کدخبر : 169109
شنبه 12 مرداد 1398 - 14:57
فاقددیدگاه
پرینت
عضو فراکسیون زنان مجلس:

مرخصی زایمان ٩ ماهه باید اجرایی شود

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: همانطور که در قانون آمده است باید میزان مرخصی زایمان برای بانوان شاغل در دستگاه های اجرایی به مدت ٩ ماه اجرایی شود.

فاطمه ذوالقدر روز شنبه در جلسه هم اندیشی بررسی چالش های بیمه زنان با حضور اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در محل اداره کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ افزود: میزان مرخصی زایمان تا سال های گذشته فقط ۶ ماه بود اما در مجلس این مدت به ٩ ماه تغییر کرده است و باید تامین اجتماعی نسبت به اجرای آن اقدام کند.
وی تصریح کرد: اگر چه سازمان تامین اجتماعی به خاطر مسائل مالی نمی تواند از ٩ ماه مرخصی برای بانوان شاغل در دستگاه های اجرایی استفاده کند اما باید نسبت به اجرای این قانون اقدام شود تا بانوان شاغل برای تربیت فرزند خود در هنگام استفاده از مرخصی زایمان دغدغه ای نداشته باشند.
ذوالقدر ادامه داد: از آنجا که برای اجرای این قانون خلأ قانونی داریم، باید زمانی که بودجه سنواتی تنظیم می شود، بودجه مورد نیاز این طرح هم درنظرگرفته شود.
وی خاطرنشان کرد: البته طبق شنیده ها بسیاری از بانوان شاغل که از مرخصی زایمان استفاده می کنند، توانسته اند با شکایت از دیوان عدالت اداری از ٩ ماه مرخصی استفاده کنند. باید امکانی فراهم شود تا همه بانوانی که این شرایط را دارند، بتوانند از آن قانون بهره مند شوند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در بودجه امسال نیز برای بیمه زنان خانه‌دار رقم خوبی درنظرگرفته شده است که البته زنان سرپرست خانوار در اولویت قرار دارند. حتی بانوان بدسرپرست و بی سرپرست که دارای سه فرزند هستند، بیمه آنها انجام شده است.
وی اضافه کرد: برای بیمه زنان عشایر و روستایی که بیمه آنها با مشکل جدی مواجه شد، اقدامات خوبی انجام داده ایم.
ذوالقدر به مشکل جدی صندوق های بازنشستگی اشاره کرد و گفت: به دلیل وضعیت بد و سوءمدیریت صندوق ها این مشکلات وجود دارد و به عنوان نمونه برای برخی بانوان عضو این صندوق که می خواهند با ٢٠ سال کار بازنشسته شوند، هنوز این مشکلات حل نشده است.
ناهید حیدری مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ اظهار داشت: هنوز بار مالی قانون مرخصی زایمان برای ٩ ماه دیده نشده است و بانوان شاغل می توانند از ۶ ماه مرخصی استفاده کنند.
به گزارش ایرنا وی تصریح کرد: قانون مرخصی زایمان که در ابتدا نوشته شده بود، تنها ٨۴ روز بود و به تدریج به ۶ ماه رسید که در نهایت در سال های گذشته به ٩ ماه افزایش یافت اما هنوز بار مالی سه ماه اضافه آن تامین نشده است تا همه بانوان بتوانند از ٩ ماه مرخصی زایمان خود استفاده کنند.
ذوالقدر ادامه داد: امیدواریم با تامین بار مالی آن همه بانوان شاغل در دستگاه های اجرایی بتوانند از این قانون بهره مند شوند.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما