشگاه‌ها و ایجاد زیرساخت‌ها قرار دهد؟

اداره کل ورزش و جوانان: مخالفیم/ هیئت فوتبال: سکوت!
البته نمی‌توان دیدگاه اداره کل ورزش و جوانان و هیئت فوتبال (و احتمالاً فدراسیون) را یکی دانست زیرا برخلاف محمد نجفی رئیس هیئت فوتبال که هنوز حاضر به توضیح به افکار عمومی نشده است، احمد بهروزیان فرد بلافاصله نسبت به داوری بانوان در مسابقات آقایان واکنش نشان داد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان بوشهر با اظهار بی‌اطلاعی از اقدام صورت گرفته و “نامتعارف” خواندن آن ابراز کرد: هیئت فوتبال به‌عنوان مجری و میزبان این فستیوال بوده و توجیه آن‌ها برای برگزاری این مسابقات، سن پایین شرکت‌کنندگان بوده است که این موارد موردقبول ما نیست و ورزش و جوانان مخالف چنین اقدامی است.

وی تصریح کرد: به‌محض اطلاع از این موضوع، دستور توقف این  کار را دادیم و از طریق حراست این اداره به مراجع ذی‌صلاح گزارش‌های لازم ارسال‌شده و در حال حاضر قضاوت بازی‌ها بر عهده آقایان است.

بهروزیان‌فرد در خصوص بازتاب و حمایت شبکه‌های معاند نظام از این اقدام هیئت فوتبال، تصریح کرد: هر موضوعی را که شبکه‌های ضدانقلاب حمایت می‌کنند، به سود ما نیست و مخالف آن‌ها هستیم.

به گزارش فارس، با توجه به موضع‌گیری مسؤول ارشد ورزشی استان و برائت جستن وی از خط رسانه‌های ضدانقلاب مانند رادیو فردا و BBC، نگاه‌ها به توضیحات مدیران فوتبالی از جمله رئیس فدراسیون فوتبال دوخته شده است، هر چند محمد نجفی رئیس هیات فوتبال بوشهر موضع سکوت را پیش گرفته است، فردی که شاید اکنون در یکی از حساس‌ترین برهه‌های مدیریتی خود قرار داشته باشد.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما