کدخبر : 168572
پنج شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
فاقددیدگاه
پرینت

۳ نگاه جدید در انتصاب امام‌جمعه/آیت الله دژکام یک الگوی موفق در کشور

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه فارس با اشاره به 3 رویکرد جدید در انتخاب و انتصاب ائمه جمعه، از ایجاد تحول ساختاری در این نهاد خبر داد.

3 نگاه جدید در انتصاب امام‌جمعه/آیت الله دژکام یک الگوی موفق در کشور

به گزارش خبرگزاری به گزارش جنوب پرس ، از شیراز، حجت‌الاسلام حسین ملک مکان صبح امروز در نشستی خبری به مناسبت بزرگداشت پنجم مرداد ۱۳۵۸ سالروز نخستین اقامه نماز جمعه به امامت آیت‌الله طالقانی، با اشاره به‌ویژه برنامه‌های این آئین در استان فارس، از رویکرد جدید در شورای سیاست‌گذاری ائمه کشور خبر داد و اظهار داشت: با مدیریت حجت‌الاسلام علی‌اکبری در رأس شورا و نگاه تحول‌آفرین وی، این سیاست‌ها به‌تدریج در سراسر کشور اعمال خواهد شد.

وی «به‌کارگیری ائمه جمعه جوان» را نخستین رویکرد شورای سیاست‌گذاری عنوان کرد و گفت: ما به دنبال امام‌جمعه‌ای هستیم که جوان، زُبده و باسواد علمی کافی بوده و از همه مهم‌تر قدرت تعامل با مردم به‌ویژه قشر جوان را داشته باشد؛ ضمن اینکه از تجربه پیشکسوتان نیز استفاده کند.

ملک مکان داشتن حداقل ۳۰ و حداکثر ۵۰ سال را برای ائمه جمعه مناسب دانست و گفت: در رویکرد جوان‌گرایی به این حداقل و حداکثر سن توجه شده است.

وی درعین‌حال گفت: در این راستا طلاب جوان و بااستعداد شناسایی‌شده به‌طوری‌که در حال حاضر حداقل ۲۰ امام‌جمعه آماده‌به‌کار در اختیارداریم تا در صورت نیاز بلافاصله بکار گرفته شوند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه فارس «داشتن نگاه مردمی» در ائمه جمعه را دومین رویکرد شورای متبوع دانست و افزود: امام‌جمعه باید حضورش در بین مردم محسوس بوده نه اینکه تنها در دفتر خود نشسته و منتظر ارباب‌رجوع باشد.

ملک مکان اضافه کرد: البته حضور ائمه جمعه در بین مردم بدین معنا نیست که وی مسؤولیت دیگران و دستگاه‌های اجرایی را عهده‌دار شود بلکه وی واسطه‌ای میان مردم و مسئولان است تا ضمن تبیین خدمات نظام، مشکلات مردم را نیز به گوش مسئولان برساند.

وی «پرهیز ائمه جمعه از سیاست زدگی و ورود به دعواهای جناحی» به‌ویژه در انتخابات را سومین رویکرد شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور در دوره جدید مدیریتی دانست و اظهار داشت: شورا به‌دقت این مسئله را رصد می‌کند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه فارس افزود: امام‌جمعه باید در خطبه‌ها سیاست‌های نظام را تبیین کند و انتخاب را به مردم واگذارد؛ یعنی این روحیه تعاملی را در خود تقویت کند تا همه اقشار، گروه‌ها و جناح‌های سیاسی را با خود همراه کرده و نقش پدری بر آن‌ها داشته باشد.

ملک مکان در تشریح سخن مذکور با اشاره به حضور موفق آیت‌الله دژکام به‌عنوان امام‌جمعه در شیراز و ایفای نقش جامع و شامل در ایجاد وحدت بین جناح‌های سیاسی، ائمه جمعه را به الگو گیری از وی دعوت کرد و اظهار داشت: آیت‌الله دژکام نمونه موفق یک امام‌جمعه مردمی است که در جلب نظر اقشار و گروه‌های گوناگون موفق عمل کرده است؛ امام‌جمعه‌ای که به‌راحتی در بین مردم حضور یافته و تجارب ارزنده وی موجب شده از ائمه جمعه موفق و برتر کشور باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ۹۰۰ نهاد نماز جمعه در کشور فعالیت می‌کند، خاطرنشان کرد: استان فارس با داشتن ۷۶ نهاد نماز جمعه پس از تهران در مکان دوم ازنظر کمیت است دومین شهری است که پس از انقلاب در آن نماز جمعه اقامه شد.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه فارس همچنین با تشریح برنامه‌های هفته نماز جمعه در استان فارس نیز گفت: امسال در آستانه چهلمین سالگرد اقامه نماز جمعه پس از اقامه نخستین نماز در ۵ مرداد ۱۳۵۸ توسط آیت‌الله طالقانی هستیم لذا در کشور ستادهایی به‌منظور بزرگداشت ویژه این آئین در نظر گرفته شد که در استان فارس این ستاد به ریاست آیت‌الله دژکام نماینده ولی‌فقیه شکل گرفت.

ملک مکان افزود: در تمام شهرستان‌های استان فارس نیز ستادهای بزرگداشت چهلمین سالگرد اقامه نماز جمعه به ریاست ائمه جمعه تشکیل‌شده که هدف اصلی این ستادها معرفی مأموریت نماز جمعه و کارکرد آن به مردم است.

وی ادامه داد: با گذشت ۴۰ سال از برپایی نماز جمعه هنوز برخی از کارکردهای نماز جمعه اطلاع دقیقی ندارند و صرفاً تصور یک آئین مذهبی در روز جمعه را در خاطر خود ثبت کرده‌اند درحالی‌که تریبون نماز جمعه در کنار معنویت و مراسم مذهبی، یک تریبون بصیرت افزایی دوطرفه است؛ تریبونی که مشکلات و خواسته‌های مردم از مسئولان در آن از زبان امام‌جمعه گفته‌شده و خدمات نظام نیز برای آنان تشریح می‌شود.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه خاطرنشان کرد: نماز جمعه یک فضای عبادی، سیاسی و اجتماعی است که در آن مؤمنان کنار یکدیگر قرارگرفته و باهم آشنا می‌شوند و ضمن بصیرت افزایی، معنویت خود را نیز تقویت می‌کنند.

ملک مکان در بخش دیگری از سخنان خود و در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران، در مورد تکمیل مصلاهای نماز جمعه در استان نیز گفت: متأسفانه در سال‌های اخیر هیچ‌گونه اعتباری به مصلاها اختصاص نیافته و یا اگر هم اختصاص‌یافته محقق نشده لذا بیشتر مصلاها نیمه‌کاره رها شده‌اند.

وی افزود: در حال حاضر مصلاهایی در مرودشت، سروستان، خرامه، داراب، بیضا، اقلید و… در حال ساخت است که ۲ تا ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اما تکمیل آن منوط به تخصیص اعتبار لازم است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه در انتهای این نشست و در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص انتصاب امام‌جمعه جدید کازرون نیز گفت: برای این مسؤولیت بیش از ۱۰ نفر گزینش شده‌اند که کار در مراحل پایانی است و به‌زودی امام‌جمعه جدید کازرون معرفی خواهد شد.

یادآور می‌شود ۵ مرداد ۱۳۵۸ نخستین نماز جمعه به امامت مرحوم آیت‌الله سید محمود طالقانی در تهران برگزار شد و ازآن‌پس در تقویم ملی این روز به‌عنوان روز بزرگداشت نماز جمعه ثبت‌شده است.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما