کدخبر : 167546
پنج شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۱
فاقددیدگاه
پرینت

از اشتغال‌زایی زایی آستان قدس در سادات محمودی تا اجرای طرح حسنا/پایش ۵ ساله زوج‌های جوان

رئیس دفتر استان قدس رضوی در استان کهگیلویه و بویراحمد از اقدامات متعدد این دفتر در استان در راستای کمک به محرومان خبر داد.

از اشتغال‌زایی زایی آستان قدس در سادات محمودی تا اجرای طرح حسنا/پایش 5 ساله زوج‌های جوان

به گزارش خبرگزاری به گزارش جنوب پرس ، از یاسوج دفتر آستان قدس رضوی در استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه‌های مختلف به نیازمندان و محرومان خدمات‌رسانی می‌کند و به حوزه‌هایی وارد شده که کمتر از سوی مؤسسات خیریه مورد توجه قرار گرفته است.

در همین خصوص به سراغ ستار هدایتخواه رئیس دفتر استان قدس رضوی در استان کهگیلویه و بویراحمد رفتیم و از وی در خصوص برنامه‌های این دفتر به خصوص در دهه کرامت و همچنین سفر کاروان زیر سایه خورشید سؤالاتی پرسیدیم.

از اثرات دهه پر خیر کرامت در زندگی افراد و همچنین اثرات آن در جامعه بگویید؟

هدایتخواه: دهه پر خیر و برکت کرامت با میلاد حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها آغاز می‌شود و با میلاد امام رضا (ع) تمام می‌شود.

در این دهه همچنین میلاد پربرکت برادر آن دو بزرگوار یعنی حضرت احمد بن موسی شاهچراغ(ع) را داریم که تمام آرامش و آسایش دنیوی خود را برای آسایش دنیوی و اخروی ما فدا کردند این دهه به ما بسیار از حسنات و معنویات را می‌آموزد که یکی از آن‌ها انفاق و کمک به همنوعان و دستگیری از محرومان است و نهادینه شدن چنین صفاتی موجب می‌شود که جامعه اسلامی رو به سمت تعالی برود.

هدف از حرکت کاروان زیر سایه خورشید چیست؟

هدایتخواه: این برنامه قبل از راه‌اندازی دفاتر استانی صورت می‌گرفت که با عنایات خاصه حضرت این کاروان‌ها به راه افتاد و دل‌ها را متوجه ساحت امام رضا می‌کنند کسانی هستند که دوست دارند به زیارت آن امام رئوف بروند اما به هر دلیل نمی‌توانند و توفیق زیارت نصیبشان نمی‌شود و به همین دلیل خدام را می‌فرستند تا با قشر محروم جامعه دیدار کنند و توفیق زیارت ازبعید یا زیارت از دور نصیبشان شود.

از دیگر اهداف این کاروان‌ها بگویید؟

هدایتخواه: اما هدف مهم‌تر این که با راه‌اندازی چنین کاروانی فرهنگ خدمت‌گذاری و خدمت‌رسانی و خیر رسانی در میان مردم ترویج پیدا می‌کند و دل‌ها را با این سیره و فرهنگ و روش آشنا می‌کند.

همچنین از کسانی که به شیعیان امام رضا خدمت می‌کنند از طرف دفتر استان قدس رضوی از آن‌ها تقدیر می‌شود و وظیفه انسانی را به جای می‌آورند.

کاروان در استان چه برنامه‌هایی را اجرا می‌کند؟

هدایتخواه: تعداد ۸۰ برنامه در این ۸ روز در استان اجرا شده که در مناطق مختلف استان این برنامه‌ها اجرا می‌شود که غبارروبی گلزار مطهر شهدای گمنام، دیدار با پرسنل ادارات، دیدار با ائمه جمعه، دیدار با کارکنان نمونه استان، عیادت از معلولان، عیادت از جانبازان، غبارروبی امام‌زادگان، حضور در جشن‌های مردمی، دیدار با خانواده معظم شهدا و دیدار با بیماران به خصوص بیماران لاعلاج از جمله برنامه‌های آن‌ها در استان است.

به برنامه‌های اجتماعی مهم کاروان اشاره‌ای داشته باشید؟

هدایتخواه: یکی از برنامه‌ها همایش دختران است و دیگری برنامه جشن ازدواج ۴۰ زوج جوان است که سال گذشته هم جشن ازدواج ۶۰ زوج جوان را با حضور کاروان زیر سایه خورشید داشتیم که البته یکی از کارها و اقدامات خوب راه‌اندازی مرکز مشاوره خانواده امام رضا در استان است که مجوز رسمی گرفته‌ایم که زوج‌های جوان در باشگاه زوج‌های جوان آستان قدس رضوی عضو شوند و تا مدت ۵ سال توسط مشاوران ما پایش شوند.

همچنین راه‌اندازی نمایشگاه‌های عفاف و حجاب در پارک‌ها از دیگر اقدامات در دهه کرامت است و برنامه‌ای به نام نذر کتاب داریم و آن‌هایی که کتاب‌هایی در منزل دارند و استفاده نمی‌کنند جمع‌آوری و به مناطق محروم فرستاده شوند.

در حوزه اشتغال‌زایی و تولید چه برنامه‌هایی دارید؟

هدایتخواه: از برنامه‌های مهم در راستای اشتغال‌زایی و تولید راه‌اندازی مرکز پرورش طیور در دهستان هدف ما یعنی سادات محمودی است که که تعداد ۱۰۰ خانوار درگیر این کار می‌شوند و ظرفیت این واحد تولیدی ۱۲ هزار و ۵۰۰ قطعه‌ای است و دستگاه‌های جوجه‌کشی در اختیار خانوارها قرار می‌گیرد تا در چرخه تولید حضور پیدا کنند و البته بنیاد کوثر در این راه با ما همکاری می‌کند.

از دیگر طرح‌های دفتر استان برای خانوارهای محروم بگویید؟

هدایتخواه: دو طرح خوب به نام طرح حسنا داریم که در یکی از آن‌ها برای شناساندن زوج‌ها به یکدیگر اقدام می‌کنند و دیگری طرحی است که برای حمایت از نسل‌های آینده خانم‌های باردار و تعداد ۱۱۱ مادر باردار مورد حمایت قرار می‌گیرند و از جنبه‌های مختلف از جمله از حیث تغدیه مورد حمایت هستند.

همچنین یکی از ده‌ها اقدام مهم و اثرگذار دفتر آستان قدس رضوی در استان‌های مختلف کمک به زوج‌هایی است که دچار ناباروری هستند و زندگی آن‌ها این گونه با مشکل روبرو شده است.

دفتر آستان قدس رضوی در همین خصوص کمک‌های خوبی به این زوج‌ها برای درمان کرده به طوری که برخی از این زوج‌ها اکنون صاحب فرزند شده‌اند.

چه اقداماتی در این زمینه داشته‌اید؟

هدایتخواه: با سه مرکز ناباروری در کشور که یکی از آن‌ها مرکز ناباروری یزد است ارتباط داریم سهمیه ۴۱۲ نفری برای معرفی به مراکز ناباروری داشتیم که ۸۰ درصد از هزینه‌ها را تقبل می‌کردند و ۲۰ درصد باقی‌مانده نیز توسط بیمه تکمیلی پرداخت می‌شد.

در مقطعی مرکز ناباروری از پذیرش زوج‌ها خودداری کردند که دلیل آن افزایش هزینه‌ها به دلیل بالا رفتن دلار بود به نحوی که هزینه یک میلیون تومانی به ۱۵ میلیون تومان رسید لذا از طریق بنیاد برکت این موضوع را پی‌گیری می‌کنیم.

 همچنین یک متخصص خانم به عنوان خیر در استان خواهد بود که با همکاری بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج در روزهایی از هفته در استان حضور پیدا می‌کند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما