کدخبر : 169165
شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۱
فاقددیدگاه
پرینت

آتش بی امکاناتی جنگل های فارس را سوزاند/ سرمایه هایی که ازدست رفت

شیراز- آتش سوزی های مکرر امسال استان فارس به ویژه حریق منطقه «کوهمره سرخی» کمبود امکانات اطفای حریق را بیش از پیش نمایان کرده است.
آتش بی امکاناتی جنگل های فارس را سوزاند/ سرمایه هایی که ازدست رفت

خبرگزاری به گزارش جنوب پرس ، – گروه استان ها: در حالی که کمتر از دو ماه از شروع آتش سوزی ها در مراتع و جنگل های فارس می گذرد این آتش سوزی های تکراری به مسئله بزرگی برای استان فارس تبدیل شده است.

استان فارس با دارا بودن بیش از ۱۰ میلیون هکتار عرصه جنگلی، بیشترین وسعت عرصه های جنگلی کشور را به خود اختصاص داده است.

در سال جاری با توجه به وضع مناسب بارش ها و افزایش پوشش علفی در جنگل ها وقوع حریق در عرصه های منبع طبیعی این استان افزایش یافته و تعداد قابل توجهی از عرصه های منابع طبیعی طعمه حریق شده است.

در این مدت جنگل های بکری در استان فارس طعمه حریق شد که به عنوان نمونه می توان به آتش سوزی چهار روزه جنگل های کوهمره سرخی اشاره کرد.

در آتش سوزی اخیر که در منطقه کوهمره سرخی رخ داد بیش از هر چیز بار دیگر کمبود امکانات در مهار آتش سوزی در سطح استان مشهود بود این اتفاق در حالی افتاد که پیش از این مسئولان ذی ربط از آمادگی کامل برای اطفای آتش سوزی خبر داده و اعلام کرده بودند که با انعقاد قرارداد امکان اطفای حریق به صورت هوایی هم وجود دارد.

در این آتش سوزی میزان قابل توجهی از جنگل های بکر منطقه و حتی گونه هایی از حیات وحش که امکان فرار نداشتند در آتش سوختند و تاکنون گزارشی از میزان آتش سوزی اعلام نشده است.

استان فارس با داشتن بیشترین سهم در عرصه های جنگلی همچنان از نبود امکانات زجر می برد همانگونه که چند سال قبل نیز منطقه تنگ خرسی در پاسارگاد طعمه حریق شد و تعداد قابل توجهی از حیات وحش در آتش سوختند.

مدیرکل منابع طبیعی استان فارس چند روز قبل اعلام کرد که تاکنون ۱۶۲ مورد آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی استان رخ داده است.

شهرام منتصری بیان کرد که از ۱۶۲ مورد آتش سوزی عرصه های منابع طبیعی در فارس بیش از ۲۸۰ هکتار از عرصه ها در آتش سوخته است.

مدیر کل منابع طبیعی استان فارس در حالی این آمار را اعلام کرده که به آتش سوزی کوهمره اشاره ای نشده است. بر اساس اعلام منتصری سهل انگاری انسانی عامل این آتش سوزی ها بوده است. بر اساس اعلام وی در این مدت میزان آتش سوزی ها سه برابر شده اما از نظر مساحت حدود ۲۰ تا ۲۵درصد کاهش داشته است.

در این میان نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه از روز سه شنبه هفته گذشته آتش سوزی در جنگل های منطقه کوهمره سرخی آغاز شد به گونه ای که به دلیل عدم مهار ، آتش به سمت شیراز در حال گسترده شدن بود.

مسعود رضایی با اشاره به اینکه تیم های مختلفی برای مهار آتش به محل اعزام شدند، افزود: متاسفانه به دلیل گسترش آتش سوزی مهار آن با مشکلات زیادی مواجه شد.

وی ادامه داد: دراین آتش سوزی تعداد قابل توجهی از درختان بلوط در حالی در آتش سوختند که سالها طول می کشد که این درختانی جایگزین بلوط ها شود.

این نماینده مجلس به آتش سوزی پاسارگاد نیز اشاره ای کرد و گفت: متاسفانه در آن زمان بیش از هر چیز ضعف امکانات در اطفای حریق به چشم می خورد که این بار هم پس از گذشت دو سال کمبود امکانات دراستان نمایان شد.

رضایی با تاکید بر اینکه مسئولان استانی برای تجهیز فارس به امکانات اطفای حریق باید چاره اندیشی کنند، بیان کرد: در این راستا باید اعتباری تخصیص یابد در غیر این صورت یکی پس از دیگری جنگل های فارس در آتش می سوزد و هیچ راهی برای جلوگیری وجود ندارد.

نماینده مردم شیراز با بیان اینکه امکانات هوایی فارس در اطفای حریق بسیار ضعیف است، افزود: باید هرچه سریعتر برای تجهیز فارس به امکانات اطفای حریق اقداماتی شود.

در این میان استاندار فارس نیز گفت با توجه به وسعت اراضی جنگلی و مرتعی در فارس، باید اداره‌های کل منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست برای تامین تجهیزات مهار و اطفاء هوایی حریق، اقدام لازم را انجام دهند.

عنایت‌الله رحیمی بیان کرد: امکانات مهار و اطفاء حریق و پشتیبانی به میزان کافی وجود دارد و امیدواریم در آینده تجهیزاتی نظیر هلی کوپتر آبپاش و اطفاء حریق نیز با همت منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست به این مجموعه امکانات اضافه شود.

به گزارش مهر، سرمایه های طبیعی فارس در سایه ضعف امکانات لطمات سنگینی به خود دیده که به زودی نیز بهبود نخواهد یافت.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما