کدخبر : 168671
شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۶
فاقددیدگاه
پرینت

ایرانی‌ها بیشترین سرمایه‌گذار خارجی در ترکیه

در 6 ماهه نخست سال 2019 میلادی 513 شرکت با سرمایه ایرانی‌ها در ترکیه به ثبت رسیده است. در یک سال گذشته روند خروج سرمایه ایرانی‌ها به ترکیه افزایش یافته است.

ایرانی‌ها در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۹، در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی در ترکیه رتبه نخست را به خود اختصاص دادند.

به گزارش عصرایران به نقل از سی‌ان‌ان ترک، در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی در مجموع ۵۱۳ شرکت ایرانی در ترکیه از سوی سرمایه‌گذاران ایرانی به ثبت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۸، حاکی از افزایش ۴۰ درصدی است.

همچنین ایرانی‌ها در سال ۲۰۱۹ پس از عراقی‌ها بیشترین میزان خانه را در ترکیه خریداری کرده و از منظر تقاضا برای کسب شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری (۲۵۰ هزار دلاری) در رتبه نخست هستند.

ایرانی‌ها در ۱۲ ماهه سال ۲۰۱۶ در مجموع ۲۹۸ شرکت در ترکیه به ثبت رسانده‌اند و این رقم در سال ۲۰۱۷ به ۳۵۷ و در سال ۲۰۱۸ به ۱۰۱۹ شرکت رسیده است. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۹ روند رو به افزایش تقاضا برای تاسیس شرکت در ترکیه با سرمایه ایرانی‌ها افزایش یافته و به رکورد جدیدی برسد.

“فاتح چایاباتماز”، نماینده “انجمن صاحبان صنایع و کارفرمایان مستقل/ مسلمان (موسیاد)” ترکیه در تهران، درباره دلایل افزایش علاقه سرمایه‌گذاران ایرانی برای سرمایه‌گذاری در ترکیه گفته است:” از زمان اعمال تحریم‌های دولت ترامپ علیه ایران، رغبت زیادی از سوی سرمایه‌گذاران ایرانی برای سرمایه‌گذاری در ترکیه دیده می‌شود. پیش‌بینی ما این است که این علاقه همچنان طی سال‌های آتی افزایش خواهد یافت.”

“فاتح چایاباتماز”/ عکس آرشیوی/ آناتولی

ایرانی‌ها بیشترین سرمایه‌گذار خارجی در ترکیه

او افزوده است:” ایرانی‌ها علاقه زیادی به خروج سرمایه‌هایشان به مقصد کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس ندارند و به دلیل راحتی روند بوروکراسی و امتیازاتی چون اعطای حق شهروندی در قبال سرمایه‌گذاری، ترکیه را مقصد بهتری برای سرمایه‌هایشان می دانند.”

به گفته این فعال اقتصادی ترکیه، سیاست اعطای شهروندی به سرمایه‌گذاران خارجی در ترکیه که از سال ۲۰۱۷ به مورد اجرا گذاشته شده است، نقش موثری در جلب و جذب سرمایه‌گذاران ایرانی دارد. هم اکنون در ترکیه هر شهروند خارجی که خانه‌ای به ارزش ۲۵۰ هزار دلار خریداری کند، می‌تواند شهروندی و پاسپورت ترکیه را دریافت کند.

او گفته است: اگر روند کنونی ادامه یابد انتظار داریم طی سال‌های آتی رکورد جذب ۵ میلیارد دلار سرمایه ایرانی را بزنیم.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما