کدخبر : 167419
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۰:۲۹
فاقددیدگاه
پرینت

مشکلات گرانی کاغذ برای نویسندگان کودک و نوجوان/یارانه دولتی به سمت حوزه چاپ و نشر سوق داده شود

نویسنده مطرح حوزه کودک و نوجوان با اشاره به مشکلات گرانی کاغذ گفت: یارانه دولتی بخش فرهنگ به سمت حوزه چاپ و نشر سوق داده شود.

به گزارش جنوب پرس ، فرهاد حسن‌زاده عصر امروز در حاشیه نشست ادبی دو پنجره ویژه کودکان و نوجوانان در جمع خبرنگاران به مشکلات حوزه کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و گفت: مشکلات حوزه کودکان و نوجوانان و دیگر حوزه‌ها به طور زنجیروار بهم متصل است.

نویسنده مطرح کشور در حوزه کودکان و نوجوانان ادامه داد: از جمله مشکلات پایین بودن تیراژ کتاب‌ها به دلیل گرانی کاغذ و هزینه‌های بالای چاپ، تمایل محدود خانواده‌ها به بحث مطالعه و دیگری اینکه نظام آموزشی به گونه‌ای است که کودکان و نوجوانان بیشتر برای کسب نمره و قبولی در کنکور مطالعه و تلاش می‌کنند و از مطالعه کتاب‌های غیردرسی غافل می‌شوند که این سه مورد باعث بی‌انگیزگی نویسندگان برای تولید آثار فاخر شده است.

وی بر نهادینه شدن هر چه بیشتر فرهنگ مطالعه تاکید کرد و گفت: مطالعه باید یک امر ضروری در زندگی هر فرد باشد.

این نویسنده مطرح حوزه کودک و نوجوان ادامه داد: با تحریم‌های دشمنان مشکلات حوزه چاپ و نشر حادتر و شدیدتر شد که انتظار می‌رود دولت برای کنترل قیمت و هزینه‌های چاپ و متعادل شدن قیمت کتاب‌ها وارد عرصه شود.

حسن‌زاده ادامه داد: یارانه دولتی بخش فرهنگ باید به طور عادلانه‌تر به سمت حوزه چاپ و نشر سوق داده شود که در اینصورت ناشران با رغبت بیشتری آثار نویسندگان را به چاپ می‌رسانند.

این نویسنده مطرح کشوری گفت: یکی از مزایای عادلانه‌تر شدن یارانه دولتی حوزه چاپ و نشر، کوتاه شدن دست سودجویان و‌ کاهش سو‌ء استفاده‌ها است.

وی در خصوص نشست‌های ادبی دو پنجره که با حضور نویسندگان و شاعران و‌کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود، عنوان کرد: این نشست از برنامه‌های خوب کانون پرورش فکری کودکان  و نوجوانان در سطح کشور است که بچه‌های ساکن استان‌های مختلف از نزدیک با نویسندگان و شاعران ملی آشنا شده و می‌توانند برای فعالیت‌های ادبی از آن الگو بگیرند ، ویژگی خوب این نشست‌ها برای نویسندگان و شاعران این است که انتقادهای کودکان و‌ نوجوانان در خصوص آثار را می‌شنوند و آن را رفع می‌کنند.

حسن‌زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر استعدادهای ادبی کودکان و نوجوانان کهگیلویه و بویراحمد گفت: این استان بچه‌های مستعدی در این زمینه دارد که با حمایت‌های لازم و گذراندن دوره‌های آموزشی کافی بستر و‌ شرایط برای ارائه آثار فاخر از سوی آنان در آینده وجود دارد.

به گزارش فارس، فرهاد حسن‌زاده خالق ۸۰ اثر در حوزه کودکان و نوجوانان  شامل رمان، داستان کوتاه و شعر است که نخستین اثر وی به‌نام ماجرای روباه و زنبور سال ۷۰ به چاپ رسید. معروفترین اثر وی رمانی به‌نام هستی برای نوجوانان است که توسط کانون پرورش فکری کودکان چاپ شد.ضمن اینکه اثر وی به‌نام قصه‌های کوتی کوتی برای کودکان مورد استقبال این قشر قرار گرفته است.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما