کدخبر : 167578
پنج شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۴
فاقددیدگاه
پرینت

۵۰ طرح تعادل بخشی آب در کهگیلویه وبویراحمد در حال اجراست

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم اینک ۵۰ طرح احیا و تعادل بخشی برای مقابله با خطرات احتمالی خشکسالی و همچنین تقویت سفره های زیرزمینی و دشت ها در مناطق مختلف استان در حال اجراست.

به گزارش جنوب پرس ، علی داوودی مهر روز پنجشنبه اظهار داشت: اگرچه با توجه به وضعیت بارش‌های مناسب در فروردین امسال این تلقی و برداشت ناصحیح در اذهان عمومی جامعه نقش بسته که مردم و شهروندان از تنش‌های کم آبی و بحران خشکسالی‌های ۱۰ ساله خارج شده اند اما متخصصان حوزه منابع آب و وزارت نیرو با تحلیل‌ها و بررسی‌های جامع این گونه ذهنیت‌ها و برداشت‌های سطحی را مورد تأیید نمی‌داند و همچنان بر احتمال بروز خطرات و بحران کم آبی حتی در سال زراعی جاری هشدار می‌دهند.

داوودی مهر تاکید کرد: حدود ۲۰ طرح از این تعداد در قالب برنامه‌های راهبردی و تدوین شده از سوی وزارت نیرو و حوزه منابع آب کشور از جمله نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌های کشاورزی، تشکیل کمیته‌های آب بران در بین کشاورزان، انجام کارهای تبلیغاتی و فرهنگ سازی در زمینه بهینه سازی مصرف آب در بین شهروندان، جلوگیری از حفاری‌های غیرمجاز در سطح دشت‌ها و زمین‌های دیم کشاورزی و ساماندهی و جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز از چاه‌ها و سفره‌های زیرزمینی است.

داوودی مهر تصریح کرد: سالانه بویژه در یک دهه اخیر و بروز بحران خشکسالی در استان افزون بر ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب از سفره‌های زیرزمینی برداشت می‌شد.

وی شمار چاه‌های موجود در استان را افزون بر ۲ هزار و ۶۰۰ حلقه چاه ذکر کرد و گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده و اجرای طرح‌های در دست اقدام (احیا و تعادل بخشی) بیش از ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب در بخش‌های مختلف شرب، کشاورزی و صنعت قابل مهار و استحصال است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد همچنین گفت: حدود ۹۰ طرح مطالعاتی تأمین آب در حوزه‌های کشاورزی، شرب و صنعت در استان و با اعتباری افزون بر ۲ هزار میلیارد ریال در حال اجراست.

وی تاکید کرد که شرکت آب منطقه‌ای استان تاکنون بیش از ۲۵۰ طرح با اعتباری افزون بر سه هزار میلیارد ریال را اجرایی و عملیاتی کرده است.

کهگیلویه و بویراحمد با ۱۱ میلیارد مترمکعب آب حدود ۱۰ درصد آب شیرین کشور را در اختیار دارد.

حدود ۲ میلیارد متر مکعب از این میزان روان آب در حوزه طرح‌های آبزی پروری و ماهیان سرد آبی مورد استفاده قرار گرفته است.
همچنین از این میزان بیش از ۳۰۰ میلیون مترمکعب در بخش کشاورزی، ۵۵ میلیون متر مکعب در بخش آب آشامیدنی و ۱۶ میلیون متر مکعب نیز در بخش صنعت مورد استفاده است.

مابقی آب‌های روان این استان بدون هیچ استفاده‌ای از استان خارج می‌شود.
کهگیلویه و بویراحمد با حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومتر مربع و با جمعیتی افزون بر ۷۲۳ هزار نفر دارای یک درصد مساحت و یک درصد جمعیت کشور در جنوب غربی ایران واقع شده است.
این استان با ۲ اقلیم متفاوت و مناظر بکر و طبیعی و موقعیت خاص گردشگری دارای هشت شهرستان، ۱۷ شهر و یکهزار و ۶۷۶ روستای دارای سکنه است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد همچنین از بررسی بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ تقاضای تأمین آب ظرف چهار سال گذشته در کمیته تخصیص این شرکت خبر داد.

داودی مهر اظهار داشت: این میزان تقاضای تأمین آب در بخش شرب، صنعت و کشاورزی و از ۸ شهرستان استان به دبیرخانه کمیته تخصیص ارجاع و در قالب بیش از ۱۴۰ نشست تخصصی و کارشناسی این تعداد پرونده نیز بررسی شد.

وی گفت: صدور مجوز و تأمین آب طرح‌های صنایع بزرگ از جمله، نیروگاه‌های سیکل ترکیبی، پرورش ماهی و کارخانجات آب معدنی بویراحمد و دنا، فسفات چرام، اخذ تخصیص و تأمین آب بیش از ۵۰ طرح گاوداری و پرواربندی و چهار هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی چالموره، چاه تلخ، غو رک باشت، بابا کلان، دشت بن لنده، بن زرد، کتا، سمرون، احمد غریب، مختار، توت نده و گندی خو ری از مهمترین دستاوردهای کمیته تخصیص آب استان ظرف سال‌های اخیر بوده است.

داودی مهر اظهار داشت: با توجه به رشد جمعیت و توسعه کشاورزی و صنعت در سال‌های اخیر، تصمیم‌گیری در خصوص استفاده از منابع آب سطحی و زیر زمینی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که شرکت آب منطقه‌ای استان به عنوان نماینده وزارت نیرو در بخش آب، با رویکرد عادلانه و نگاه توسعه محور در راستای عدالت اجتماعی همواره با ارزیابی اصولی، تلاش کرده که گامی مثبت برای توسعه استان بردارد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد افزود: در همین راستا تمامی تقاضاهای مربوط به استفاده و بهره برداری از منابع آب در قالب متقاضیان شرب شهری، روستایی و عشایری، صنایع بزرگ، متوسط و کوچک، شهرک‌های صنعتی، طرح‌های پرورش ماهی، کارخانه‌های بسته بندی آب معدنی، طرح‌های توسعه و بهبود کشاورزی در زیر گروه‌های زراعت، باغبانی، گیاهان دارویی، گلخانه‌ای طی فرایند قانونی و پس از انجام مراحل کارشناسی، با ارجاع به کمیته تخصیص که به عنوان مهمترین رکن تصمیم آب در یک استان می‌باشد، تعیین تکلیف شدند.

به گزارش ایرناوی تصریح کرد: تأثیر این حجم بررسی و صدور مجوز تخصیص، علاوه بر رونق اقتصادی و اشتغالزایی، باعث افزایش ضریب امنیت غذایی استان و منطقه خواهد شد.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما