کدخبر : 169181
شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳
فاقددیدگاه
پرینت

فارس من| پیگیری شورای شهر در صورت اخذ هزینه‌ اضافی سرویس مدارس

رئیس کمیسیون حمل‌و‌نقل و ترافیک شورای شهر شیراز گفت: اگر هزینه‌ای خارج از نرخ مصوب شورا برای سرویس مدارس از والدین اخذ شود، به درخواست والدین شورا باید از طریق سازمان حمل‌ونقل مسافر پیگیری کند.

فارس من| پیگیری شورای شهر در صورت اخذ هزینه‌ اضافی سرویس مدارس

به گزارش خبرگزاری به گزارش جنوب پرس ، از شیراز، اگرچه استشمام بوی ماه مهر و به صدا درآمدن زنگ‌ مدرسه برای دانش‌آموزان خوش‌آیند است اما برای والدین چندان دلچسب نیست چراکه جیب‌های خود را برای خرید لوازم التحریر، پرداخت شهریه مدرسه یا با عنوان‌های مختلف کمک و حمایت از هزینه‌های جاری مدرسه، خرید فرم مدرسه و ثبتنام سرویس و… باید پُر پول کنند.

افزایش نرخ سرویس مدارس یکی از گلایه‌های والدین است که با ۱۰۱ امضا در سامانه «فارس من» به ثبت رسیده است.

مردم در این درخواست نوشتند: « طبق قانون، هر ساله تعرفه سرویس مدارس توسط شورای اسلامی شهر شیراز تصویب می‌شود. در شهر شیراز سازمان دانش‌‌آموزی متولی ثبت‌نام دانش‌آموزان متقاضی استفاده از سرویس مدارس و عقد قرارداد با والدین و مدیریت و پشتیبانی از سامانه ثبت نام است در حالی که در دستورالعمل اجرایی آیین‌نامه اجرایی حمل‌ونقل دانش‌آموزان، به هیچ عنوان نامی از سازمان دانش‌آموزی ذکر نشده و طبق ماده ۵ این دستورالعمل، مسؤولیت ایجاد و پشتیبانی سامانه الکترونیکی حمل‌ونقل دانش‌آموزان بر عهده سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور است؛ لذا سازمان دانش‌آموزی ذی مدخل نبوده و ورود این سازمان به موضوع سرویس مدارس و ایجاد سامانه مذکور توجیه قانونی نداشته و الزام والدین دانش‌آموزان به ثبت‌نام در سامانه نیز پشتیانی قانونی ندارد.

بر اساس دستورالعمل، نرخ خدمات حمل‌ونقل دانش‌آموزان تا پایان اسفند هر سال باید توسط کارگروه ماده ۱۸ به شورای اسلامی شهر پیشنهاد شود. بعد از گذشت سه ماه از مهلت مذکور، آیا این پیشنهاد به شورا ارائه شده است؟ آیا شورای اسلامی شهر شیراز به وظایف نظارتی خود در خصوص رعایت نرخ مصوب عمل کرده است؟ از طرفی دیگر نرخ سرویس مدارس در بسیاری از شهرها و از جمله شهر تهران برای سال تحصیلی ۹۷-۹۸ نسبت به سال ۹۶، ۱۰ درصد افزایش داشته است، آیا شورای شهر شیراز و فرمانداری شیراز برای افزایش ۱۵ درصدی، توجیهات قابل قبولی دارند؟ لازم به یادآوری است که لایحه شهرداری در شهریور ماه سال گذشته تصویب شد.»

احتمال افزایش ۲۵ درصدی نرخ سرویس مدارس

برای پیگیری این موضوع خبرنگار ما به سراغ رئیس کمیسیون حمل‌و‌نقل و ترافیک شورای شهر شیراز رفت چراکه بررسی افزایش نرخ سرویس‌های مدارس از طریق این کمیسیون انجام و در صحن شورای شهر شیراز مطرح و به تصویب می‌رسد، البته پیش از طرح در صحن شورا کارگروه ماده ۱۸ متشکل از نماینده انجمن و اولیا، آموزش و پرورش و شهرداری هزینه‌های بالاسری را تعیین می‌کنند.

نواب قائدی با بیان اینکه طرح افزایش نرخ سرویس‌های مدارس باید اسفندماه به کمیسیون حمل‌و‌نقل و ترافیک شورای شهر شیراز پیشنهاد می‌شد اما با تأخیر انجام شد، گفت: نرخ سرویس‌های مدارس در کمیسیون حمل‌و‌نقل و ترافیک شورای شهر شیراز بررسی شده و هفته آینده در صحن شورا مطرح خواهد شد.

وی افزود: در طرح پیشنهادی، نرخ سرویس‌های مدارس به طور میانگین ۲۵ درصد افزایش خواهد داشت، افزایش نرخ طبق مسافت پیمایش کیلومتری محاسبه شده است که در برخی نقاط ۱۴ الی ۱۵ درصد افزایش و بعضی نقاط دیگر ۳۰ درصد بود که به طور میانگین ۲۵ درصد مدنظر قرار گرفت.

رئیس کمیسیون حمل‌و‌نقل و ترافیک شورای شهر شیراز با اشاره به اینکه در مسافت پیمایش سرویس‌های مدارس از یک کیلومتر تا ۳۰ کیلومتر پیش‌بینی شده است، گفت: هزینه‌های بالاسری از جمله شرکت‌های حمل‌ونقل، مدیر اجرایی، پیامک‌ها و… در کارگروه ماده ۱۸ مشخص می‌شود و شورا در این مورد دخالتی ندارد، ما این کارگروه را مکلف کردیم تا تمامی هزینه‌ها را ضمیمه طرح کند تا با تصویب آن مردم به صورت شفاف از تمامی هزینه‌ها و دریافتی راننده سرویس اطلاع پیدا کنند.

قائدی تاکید کرد: تلاش ما این است که هزینه بالاسری افزایش پیدا نکند و به همان میزان سال گذشته باشد.

سخنگو شورای شهر شیراز در پاسخ به سؤال خبرنگار مبنی بر اینکه چرا پیش از تصویب طرح افزایش نرخ سرویس‌های مدارس، سازمان دانش‌آموزی اقدام به دریافت مبلغ ثبت‌نام سرویس مدرسه می‌کند، تصریح کرد: در حال حاضر نباید مبلغی دریافت شود اما شاید برای فعال شدن سیستم اینکار انجام می‌شود.

وی ابراز داشت: در خصوص استفاده والدین برای ثبتنام سرویس مدرسه دانش آموزان از سامانه سپند که تحت نظر وزارت کشور است و سامانه جامع سرویس مدارس شهر شیراز که مبدع آن آموزش و پرورش فارس بوده، اختلاف نظر وجود دارد، ابراز داشت: چندین جلسه در استانداری فارس برگزار شده است اما اینکه از کدام سامانه باید استفاده شود به جمع‌بندی نرسیدند.

قائدی در پایان گفت: اگر هزینه‌ای خارج از نرخ مصوب شورا برای سرویس مدارس از والدین اخذ شود، به درخواست والدین شورا باید از طریق سازمان حمل‌ونقل مسافر پیگیری کند، البته والدین باید توجه داشته باشند که هزینه بالاسری به معنای دریافت هزینه بیشتر از آنها نیست.

خبرنگار ما در جهت پیگیری درخواست کاربر فارس من، تماس‌های مکرری با رئیس سازمان دانش‌آموزی فارس داشت اما موفق به مصاحبه نشد، گویا محسن کلاری تمایلی به پاسخگویی ندارد.

با توجه به اینکه سازمان حمل و نقل مسافر شهرداری شیراز نیز متولی افزایش نرخ سرویس‌های مدارس است در گزارش دیگری به مصاحبه با مسعود حسن شاهی خواهیم پرداخت.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما