کدخبر : 169058
پنج شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰
فاقددیدگاه
پرینت

اعلام شرایط بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان گفت: سازمان امور مالیاتی کشور با صدور بخشنامه‌ای، شرایط بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش موضوع برخی مواد قانون مالیات‌های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده را اعلام کرد.

اعلام شرایط بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش

شاکررضا مریدی صبح امروز در گفت و گو با خبرنگار به گزارش جنوب پرس ، در بندرعباس اظهار داشت: در این بخشنامه درخصوص بخشودگی جرائم مالیاتی قابل بخشش موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۲۷ بهمن ۱۳۸۰ و مواد ۱۶۹، ۱۹۰، ۱۹۳، ۱۹۷ و ۱۹۹ قانون مالیات‌های مستقیم و مواد ۲۲ و ۲۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مودیان اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی غیر دولتی ابلاغ شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه سال ۱۳۹۸ توسط مقام معظم رهبری به نام سال رونق تولید مزین شده است؛ لذا این سازمان در راستای حمایت از تولید و کالای ایرانی و به منظور حمایت از فعالان اقتصادی، رعایت اصل تکریم ارباب رجوع و افزایش رضایتمندی مودیان مالیاتی، تصمیماتی  در خصوص بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۲۷ بهمن ۱۳۸۰ و مواد ۱۶۹، ۱۹۰، ۱۹۳، ۱۹۷ و ۱۹۹ قانون مالیات‌های مستقیم و مواد ۲۲ و ۲۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده، برای مودیان اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی غیر دولتی، اتخاذ کرده است.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان خاطرنشان کرد: بر اساس این بخشنامه مودیان در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده خود (اعم از اصل بدهی و جرایم غیر قابل بخشش) تا پایان سال جاری، در اجرای مقررات ماده ۱۹۱ قانون مالیات‌های مستقیم به عنوان مودی خوش حساب از این حیث و در این مرحله تلقی و مشمول بخشودگی قرار می گیرد.

مریدی اضافه کرد: در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده تا تاریخ ۳۰ مهرماه سال جاری، مودیان مشمول ۱۰۰ درصد جرایم قابل بخشش می‌شوند.

وی ادامه داد: همچنین در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده از تاریخ یک آبان ۹۷ تا تاریخ ۳۰ آبان ۹۸ برای مودیان واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری و پروانه کسب تولیدی از مراجع ذیربط، معادل ۹۸ درصد جرایم قابل بخشش و برای سایر مودیان ۹۶ درصد جرایم قابل بخشش قرار می‌گیرند.

به گفته مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان، در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده از تاریخ یک آذر ۹۸ تا پایان سال جاری برای مودیان واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری و پروانه کسب تولیدی از مراجع ذیربط، به ازای هر ماه معادل ۲ درصد و برای سایر مودیان معادل ۴ درصد، از درصد بخشودگی موضوع بند (۲) فوق کسر می‌شود.

مریدی اعلام کرد: میزان بخشودگی جرایم براساس تاریخ پرداخت مانده بدهی قطعی شده هر یک از سنوات است.

وی گفت: برای بخشودگی جرایم در اجرای این بخشنامه، مودیان یاد شده باید درخواست بخشودگی جرایم را به اداره امور مالیاتی تسلیم تا در اجرای این بخشنامه مورد بخشودگی قرار گیرد.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان افزود: مودیان مذکور که قبل از ابلاغ این بخشنامه نسبت به پرداخت بدهی مالیاتی قطعی شده خود اقدام کرده‎اند، می‌توانند درخواست بخشودگی جرایم خود را حداکثر تا تاریخ ۲۰ اسفند ۹۸ به ادارات امور مالیاتی تسلیم کنند تا مورد بخشودگی قرار گیرند.

مریدی بیان کرد: مودیان مالیاتی می‌توانند برای هر یک از سنوات با پرداخت بدهی مالیاتی آن سال، از مفاد این بخشنامه بهره مند شوند.

وی ابراز داشت: استفاده از مفاد این بخشنامه برای بخشودگی جرایم عملکرد و دوره‌های مالیاتی سال‌های ۱۳۹۵، ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ برای مودیانی که طبق مقررات ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم و آیین نامه اجرایی تبصره (۳) این ماده مکلف به ارسال فهرست معاملات هستند، منوط به ارسال فهرست معاملات هر یک از سال های مذکور تا ۳۰ مهرماه ۹۸ است.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما