کدخبر : 167481
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۳
فاقددیدگاه
پرینت

رهاوردهای سفر دولتمردان به فارس، از تحقق آرزوی دیرینه تا گره گشایی

استان فارس طی روزهای گذشته میزبان معاون اول رئیس جمهوری و جمعی از دولتمردان بود که با حضور در نقاط مختلف استان، برخی طرح ها را افتتاح کردند و پای صحبت سرمایه گذاران و صنعتگران نشستند تا از این طریق، توسعه استان را شتاب بخشند.

علاوه بر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، شمار دیگری از اعضای هیات دولت در تابستان گرم فارس این استان شدند و برخی از این مسئولان، روزهای قبل تر به فارس آمدند.

حضور معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در نشست تشکل های اجتماعی بانوان، شیراز

سفری برای توانمندسازی بانوان
معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده شنبه ۱۵ تیرماه جاری به فارس آمد تا ضمن آنکه در نشست تشکل های اجتماعی حوزه بانوان شرکت کند، برای گره گشایی از مشکلات آنها نیز آستین بالا بزند.
ابتکار علاوه بر افتتاح این نشست ویژه که در آن نمایندگانی از استان‌های بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان نیز حضور داشتند از روند مهارت‌آموزی زنان سرپرست خانوار در سازمان فنی و حرفه‌ای فارس بازدید کرد.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان وخانواده رئیس جمهوری در سفر به شیراز، بازدیدی از بند نسوان زندان مرکزی این شهر داشت که نتایجی همچون تسریع در رسیدگی به پرونده قضایی، تلاش برای بازگشت زنان به کانون خانواده از طریق کاهش روزهای زندان و نیز آزادسازی زنان زندانی جرایم غیرعمد با کمک خیران از جمله آن‌هاست.

بازدید معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از زیرساخت های گردشگری فارس

شتاب بخشی به رونق گردشگری
علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز طی روزهای اخیر در استان فارس حضور داشت.
او ضمن آنکه از برخی تاسیسات و زیرساخت های گردشگری بازدید کرد، در راستای سیاست دولت از حمایت سازمان متبوع خود ازسرمایه گذاران گردشگری سخن گفت.
مونسان به سپیدان، قلب گردشگری فارس به ویژه در فصل گرم سال رفت و دستورهای لازم برای ارتقای سطح خدمات به مسافران و گردشگران در زیرساخت های گردشگری این منطقه مانند آبشار مارگون و … صادر کرد.

بهره برداری و آغاز به کار ۱۵ طرح برق، آب و فاضلاب در استان فارس در سفر دولتمردان

خبرهای خوش برای دیار رنجیده از خشکسالی
رضا اردکانیان وزیر نیرو نیز یک روز قبل تر از معاون اول رئیس جمهوری به فارس آمد تا طی مدت دو روز حضور خود، نویدبخش افتتاح برخی طرح های عمرانی و آبرسانی در این دیار رنجیده از خشکسالی و کم آبی باشد.
وزیر نیرو در سفر به فارس، دویست و بیست و سومین تصفیه‌خانه فاضلاب کشور و ۱۵ طرح برق و آب و فاضلاب در این استان را افتتاح کرد.
از این تعداد طرح در این سفر، ۱۲ طرح در شهرستان های مختلف به بهره برداری رسید و عملیات اجرایی سه پروژه دیگر هم در بخش‌های برق و آب و فاضلاب با اعتباری افزون بر ۸۰۰ میلیارد ریال آغاز شد.
فاز اول شبکه جمع‌آوری و تصفیه‌خانه فاضلاب شهر نورآباد با هزینه کرد اعتباری افزون بر ۴۰۰ میلیارد ریال در این سفر به بهره برداری رسید تا آب فاضلاب این شهر، پس از انجام مراحل تصفیه قابلیت استفاده حتی در مصارف کشاورزی را نیز داشته باشد.
وزیر نیرو همچنین با حضور در شهرستان اقلید نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی این شهرستان را افتتاح و عملیات اجرایی پست ۲۳۰ کیلوولت حسن‌آباد را آغاز کرد.
کلنگی که اردکانیان در شهرستان مرودشت به زمین زد نوید آبرسانی به ۲۹ روستای این شهرستان و نیز شهر رامجرد را داد تا کام تشنه ساکنان این شهرستان سیراب شود.
شمار دیگری از طرح های حوزه وزارت نیرو را اردکانیان همراه با معاون اول رئیس جمهوری افتتاح کرد.

بازدید معاون اول رئیس جمهوری از طرح های مهم صنعت و انرژی در جنوب فارس

ماموریتی برای گره گشایی از مشکل صنعت
حل مشکلات فراروی بخش صنعت و تولید به ویژه در سال جاری که به نام رونق تولید نامگذاری شده است، در دستور کار دولتمردان بوده است.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری سه شنبه ۱۸ تیرماه در جمع خبرنگاران در فرودگاه بین المللی لامرد، یکی از طرح‌های مهم در حال اجرای صنعت آلومینیوم را مجتمع آلومینیوم جنوب شهرستان لامرد دانست و تصریح کرد: از آنجا که بهره برداری از این پروژه قدری طولانی شده بازدید از این طرح را در این سفر در دستور کار قرار داده‌ایم تا در صورت وجود موانع و مشکلات نسبت به رفع آن اقدام کنیم.
وی، ابراز امیدواری کرد که با رفع موانع پیش روی اجرای این پروژه، ظرف امسال یا سال آینده شاهد بهره برداری از این طرح باشیم.
معاون اول رئیس جمهوری در این سفر با حضور در منطقه ویژه اقتصادی لامرد از بخش‌های مختلف پروژه در دست احداث کارخانه تولید آلومینیوم جنوب با ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی بازدید کرد.
این مجتمع آلومینیومی در فاز نخست خود سالانه ۱۰۰ هزار تن شمش آلومینیوم تولید می‌کند.
سرمایه گذاری انجام شده برای این کارخانه ۵۳ هزار میلیارد ریال بوده و از تسهیلات مالی خارجی به میزان ۶ هزار و ۱۰۲ میلیون یوآن نیز استفاده کرده است.

بررسی راهکارهای توسعه اقتصادی جنوب فارس با حضور معاون اول رئیس جمهوری

عزم دولت برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام تا پایان دولت دوازدهم
معاون اول رئیس جمهوری در جلسه بررسی توسعه اقتصادی جنوب استان فارس که در شهرستان لامرد برگزار شد، گفت: ۲ سال از دولت دوازدهم باقی مانده و تعداد زیادی طرح‌های نیمه تمام در کشور وجود دارد که باید تلاش کنیم با برطرف کردن موانع، طرح‌های نیمه تمامی را که از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردارند، تا پایان عمر دولت دوازدهم به نتیجه برسند.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به بازدید از شرکت پترو پیمان دانا در شهرستان مهر بیان کرد: براساس گزارش‌ها، از اکنون تا اوایل سال ۱۴۰۰ زمان جهش صنعت پتروشیمی است و اگر ۲۰ طرح مهم پتروشیمی که در کشور در دست اجرا است به اتمام و بهره‌برداری برسد، ظرفیت پتروشیمی ایران از ۶۰ میلیون تن به ۹۰ میلیون تن خواهد رسید که اتفاقی کم سابقه در کشور خواهد بود.
شرکت پترو پیمان دانا با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی در حال احداث است و هم اینک پیشرفت فیزیکی آن ۶۰ درصد است.
با بهره برداری از این پروژه برای ۳۰۰ نفر به طور مستقیم و برای ۶۰۰ نفر به شکل غیر مستقیم اشتغال ایجاد خواهد شد.
دیگر طرحی که جهانگیری از آن بازدید و بر شتاب بخشی به تکمیل آن تاکید کرد، طرح در دست اجرای استحصال اتان شرکت پالایش پارسیان سپهر با سرمایه گذاری یک هزار و ۱۶ میلیون یورو در دست اجرا است و تاکنون ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و قرار است ظرف ۲ سال آتی آماده بهره برداری شود.
در این واحد تولیدی ظرفیت استحصال روزانه ۷۵ میلیون متر مکعب اتان وجود دارد.‌

در حاشیه افتتاح طرح های آب و فاضلاب جهرم

تحقق آرزوی دیرینه
طرح آبرسانی به شهر جهرم از سد سلمان فارسی در سالهای گذشته بارها مورد تاکید قرار گرفته و پیش از این نیز نوید بهره برداری از آن داده بودند اما سرانجام در سفر ۱۸ تیرماه ۹۸ معاون اول رئیس جمهوری، شهر خرما و مرکبات این آرزو محقق شد.
طرح آبرسانی به جهرم از سد سلمان فارسی شامل ۵۰ کیلومتر خط انتقال، ۲ ایستگاه پمپاژ آب در خشکی، یک مجموعه تصفیه خانه متعارف، ۴ باب مخزن با ظرفیت ۱۷ هزار متر مکعب، ۳۴ کیلومتر شبکه ۲۰ کیلو ولت و پست اختصاصی فشار متوسط برق و ایستگاه آبگیر شناور است.
این طرح از جمله طرح‌های مهم و فنی استان فارس و کشور است که با راه اندازی این طرح نگرانی مردم نسبت به تأمین آب پایدار، سالم و بهداشتی در افق ۱۴۲۰ برطرف شود.
هزینه طرح آبرسانی به جهرم از سد سلمان فارسی افزون بر ۲ هزار میلیارد ریال اعلام شده است.
تصفیه خانه آب جهرم و دو واحد بخار ۳۲۰ مگاواتی نیروگاه سیکل ترکیبی این شهر نیز با حضور معاون اول رئیس جمهوری و وزیر نیرو سه شنبه وارد مدار شدند.
هر کدام از واحدهای بخار نیروگاه ۱۶۰ مگاوات ظرفیت دارد که دو واحد بخار آن در این سفر افتتاح شد.

استاندار فارس: افزایش ظرفیت انرژی فارس، هدیه خوبی از دولتمردان به مردم این استان بود

گزارش استاندار فارس از نیازها و ظرفیت های استان در مسیر توسعه
سفر معاون اول رئیس جمهوری به فارس، فرصتی را فراهم آورد که مسئولان استان گزارشی واقع بینانه از نیازهای حیاتی و ظرفیت های این استان ارائه کنند.
عنایت الله رحیمی استاندار فارس در مراسم بهره‌برداری از خط آبرسانی به جهرم که با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، گفت: نیاز و مشکل اصلی ما در استان فارس آب است و وزارت نیرو تلاش‌های قابل توجهی برای پاسخگویی به این نیاز انجام داده است.
وی اظهار کرد: هم اکنون ۱۱ سد در استان فارس داریم و چهار سد نیز در دست احداث است که سه سد نرگسی کازرون، کوار و هایقر باید در عملیات اجرایی آن‌ها تسریع شود.
استاندار فارس با بیان اینکه احداث خطوط آبرسانی مشکل اساسی مردم این استان است، ابراز کرد: خط آبرسانی جهرم که بسیار مورد نیاز مردم بزرگوار این شهرستان بود امروز افتتاح شد و طرح‌هایی مانند خط آبرسانی از سد رودبال به استهبان، داراب، جنت شهر و زرین‌دشت آماده‌ی بهره‌برداری و یا در آستانه کلنگ‌زنی است.
وی ادامه داد: خط آبرسانی به سعادت شهر و ارسنجان و همچنین خط دوم آبرسانی از سد درودزن به شهر شیراز که بسیار اساسی و مهم به شمار می رود، در دست احداث است.
استاندار فارس اضافه کرد: افزایش ظرفیت انرژی در این استان، هدیه خوبی از دولتمردان به مردم فارس بوده است، البته تا رسیدن به وضع مطلوب فاصله داریم و باید تلاش کنیم این فاصله کمتر شود و به نیازهای مردم پاسخ داده شود. رحیمی بیان کرد: دولت دوازدهم فعالیت بسیار خوبی در زمینه توسعه حمل و نقل در استان فارس انجام داده است.
وی افزود: این استان به دلیل عقب ماندگی تاریخی در توسعه راه‌ها، با وجود طرح‌های زیادی که در دست اجراست، شاهد تلفات بالایی است که به واسطه نقاط خطرآفرین و نقاط نیازمند اصلاح اتفاق می‌افتد.
استاندار فارس بیان کرد: این استان آزادراه بهره برداری شده ای ندارد و به دلیل تعداد و پراکنش بالای روستاها شاهد وقوع تصادفات بسیار زیاد جاده است؛ سرمایه‌گذاری و تلاش برای توسعه و بهبود وضعیت حمل و نقل در استان فارس باید مورد توجه جدی دولتمردان قرار داشته باشد.

افتتاح طرحی در حوزه شهرستان کازرون
در حاشیه این مراسم با فرمان معاون اول رییس جمهوری از طریق ویدیو کنفرانس سیستم خنک کن هوای ورودی نیروگاه سیکل ترکیبی کازرون افتتاح شد و به بهره برداری رسید.

تفاهم نامه ای با هدف مهارت آموزی دانشجویان پیام نور و اشتغال آنها در روستاها در سفر معاون اول رئیس جمهوری به جهرم امضا شد

تفاهم نامه ای برای مهارت آموزی و اشتغال دانشجویان دانشگاه پیام نور در روستاها
در جهرم و در حضور معاون اول رئیس جمهوری، همچنین رئیس دانشگاه پیام نور کشور و معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری تفاهم نامه ای را به منظور بهره مندی مهارت آموزان دانشگاه پیام نور از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری امضا کردند.
براساس این قرارداد اجرایی در هفت مرکز دانشگاه پیام نور در استان های مختلف به صورت آزمایشی به دانشجویان و فارغ التحصیلان آموزش های کوتاه مدت مهارتی ارائه می شود و این افراد پس از دریافت گواهی دوره آموزشی تحت پوشش تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری از سوی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم قرار خواهند گرفت.

یکی از دهیاران زن استان فارس در حال طرح مشکلات با مقام ارشد اجرایی، در حاشیه جلسه توسعه روستایی فارس

خبرهای خوش برای دهیاران فارس
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور نیز از مقام های ارشد اجرایی بود که همزمان با سفر معاون اول رئیس جمهوری به فارس آمد.
مهدی جمالی نژاد عصر سه شنبه در همایش توسعه روستایی استان فارس گفت: باید بپذیریم که توسعه کشور از روستاها عبور می کند و اگر به روستاها به عنوان مراکز تولید و مولد توجه کنیم قطعاً کشور توسعه پیدا خواهد کرد.
وی بیان کرد: در بحث توزیع اعتبارات از ابتدای تشکیل دهیاری ها تاکنون حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان به دهیاری های کشور پرداخت شده که حدود ۱۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از این رقم در دولت تدبیر و امید پرداخت شده که نشان دهنده نگاه توسعه ای دولت به مناطق روستایی است.
او اظهار داشت: سرانه اعتبارات تخصیصی به روستاهای دارای دهیاری هم از ۷۴ هزار تومان به ۲۴۰ هزار تومان افزایش یافته است.
جمالی نژاد، اشتغال را مهمترین عامل مهاجرت از روستاها به شهرها دانست و گفت: در بحث تسهیلات ارزان قیمت، هر دهیاری که بتواند پروژه های مشارکتی زودبازده کم هزینه تعریف کنند تا هر میزان که اعتبار نیاز باشد پرداخت خواهیم کرد.

سفری که راهگشا بود
خبرهای خوش سفر دولتمردان به فارس در قالب افتتاح طرح ها و گره گشایی از مشکلات فراروی بخش تولید و صنعت در افکار عمومی استان بازتاب داشت و نویدبخش آینده ای بهتر برای استان بود.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد در این باره گفت: حضور معاون اول رئیس جمهوری در این منطقه و رایزنی‌های انجام‌شده، راهگشا و نویدبخش رفع برخی مشکلات و چالش‌ها بود.
فریدون فدایی‌دولت به خبرنگاران گفت: معاون اول رئیس جمهوری طی بازدید از صنایع و پروژه‌ها و همچنین نشست تخصصی و گزارش‌های ارائه شده از دست‌اندرکاران، با توجه به مشکلات بر ضرورت همگرایی، هم‌افزایی و استفاده مطلوب از همه ظرفیت‌ها برای تکمیل طرح‌ها به ویژه آلومینیوم جنوب تأکید کرد.
فدایی دولت ادامه داد: همچنین دکتر جهانگیری از مدیران ملی و استانی خواست ضمن استفاده مطلوب از تمام ظرفیت‌ها برای تکمیل طرح‌ها، به تقویت زیرساخت‌ها برای دوران ساخت و بهره‌برداری و تأمین خوراک مورد نیاز صنایع توجه ویژه داشته باشند.
مجری طرح صنایع انرژی‌بر لامرد گفت: منطقه ویژه اقتصادی لامرد و صنایع مستقر در آن به منظور اقتصاد مقاومتی برای رونق تولید، ایجاد اشتغال پایدار و جلوگیری از خام‌فروشی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم عملیاتی شد و معاون اول رئیس جمهور نیز به ساماندهی این پروژه ملی، تأکید داشت.
به گزارش ایرنا وی ادامه داد: مقرر شد تا همه موانع و مشکلات به صورت دقیق بررسی و راه‌های برون‌رفت از آنها نیز احصا و با راهکارهای مد نظر برای تسریع در تکمیل زیرساخت‌ها و افتتاح فاز نخست آلومینیوم جنوب ارائه شود.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما