کدخبر : 167852
دوشنبه 24 تیر 1398 - 19:25
فاقددیدگاه
پرینت

تدارک فارس برای انتخابات پرشور در اسفند ۹۸

حدود هفت ماه و نیم تا برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی فرصت باقی است و مسئولان اجرایی استان فارس نیز در تدارک و زمینه سازی برپایی انتخاباتی پرشور و با مشارکت گسترده مردم هستند.

به گزارش جنوب پرس ، یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان، دوم اسفند ۹۸ در کشور برگزار می شود.
در قانون انتخابات، ۲۹ شهرستان استان فارس در قالب ۱۵ حوزه انتخابیه تعریف شده است که هر یک به جز شیرازٰ، یک کرسی نمایندگی در خانه ملت دارند. سهم شیراز با توجه به جمعیت این شهرستانٰ‌، چهار کرسی نمایندگی است.
هم اینکٰ، یک کرسی استان فارس در مجلس خبرگان رهبری پس از درگذشت آیت الله اسدالله ایمانی در اردیبهشت ماه ۹۷ٰ، خالی است. قرار است در انتخابات میان دوره ای این مجلس که همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار می شودٰ‌، نماینده جدید استان انتخاب شود.

زنگ انتخابات در فارس
اردیبهشت ماه امسال بود که با تعیین رئیس ستاد و هفت نفر از برگزار کنندگان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری در استان فارس، برگزاری این رویداد سیاسی عملاً وارد مرحله اجرایی شد.
استاندار فارس در حکمی سید احمد احمدی زاده معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس را به عنوان رئیس و سخنگوی ستاد انتخابات این استان منصوب نمود. عنایت الله رحیمی همچنین هفت عضو دیگر این ستاد را منصوب کرد.
استاندار فارس در این احکام بر «عزم و اراده و تاکید دولت تدبیر و امید در برگزاری انتخابات باشکوه بر مدار قانون» تاکید کرد و از اعضای ستاد انتخابات استان خواست که «بسترسازی برای حضور و مشارکت حداکثری در عرصه انتخاباتی در شان و طراز ملت بزرگ و رشید ایران که در آن حقوق انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان به عنوان حق الناس برابر مُر قانون و در فضای امن و توام با نشاط و آرامش کاملاً رعایت شود» را سرلوحه کار خود قرار دهند.

نکات مورد تاکید استاندار فارس در فرایند اجرایی انتخابات
برگزاری انتخابات بر مدار قانون و برخورد با متخلفان
بسترسازی برای حضور بانشاط و مشارکت حداکثری در فضای امن
برگزاری انتخابات در شان و طراز ملت بزرگ ایران
تضمین حقوق انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان به عنوان حق الناس

خداحافظی ۲۵ نفر با مناصب مدیریتی برای رقابت انتخاباتی
داوطلبان شرکت در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تا ۱۶ خردادماه ۹۸ فرصت داشتند که از مناصب قانونی خود که در ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس ذکر شده استعفا دهند.
آخرین آمار اعلامی رئیس ستاد انتخابات استان فارسٰ مربوط به ۲۱ خردادماه امسال است. احمدی زاده در آن مقطع زمانی با بیان اینکه تاکنون استعفای ۲۵ نفر از مدیران و مسئولان استان برای شرکت در انتخابات مسجّل شده است، گفت: البته تعداد این افراد با اعلام و ثبت نهایی استعفای آنها بیشتر خواهد شد.

در حوزه وزارت کشور در استان فارس، چهار نفر با ترکیب ۲ مدیرکل استانداری و یک فرماندار و یک معاون فرماندار استعفا داده اند.
به گفته رئیس ستاد انتخابات فارس، شمار دیگری از مدیران هم در داخل استان و هم خارج از استان استعفا داده اند و از این رو، آمار دقیقی از کل مدیران مستعفی با هدف شرکت در انتخابات در دسترس نیست.

بر اساس قانون، نیازی به مراجعه مدیران مستعفی به استانداری یا فرمانداری ها نیست و ممکن است آنها روزهای ثبت نام داوطلبی انتخابات مجلس مراجعه کنند.

استاندار فارس: در پنج ماهه گذشته بیش از ۱۵ جلسه با احزاب مختلف فعال استان برگزار و مذاکراتی با نخبگان سیاسی این خطه انجام شده است تا نشاط و شورآفرینی لازم در انتخابات ایجاد شود

سال انتخابات و بهار احزاب
سال های برگزاری انتخابات در کشور به بهار فعالیت های حزبی و سیاسی تشبیه شده است و عنایت الله رحیمی استاندار فارس نیز در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا از این تعبیر استفاده کرد.
استاندار فارس امسال را سال انتخابات و بهار فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی دانست و افزود: فرایند اجرایی انتخابات در این استان نیز با تشکیل ستاد انتخابات آغاز شده است.

برگزاری ۱۵ نشست با احزاب برای زمینه سازی انتخابات باشکوه
رحیمی افزود: نشست‌های متعددی با حضور گروه‌ها و احزاب سیاسی مختلف در این استان برگزار و طی این نشست هاٰ دیدگاه‌های فعالان سیاسی استان مطرح شد و در این چارچوبٰ بسترسازی لازم امنیتی و سیاسی برای فعالیت و حضور همه اقشار در انتخابات فراهم شده است.
وی عنوان کرد: استانداری فارس در پنج ماهه گذشته بیش از ۱۵ جلسه با احزاب مختلف فعال در استان فارس برگزار کرده و مذاکراتی با نخبگان سیاسی این خطه انجام شده است تا نشاط و شورآفرینی لازم در میان فعالان ایجاد شود.

آسیب شناسی دوره های قبلی انتخابات
استاندار فارس به خبرگزاری جمهوری اسلامی همچنین گفت: آسیب‌شناسی انتخابات قبل در سراسر این استان از نظر سخت افزاری، نرم افزاری و امنیتی انجام و در جهت رفع آن اقدام شده است.
استاندار فارس: فعالیت رسانه‌ها در راستای تزریق شور و نشاط انتخاباتی و مشارکت حداکثری مردم
بسیار مهم است

رحیمی فعالیت رسانه‌ها را در جهت تزریق شور و نشاط انتخاباتی و در نتیجه مشارکت حداکثری مردم بسیار مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: برنامه‌ریزی‌های لازم در سطح استان فارس برای برگزاری انتخاباتی پرشور انجام شده به گونه ای که کمیته‌های لازم تشکیل و همچنین آسیب شناسی انتخابات قبل درسطح حوزه‌های سراسر استان فارس در زمینه سخت افزاری، نرم افزاری و امنیتی انجام و در رفع تمامی موارد اقدام شده است.

انتخابات در طراز جمهوری اسلامی
استاندار فارس گفت: تهیه بانک اطلاعاتی معتمدین محلی در مناطق مختلف این استان و معرفی آنها به هیئت اجرایی انتخابات در حال انجام است تا انتخابات خوبی در طراز جمهوری اسلامی برگزار شود.

استاندار فارس: در فرایند انتخابات، ذره‌ای از قانون تخطی نمی‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم فردی، قانون را مخدوش کند

جدیت در اجرای قانون انتخابات در فارس
رحیمی همچنین به برگزاری نشست‌هایی با اعضا هیات نظارت بر انتخابات این استان با هدف افزایش تعامل و تعریف قانونمند فرآیند انتخابات اشاره کرد و گفت: ما مجری قانون هستیم و ذره‌ای هم از آن تخطی نخواهیم کرد و اجازه نمی‌دهیم کسی قانون را مخدوش کندٰ.

استفاده از امکانات دولتی ممنوع
استاندار فارس در ادامه با یادآوری قوانین و مقررات انتخابات در کشور تاکید کرد: هیچ فردی در دستگاه های اجرایی استان اجازه ندارد به طرفداری یا علیه نامزدی خاص ورود و از امکانات دولتی در این خصوص استفاده کند.
به گزارش ایرنا وی با تاکید بر اینکه در خصوص استفاده از منابع دولتی و عمومی برای تبلیغات کاندیدایی خاص به شدت سخت گیری خواهد شد، گفت: چنانچه هر یک از فرمانداران و بخشداران این استان در انتخابات پیش رو، شائبه حمایت از کاندیدایی خاص را ایجاد و یا از قانون عبور کنند به سرعت عزل خواهند شد.
رحیمی تاکید کرد: نتیجه آنچه را که مردم در انتخابات می‌خواهند، تصمیم می‌گیرند و انتخاب می‌کنند بعد از طی فرآیند قانونی به اطلاع عموم خواهد رسید.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما