کدخبر : 167490
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۷
فاقددیدگاه
پرینت

آغاز طرح ایران هوشمند؛نخستین گام ایجاد ۶۸ هزار شغل

طرح «نوآفرین» با هدف حمایت از کسب‌وکارهای نوپا از امروز رسماً آغاز به کار کرد و با حضور معاون اول رئیس جمهوری و وزیر ارتباطات رونمایی شد؛ طرحی که قرار است در آغاز طرح ایران هوشمند، ۶۸ هزار شغل ایجاد کند.

یکی از اهدافی که محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات از اولین روزی که از مجلس رای اعتماد گرفت قول ایجاد کسب و کار را داد.
«دبیرستان بودم و آنقدر به فعالیت‌های غیر درسی دیگر علاقه داشتم که تقریباً درس را کنار گذاشتم. یک روز که از فوتبال برمی‌گشتم دیدم میخی کوبیده شده به دیوار و یک پوتین براق آویزان شده. پدرم گفت هر پدری باید آینده‌نگری کند. من هم برایت پوتین خریدم تا بروی سربازی.
گفتم من باید برم دانشگاه؛ گفت دانشگاه با معدل ۱۱.۵؟
به یک تلنگر محکم نیاز داشتم که به من زده شد. اما کوتاه نیامدن. گفتم بله، می روم دانشگاه. پوتین را همراه و وسایل دیگری که داشتم دور انداختم.
شروع کردم روزی ۱۸ ساعت درس خواندن. رتبه ۳۲ کنکور را گرفتم. پدرم با من کل کل کرد و امروز من در خدمت شمام.»
آذری جهرمی وزیر ارتباطات با روایت این خاطره گفت: این قصه را گفتم که باور کنید من با شما شباهت‌هایی دارم. شما هم اهل کل کل کردن هستید. بعضی ها با موانعی که به آنها اشاره کردید کل کل دارید. برخی با شرکت‌های رقیب. بعضی‌ها حتی تهدید جانی هم می‌شوید، بعضی‌ها به خاطر خانم بودن‌شان مسخره می‌شوند. واقعیت مهم این است که شما کل کل می کنید و کوتاه نمی‌آیید.
وزیر ارتباطات ادامه داد: شباهت ما با همدیگر این است که آینده قابل پیش‌بینی نداریم. پدرم برای من آن آینده را ترسیم کرد گفت و یا «درس می‌خونی یا میری سربازی»
پیش‌بینی آینده بسیار حائز اهمیت است. شما استارتاپ‌ها در ذات و بطن کار خودتان پیش‌بینی‌ناپذیر هستید، به همین دلیل نباید ریسک در شرایط فعالیت شما ضرب شود.
ما به عنوان دولت باید شرایطی را مهیا کنیم که شما بدانید خاک‌تان حاصلخیر است، ممکن است بذر مشکل داشته باشد و آفت بزند اما خاک حاصلخیز است.
او تصریح کرد: ما به عنوان دولت، وظیفه داریم شرایط فعالیت شما را قابل پیش‌بینی کنیم. یعنی اگر سوار قطار می‌شوید، بدانید کجا بایستید، کجا سرعت بگیرید.
دیدن شرایط اینده برای ما امنیت به دنبال دارد. مهم‌ترین پارامتری که نیاز داریم نیاز به قابل پیش‌بینی بودن بازا کار است.
وزیر جوان افزود: با طراحی زیست‌بوم مناسب باید شرایطی را فراهم کنیم که کسب و کار قابل پیش‌بینی باشد.
در گذشته مطمئن نبودید کسب وکار شما توسط یک نهاد دولتی از بین نمی‌رود اما طرح نوآفرین جلوی این کار را می‌گیرد.
ما تلاش کردیم جلوی این کارها گرفته شود. شرایطی را فراهم خواهیم آورد که ادامه راه را برای شما قابل پیش‌بینی می‌کند.
مسیر تمام کسب و کارها راحت نیست و دشواری و دردسرهای خودش را دارد. کسب و کارهای نوپا همه نتایج مثبت ندارد خاطرات تلخ هم دارد باید کمک کنیم خاطرات تلخ کم شود.
جهرمی در ادامه گفت: ایده ایران هوشمند را به همین دلیل مطرح کردیم. برای روشن کردن چراغ ایران هوشمند به استارتاپ‌ها نیاز داریم. آینده روشن ایران است و استارتاپ ها شرایط نموداری برای زیست‌بوم رشد دارند.
او ادامه داد: طرح نوآفرین به درد استارتاپ‌هایی که وارد مرحله بلوغ شده‌اند، نمی‌خورد. این طرح برای آنهایی مناسب است که در مراحل اول هستند، استارتاپ‌های در حال رشد باید وارد پارک‌های اقتصاد دیجیتال شوند.
تلاش کردیم اکوسیستم را بسازیم و برای آن جاده درست کنیم. کسانی ما را به مقصد می‌رسانند تا آینده بهتری بسازیم، استارتاپ‌ها هستند.
پروژه بهره‌گیری از سامانه نوآفرین شرایط برای کارآفرینی و ایجاد اشتغال در حوزه فناوری اطلاعات را تسهیل خواهد کرد. در طرح نوآفرین تسهیلاتی چون معافیت مالیات و بیمه‌ای برای استارتاپ‌ها وجود دارد و با احداث پارک اقتصاد دیجیتال، استارتاپ‌هایی که درآمد سالانه آنها به ۵۰۰ میلیون تومان خواهد رسید. آن‌ها می‌توانند با استفاده از امکانات این پارک‌ها درآمد خود را به پنج میلیارد تومان برسانند و به مرحله بلوغ رسیده و روی پای خود بایستند.
به گزارش ایرنا در هفته آینده نیز وزرای ارتباطات جمهوری آذربایجان، ترکیه، روسیه و ایران در تهران نشست چهارجانبه‌ای را برای ایجاد بازار مشترک حوزه فناوری اطلاعات و فعالیت‌های مشترک خواهند داشت که هدف آن حمایت از همکاری استارتاپ‌های این کشورها با یکدیگر در قالب رویدادهای مشترک و نیز ایجاد بازار مشترک ICT و خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی است. این همکاری‌ها می‌تواند دانش فنی و توان رقابتی استارتاپ های ایرانی در بازارهای خارج از کشور را ارتقا بخشد و نقش مهمی در رونق کسب و کار دیجیتالی در ایران داشته باشد.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما