کدخبر : 168215
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹
فاقددیدگاه
پرینت

بررسی دلایل گرانی مسکن و راهکارهای عبور از مشکل

جنوب پرس: رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن وساختمان هرمزگان در مصاحبه اختصاصی با فارس گفت: هفت خان رستم نباشد، واردگود ساخت 400 هزار واحدی می شویم.

بررسی دلایل گرانی مسکن  و راهکارهای عبور از مشکل

خبرگزاری به گزارش جنوب پرس ، هرمزگان: اگر قراردادهای دولت با انبوه سازان منصفانه باشد، منافع سرمایه گذاران مدنظر قرارگیرد، از بروکراسی اداری کاسته شود و نیازی به گذراز هفت خوان رستم  برای اخذ مجوزهای لازم در حوزه پروانه ساختمانی، انشعاب آب وبرق و… نباشد، انبوه سازان می توانند بر ای ساخت مسکن که مانند نان شب نیاز هرخانواده ای است مشارکت گسترده ای داشته باشند.

متاسفانه در حال حاضر، روند افزایشی قیمت مسکن به اوج رسیده است ودر حال حاضر کمتر شهروند عادی قادر به خرید مسکن است. این موضوع باعث شده است که بیشتر مردم اجاره نشینی را بالاجبار بر خرید مسکن به دلیل عدم توان مالی ترجیح دهند. از قضا شوربختانه، اجاره بها نیز بخصوص در یکسال اخیر جهشی غیرقابل باور داشته،به نحوی که حتی مشاوران املاک را هم شوک زده کرده است. از طرفی میزان افزایش تقاضا باعث شده که کمتر خانه ای برای اجاره در بنگاه های املاک خالی بماند. افزایش تقاضا در این بخش برخی صاحبخانه ها را به این نتیجه رسانده که قیمت های نجومی بر روی ملک خود بگذارند و فشار برمستاجران دوچندان افزایش یافته است.

شوری آش قیمت های نامتعارف آنقدربالاست که داد آشپزها را نیز درآورده است. تعداد زیادی از مشاوران املاک بندرعباس از دوهفته قبل به پویش نه به گرانی مسکن و اجاره بهای نامتعارف پیوستند و اعلام کردند قرارداد چنین املاکی را در بنگاه های شان منعقد نمی کنند.(بیشتر بخوانید) البته در سطح کشور این پویش با عنوان صاحبخانه_خوب با جدیت در حال پیگیری است.

از سوی دیگر دولت نهم و دهم با مزخرف خواندن طرح مسکن مهر(بیشتر بخوانید) عملا کمک به پیشرفت این طرح ننمود و علی رغم این که اعلام نمود طرح های جدید مسکن  اعم از مسکن اجتماعی و غیره را اجرایی می کند تاکنون هیچ طرحی را به مرحله اجرا نرسانده است؛

اما گویا وزیر جدید راه وشهرسازی طرح هایی دیگر را روی میز قرار داده است که اجرای آنها در ترکیدن قیمت های حبابی مسکن و رونق تولید مسکن و افزایش ساخت وساز اثرگذار است. مهمترین این طرح ها هم احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکن با واگذاری زمین رایگان با مشارکت انبوه سازان می باشد. (بیشتر بخوانید)

درهمین خصوص و موضوعات مرتبط با ساخت وساز در هرمزگان، و میزان آمادگی مشارکت در اجرای این طرح با محمدرضا عظیمی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن وساختمان استان مصاحبه ای انجام دادیم:

شرایط سهل شود

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن وساختمان استان هرمزگان گفت: طرح تولید ۴۰۰هزارواحد مسکن در سال جاری وسال آینده به بخشی از نیازهای مسکن جامعه پاسخ می دهد.
محمدرضا عظیمی افزود: البته دولت تصمیم دارد ۵۰۰ هزار واحدمسکن مهر را نیز تکمیل کند و۲۰۰هزار واحدمسکن روستایی رانیز توسط بنیادمسکن اجرا نماید.
وی با بیان اینکه دولت اعلام کرده است زمین رایگان ومصالح ساختمانی با تخفیف ۳۰درصدی را جهت احداث این ۴۰۰هزار واحد، در شهرهای جدید دراختیار انبوه سازان قرار دهد؛ اظهارداشت: البته در قراردادهای دولت تضمین ها و شرایط سخت گیرانه لحاظ شده و پیشنهادهای اصلاحی از طریق کانون سراسری انبوه سازان به وزارت راه وشهرسازی داده شده است، تا با اصلاحاتی که صورت می گیرد، سرمایه گذاران و انبوه سازان برای مشارکت در این بخش تمایل بیشتری داشته باشند و این قراردادها با در نظر گرفتن منافع دو طرف اجرایی شود.
عظیمی خاطرنشان کرد: البته در شهری مانند بندرعباس فقط یک شهرک جدید علوی داریم که تمایل چندانی برای ساخت وساز در این منطقه وجود ندارد وبهتر است واگذاری زمین رایگان در مناطق مناسب شهر مانند بافت های فرسوده وحاشیه ای شهر، زمین های ادارات و اماکن نظامی که قراربود واگذارشوند، شمال اتوبان شهید رجایی، شهرک پیامبر اعظم(ص) و… صورت گیرد و انبوه سازان آمادگی ساخت مسکن برای صنایع استان را در هرمنطقه ای که اراده کنند هم دارند.
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن وساختمان هرمزگان رونق ساخت مسکن را تابع فاکتورهای مختلف ازجمله  ایجاد اعتمادسازی در سیستم اقتصادی کشور، توسعه و تثبیت اقتصادی، کنترل معقول و منطقی قیمت ها، ایجاد فرصت ساخت مسکن ارزان قیمت برای اقشار نیازمند و محروم، سرمایه گذاری در مسکن ارزان قیمت، تامین تسهیلات کافی و ارزان و… خواند و گفت: وقتیکه بیشترین  اجناس و مصالح ساخت مسکن در داخل تولید می شود، چرا بایستی یک شبه این اجناس افزایش قیمت زیادی داشته باشد تا بر قیمت تمام شده ساخت مسکن اثربگذارد و خانه به کالای لوکس بدل شده و اقشار متوسط ومحروم جامعه از خرید آن عاجز شوند؟

اشتغالزایی ۸۰بخش در ساخت و ساز 

وی رونق ساخت وساز را باعث ایجاداشتغال در ۸۰ بخش بصورت مستقیم وتولید سرمایه خواند وگفت: تولید مسکن و ساخت و ساز یکی از موتورهای محرک اقتصادکشور است که بایستی دولت از این بخش حمایت کند و اگر این حمایت ها باشد، انبوه سازان آمادگی دارند بصورت گسترده مشارکت نمایند و بدیهی است دولت بدون مشارکت انبوه سازان در تولید مسکن موفق نخواهد بود.
عظیمی بر عدم غفلت از بازآفرینی شهری و بافت های فرسوده تاکید و تصریح نمود: سرمایه گذار، شهرداری، بانک ها و راه وشهرسازی بایستی درکنار همدیگر قرار گیرند تا بتوانند دراین بخش موفق عمل کنند؛ زیرا زیرساخت و خدمات عمومی مانند، آب، برق، مدرسه، مسجد، خیابان و… در این مناطق وجود دارد و می توان زودتر طرح ها را اجرا کرد تا هم بافت فرسوده نوسازی شود وهم تولید مسکن افزایش یابد. شاید اگرمسکن مهر هم در بافت های فرسوده اجرا می شد، به همین هدف دست می یافتیم.
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن وساختمان هرمزگان بابیان اینکه بیش از هزار هکتار بافت فرسوده در بندرعباس وجود دارد؛ اظهار داشت: بایستی از ظرفیت بخش خصوصی و انبوه سازان دراین مناطق استفاده شود که اگر استفاده نشود، مانند طرح محله چاهستانی ها، در نوسازی و احداث مسکن موفقیتی حاصل نمی شود.
وی گفت: در مناطقی مانند شهرک پیامبراعظم (ص) با واگذاری زمین رایگان به انبوه سازان می توان برای قشر محروم و مددجویان نهادهای حمایتی باقیمت ارزان تری خانه ساخت و تحویل داد وانبوه سازان حاضرند باحداقل سود مشارکت کنند.
عظیمی اظهار داشت: می توان با اعطای تسهیلات توسط دولت، توان مالی اقشارمحروم برای خریدخانه را افزایش داد.

قراردادهامنصفانه باشد

این کارشناس حوزه انبوه سازی مسکن تاکید کرد: اگر قراردادهای دولت با انبوه سازان منصفانه باشد، منافع سرمایه گذاران  به درستی مدنظر قرار گیرد، از بروکراسی اداری کاسته شود و نیازی به گذر از هفت خوان رستم  برای اخذ مجوزهای لازم در حوزه پروانه ساختمانی، انشعاب آب وبرق و… نباشد، انبوه سازان می توانند بر ای ساخت مسکن که مانند نان شب نیاز هرخانواده ای است مشارکت گسترده ای داشته باشند.
وی گفت: گاهی یک سال از احداث مجتمع مسکونی گذشته؛ اما هنوز فاقد انشعاب برق است و نمی توان آن را واگذار کرد. اگر اداره برق می گوید برای تامین تاسیسات برق مشکل دارد که نباید انبوه ساز و سرمایه گذار تاوان مشکلات اداره برق را بدهد.
وی  با بیان اینکه در دهه۸۰ و اوایل دهه ۹۰ انبوه سازان هرمزگان در تولیدمسکن رتبه های اول و دوم را در کشور داشتند؛ اظهار داشت: اما درحال حاضر بدلیل مشکلات موجود وعدم حمایت دولت، میزان ساخت وساز توسط انبوه سازان بسیارکاهش یافته و بالطبع میزان تولید وعرضه مسکن درجامعه کم گردیده است و این باعث افزایش قیمت مسکن و بالا رفتن میزان تقاضا شده است و بین تولیدمسکن وعرضه و تقاضا تناسب لازم وجود ندارد.
عظیمی سهم زمین را در قیمت مسکن در استان بین ۲۰ تا ۴۰ درصد اعلام کرد وگفت: واگذاری زمین رایگان به همین نسبت قیمت مسکن را کاهش می دهد و اگر مصالح نیز کاهش قیمت داشته باشد ودولت تخفیفات وعده داده شده را عملیاتی کند بالطبع قیمت تولید مسکن که در حال حاضر به ازای هر مترمربع سه ونیم میلیون تومان بدون احتساب هزینه پروانه ساختمانی، آب وبرق و… می شود، بسیارکاهش می یابد وخانه ارزان‌تر ساخته شده و دراختیار مردم قرارمی گیرد.
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن وساختمان هرمزگان بابیان اینکه انتظار می رود واگذاری زمین در مناطقی صورت گیرد که متقاضی مسکن وجود داشته باشد وسرمایه گذار دغدغه ای در این بخش نداشته باشد؛ گفت: قطعا در بافت های فرسوده ه که زیرساخت هایی نظیر آب وبرق و… آماده است، هزینه تولید مسکن کمتر می شود.

لزوم انعطاف دولت

وی با تاکید برلزوم انعطاف دولت در واگذاری زمین و تسهیلات به انبوه سازان؛ خاطر نشان کرد: همچنین اگر قانون خروج اماکن نظامی از شهرها اجرایی شود واین اراضی وزمین های اضافی ادارات در اختیار مردم قرارگیرد وانبوه سازان بتوانند دراین مناطق ساخت وساز داشته باشند، متقاضی وجود دارد و و انبوه سازان دغدغه ای برای فروش مسکن تولیدی ندارند. احداث مسکن درسایر مناطق هم مستلزم ثبت نام متقاضیان توسط دولت است که نگرانی از نبود متقاضی برای سرمایه گذار وجود نداشته باشد.
عظیمی با بیان اینکه انجمن صنفی انبوه سازان مسکن وساختمان هرمزگان دارای ۳۲۰ عضو که شامل ۱۲۰ شرکت و ۲۰۰ شخص حقیقی می باشد در ساخت وساز های استان فعالیت دارند و۸۰درصد واحدهای بیش از شش واحد را اعضای این انجمن در استان اجرا می کند؛ بیان داشت: متاسفانه صدور مجوزها توسط شهرداری و نظام مهندسی ساختمان نشان از کاهش میزان ساخت وساز در استان دارد و بایستی تدابیر حمایتی اندیشیده شود تا هم میزان ساخت و ساز افزایش یابد وهم تداوم در احداث مسکن وجود داشته باشد تا جهش های قیمتی مانند سال های ۸۶،۹۱ و۹۷ تکرار نشود.
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن وساختمان استان گران شدن ارز را هم در قیمت تمام شده مسکن بدلیل استفاده از تجهیزات وارداتی نظیر آسانسور، تجهیزات الکترونیکی وبرقی و… اثرگذار خواند. وی همچنین به افزایش دستمزدها در این بخش نیز اشاره  نمود و گفت: هزینه دستمزد در گرانی مسکن بی تاثیر نیست و۳۰درصد از قیمت مسکن با دستمزد ارتباط دارد.
وی افزود: در نیمه اول سال، ۵۰ درصد ازکارگاه های ساخت در بندرعباس بدلیل گرمای هوا وخروج کارگران فصلی از استان  تعطیل یا نیمه تعطیل هستند که این موضوع نیز بر تولید مسکن و نتیجتا قیمت آن اثرگذار است.
وی البته قیمت حبابی مسکن در برخی از مناطق شهر بندرعباس و خریدوفروش بین دلالان مسکن را تایید کرد و گفت: اما متقاضی مسکن در بندرعباس کم است و دلالان باعث شده اند که تولیدکنندگان مسکن علی رغم تحمل سختی تولیدمسکن، از این بازار سودچندانی نصیب شان نشود وبیشترین سود نصیب دلال می شود و قطعا بایستی نظارت براین بخش و حذف دلال ها از طریق اخذ مالیات بر خانه های خالی و شناسایی کسانی که اقدام به جعل کدرهگیری می کنند و…  می کنند، افزایش یابد.

لزوم حمایت دولت از انبوه سازان

عظیمی برلزوم حمایت دولت از انبوه سازان از طریق تسهیل گری، رفع موانع، بهبود وضعیت بیمه ومالیات، اعطای تسهیلات ارزان، واگذاری زمین رایگان و… جهت افزایش تولید مسکن برای اقشارمختلف جامعه و اشتغالزایی در این حوزه تاکیدکرد.
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن وساختمان استان با تحسین اقدام مشاوران املاک بندرعباس در پیوستن به پویش نه به قیمت های نامتعارف در خرید وفروش ورهن واجاره مسکن گفت: این موضوع نشان از توجه مشاوران املاک به مستاجران و اجاره نشین ها وافرادی است که توان پرداخت هزینه های نامتعارف را ندارند دارد که قطعا اجر اخروی این عزیزان محفوظ است.
وی گفت:  قیمت ها بایستی منطقی بوده وخارج از عرف نباشد وصاحبخانه ها نیز به توانایی اقتصادی شهروندان وهمنوعان شان توجه کنند تا فشار اقتصادی کمتری بر آنها وارد شود.
عظیمی از سوی دیگر به رشدمنفی تولید مسکن اشاره کرد و گفت: اگر تولیدمسکن افزایش نیابد؛ بالطبع حاشیه نشینی افزایش می یابد و کانکس نشینی وچادرنشینی ایجاد می شود و بایستی اقدامات پیشگیرانه داشت. از طرفی خوب است شرایط مناسب حمایتی برای زیستن در روستاها نیز فراهم شود تا از مهاجرت ها کاسته شود.
عظیمی به خروج سرمایه ۳۰۰میلیارد تومانی ازحوزه مسکن استان در سال گذشته اشاره کرد وگفت: اگر شرایط مطلوب برای سرمایه گذاری حوزه مسکن در استان فراهم نشود، برخی از سرمایه گذاران وانبوه سازان در خارج از استان وگاهی خارج از کشور سرمایه گذاری می کنند و باید در سیاستگذاری کلان به این موضوع مهم توجه شود.
وی با اشاره به عدم وجود تعداد چشمگیر از دو و نیم میلیون  واحد خالی از سکنه کشور  و احتکار مسکن در استان گفت: انبوه سازان استان بدنبال احتکار مسکن نیستند واگر شرایط سرمایه گذاری فراهم باشد، بدنبال رونق تولید وساخت وساز مسکن هستند. در مناطقی که واحدهای خالی از سکنه وجود دارد، اجرای قانون اخذ مالیات از خانه های خالی بی تاثیر نیست و باعث می شود خانه ها به فروش برسند و یا اجاره داده شوند و این روند با افزایش تقاضا بر قیمت اجاره و خرید مسکن تاثیر کاهشی خواهد داشت .
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن وساختمان استان گفت: ۳۰تا۴۰ درصد درآمد شهرداری از حوزه انبوه سازان است، اما متاسفانه شهرداری چندان به منافع انبوه سازان توجه ندارد.

محله آیت ا… غفاری

عظیمی در خصوص نوسازی بافت فرسوده ای مانند  محله آیت ا… غفاری بندرعباس هم گفت:  بایستی منافع مردم وشهر درنظرگرفته شود تا چنین محلاتی آباد شوند واز بزه کاسته شود. اثرات وجود چنین مناطقی بر سایر مناطق شهر نیز مفی خواهد بود و چنین مناطقی با استفاده از ظرفیت انبوه سازان بایستی احیا ونوسازی و البته حق ساکنان نیز نباید ضایع شود.
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن وساختمان استان تاکید کرد: در شرایط نابسامان اقتصادی امروز نبایست دست و پای سرمایه گذار حوزه مسکن بسته شود و دولت مطمئن باشد دراین حوزه به انبوه سازان برای تولید مسکن نیاز دارد و بایستی از شرایط سخت گیرانه پرهیز نماید تا ساخت وساز رونق گرفته و طرح های مسکن‌ دولت روی کاغذ نماند و امیدوارم طرح های خوب مسکن بدون اهداف سیاسی وجناحی و بصورت کارشناسی اجرایی شوند تا مردم خانه دار و قیمت ها واقعی ومنطقی ومعارف شوند.
این فعال بخش مسکن تاکید کرد: البته وزارت راه وشهرسازی به تنهایی نمی تواند در این بخش موفقیت لازم را کسب کند و سایر وزارتخانه ها و دریک کلام کل دولت و نظام بانکی باید برای اجرای طرح های مسکن، مشارکت همه جانبه داشته وبسیج شوند.
وی گفت: طرحی مانند مسکن مهر هرچند نواقص و کاستی هایی داشت و به افراد غیرمتخصص در بخش اجرا و احداث واگذارشد اما اگر نواقص برطرف شود، می تواند در تولید مسکن برای قشر محروم و متوسط جامعه موثر باشد.
عظیمی با انتقاد از شعارهای دولت برای تولید مسکن و تخفیف برای ساخت وساز؛ اظهار داشت: اخیرا ۳۴ درصد قیمت سیمان که در داخل کشور تولید می شود ودو ونیم درصد از سهم ساخت مسکن را به خود اختصاص می دهد، افزایش قیمت داشت وقیمت گران فولاد تولیدی کشور هم در بورس تعیین می شود که در گران تر شدن تولید مسکن اثرات منفی دارد.
وی درخصوص تسهیلات بخش مسکن هم گفت: بانک مسکن بسته های تسهیلات با نرخ سود ۱۸ درصد دارد که برای ساخت وساز متفرقه برای اعضای انجمن انبوه سازان دارای پروانه صلاحیت به ازای هر واحد ۶۰ میلیون تومان، ساخت مسکن با تکنولوژی معمولی ۱۳۰ میلیون تومان و ساخت مسکن با تکنولوژی نوین هم ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می کند که در افزایش ساخت وساز اثرگذار است.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما