کدخبر : 167539
پنج شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
فاقددیدگاه
پرینت

تابستان داغ بوشهر و جای خالی سقاخانه‌ها در شهر

اگر سقاخانه‌ها به صورت اِلمان در شهر به جای آب‌خوری‌های رایج نصب شود و مورد استفاده قرار گیرد، باعث ارتقا سطح معماری و زیبایی شهری می‌شود. چنین طرحی می‌تواند کمبود نماد متناسب با بافت قدیمی و کهن مثل بوشهر را جبران کند.

تابستان داغ بوشهر و جای خالی سقاخانه‌ها در شهر

به گزارش خبرگزاری به گزارش جنوب پرس ، از بوشهر، ساختار هر شهر طبق سبک زندگی و اعتقادات مردم بنا می‌شود و هر شهر طبق شرایط جوی و یا هر معیار دیگری بر قوائد خاص عقلانی خود توسعه پیدا می‌کند. مثلاً معماری شهری یزد با اصفهان متفاوت بوده یا بوشهر با شیراز نیز تفاوت خاص خودش را دارد.

طبق شواهد موجود خود مردم برای بهتر زندگی کردن یک جانشین شدند و تمدن مطلوب خود را به وجود آوردند و سر انجام سازوکار مدیریت خود را ارائه کردند. حکومت‌ها در راستای رفاه شهروندان خود اقداماتی را انجام دادند که بعد از هزاران سال هنوز هم نشانه‌های آن وجود دارد.

برای نمونه بسیاری از تمدن‌ها کنار رودها پدید آمدند و این موضوع نشان می‌دهد آب عنصر مهمی در زندگی مردم است. در ایام قدیم آب از طریق آب انبارها، پایاب‌ها، میدان‌ها و سقاخانه‌ها به دست مردم می‌رسید و امروز با لوله کشی‌ها و گاه تانکرهای آب رسانی.

 برجسته‌ترین سقاخانه‌ها در حرم اهل بیت شیعه وجود دارد و یکی از برجسته‌ترین این‌ها در ایران و حرم امام رضا(ع) از گذشته‌های دور به یادگار مانده است.

در دیگر شهرها به صورت کاربردی از این اِلمان شهری استفاده می‌شود و مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد اما در شهر بوشهر اوضاع کمی فرق می‌کند. این مبلمان شهری اگر به درستی استفاده شود، به ارتقا دادن سطح زندگی مردم کمک می‌کند، مهربانی را رواج می‌دهد، شهر را مهربان‌تر می‌کند و افزون بر موارد فوق بار معنوی یاد و خاطر واقعه بزرگ کربلا را تداعی می‌کند. این امر با توجه به پیشینه و سبقه مذهبی شهر و علاقه عمومی مردم به فرهنگ عزاداری امام حسینی باعث تقویت روحیه معنوی شهر هم می‌شود.

تصور کنید همراه یک بچه در تابستان داغ بوشهر برای کاری به خارج منزل می‌روید، در بین راه بچه طلب آب می‌کند اگر آب خوری های بهداشتی در سطح شهر وجود داشته باشد نیاز نیست مردم هزینه‌ای برای خرید آب پرداخت کنند. از طرفی اگر بالای سقاخانه‌ها عباراتی معنوی مانند «به یاد سقای کربلا ابوالفضل عباس» نوشته شده باشد، می‌توانیم آن واقعه را یاد آوری کنیم. بدین صورت این فرهنگ نسل به نسل انتقال می‌کند.

ما از پدرانمان یاد گرفته‌ایم قبل از آب خوردن سلامی بر حسین(ع) و اصحابش بفرستیم، که برای انتقال این فرهنگ ایجاد سقاخانه‌های شهری می‌تواند اثرگذار و مهم باشد و بی اعتنایی به آن علامت سؤال بزرگی است.

تاثیر مثبت سقاخانه‌ها در زیبایی شهر

این سقاخانه‌ها هم از نظر زیبایی می‌توانند شکیل باشند و هم استفاده از طرح‌های مختلف یا مثلاً خمره‌ای و آثار کهن زیبای دیگر را دوچندان کند، در نتیجه از نظر زیباسازی شهر نیز اثر به سزایی دارد. البته باید مسائل بهداشتی و کیفیت و تاثیرگذاری و همچنین زیبایی در ساخت این سقاخانه‌ها را هم رعایت کرد.

یکی از مسائل مهمی که اهمیت این موضوع را بیشتر می‌کند، ارتباط برقرار کردن مردم با این سقاخانه‌هاست. بی توجهی کامل به استانداردها و پارامترهایی که طراحی آبخوری نیاز دارد اگر رعایت نشود منجر به متروک شدن آبخوری‌ها می‌شود.

سنت زیبایی وقف یکی از سنت‌های خوب و زیبای اسلام است. هر جا در بوشهر آبخوری دیدید شک نکنید که توسط یک شهروند وقف شده است! وقف صدقه جاریه است که حتی پس از مرگ شخص واقف، برای او ثواب حواله می‌شود. آیا همین آبخوری‌ها یا سقاخانه‌ها می‌توانند نماد و برند یک شهر تبدیل شوند؟ با مقایسه‌ای ساده با دیگر کشورهای دنیا می‌توان راحت‌تر به پاسخ رسید.

آب خوری‌های معروف شهر زوریخ در سوئیس

در شهر زوریخ در کشور سوئیس آب خوری‌ها توانسته‌اند به عنوان یک عنصر منحصر به فرد سازنده، یکی از برندهای شهرت شهر زوریخ باشد. جالب اینجاست که شهر زوریخ حتی پایتخت این کشور هم نیست اما به یکی توریست پذیرترین شهرهای سوئیس تبدیل شده است.

در این آبخوری‌ها استفاده از طرح‌های با مضامین اساطیری رواج دارد و مدیران شهری این گونه فرهنگ خود را به تمامی کسانی که توریست هستند و همچنین شهروندان جوان و کم سن و سال سوئیسی انتقال می‌دهد.

فراموش شدن ابعاد فرهنگی و اجتماعی سقاخانه 

مواردی که گفته شد بخشی مزایای سقاخانه است که می‌تواند ابعاد فرهنگی و اجتماعی داشته باشد. این طرح می‌تواند حتی به صورت مردم پایه اجرا شود به نحوی که افرادی که آب خوری‌های شخصی را وقف مردم کرده‌اند از طریق شهرداری حمایت شوند و سقاخانه‌های با نماد بومی تولید و ساماندهی شود. این طرح می‌تواند به زیباسازی فضای شهری کمک مضاعفی داشته باشد.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما