کدخبر : 166711
سه شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۱
فاقددیدگاه
پرینت

۴۳۰۰ روستا در فارس خالی از سکنه

مدیرکل امور روستایی استانداری فارس گفت: در طول 50 سال گذشته 4 هزار و 300 روستا در فارس خالی از سکنه شده است.

4300 روستا در فارس خالی از سکنه

به گزارش خبرگزاری به گزارش جنوب پرس ، از شیراز، سید کمال پاک‌فطرت صبح امروز در جمع خبرنگاران و در نشستی خبری به مناسبت روز دهیار، با اشاره به وضعیت فعلی روستاهای استان فارس اظهار داشت: در فارس حدود ۸ هزار روستا وجود دارد که از این تعداد، ۴ هزار و ۳۰۰ روستا در طول ۵۰ سال گذشته تاکنون خالی از سکنه شده است.

وی با اشاره به دلایل مهاجرت روستائیان به شهرها و مخاطرات این مهاجرت‌ها نیز گفت: مهاجرت یک امر اجتناب‌ناپذیر است و نمی‌توان مقابل آن ایستاد اما می‌توان با ارائه طرح‌های مناسب، روند آن را کم یا معکوس کرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه بحران در ۲ مقوله «آب» و «اشتغال» از دلایل اصلی مهاجرت روستائیان به شهرها محسوب می‌شود، تصریح کرد: امروز عمق چاه‌ها در برخی روستاها به دلیل خشکسالی و عدم مدیریت بهینه مصرف، به ۳۰۰ متر رسیده است!

پاک‌فطرت با بیان اینکه استان فارس به لحاظ تعداد روستا از شرایط ویژه‌ای برخوردار است، افزود: ۲ هزار و ۱۱۲ دهیاری در استان فارس وجود دارد که این حجم گسترده فیزیکی، استان فارس را به لحاظ تعدد مشکلات از دیگر استان‌ها متمایز کرده و طبعاً برنامه‌ریزی‌ها در این منطقه را نیز سنگین و کار را طاقت فرساتر می‌کند.

مدیرکل امور روستایی استانداری فارس با بیان اینکه تغییر الگوی کشت در روستاهای استان فارس جزو اولویت‌های نهاد متبوع بوده است، ادامه داد: در طول ۱۸ ماه گذشته با انجام برنامه‌ریزی و تشویق روستائیان به کار با ارائه تسهیلات مناسب تا حدودی جلوی روند مهاجرت‌ها گرفته‌شده است.

وی خاطرنشان کرد: به‌عنوان نمونه در مناطقی مانند خرامه و ارسنجان در سال‌های اخیر، با مهاجرت‌هایی روبه‌رو بودیم اما امروز در همین مناطق کارآفرینان روستایی تنها ۳۰۰ مجتمع پرورش قارچ ایجاد کرده‌اند.

این مقام مسئول یادآور شد: در راستای ایجاد اشتغال روستایی در استان فارس، ۴ هزار طرح روستایی در سامانه «کارا» به تصویب رسید که از این میزان، ۳ هزار و ۲۲۷ طرح منجر به پرداخت تسهیلات شد و نکته اینجاست که استان فارس تنها استانی بوده که تمام طرح‌ها در آن پالایش‌شده است.

پاک‌فطرت همچنین گفت: در طول ۲ سال اخیر ۶۵ میلیارد تومان تسهیلات توسط ۲ بانک سینا و پارسیان به مناطق محروم استان فارس تخصیص یافت که از قِبَل آن ۷۶۴ شغل ایجاد شد.

مدیرکل امور روستایی استانداری فارس در ادامه به بحث رونق گردشگری در روستاهای استان فارس نیز اشاره کرد و گفت: در یک سال اخیر، ۷۵ طرح بوم گردی در روستاهای استان فارس گشایش‌یافته و مورد بهره‌برداری قرارگرفته است.

وی با بیان اینکه استان فارس ظرفیت موفقیت‌های بیشتر در حوزه گردشگری را داراست، ادامه داد: ما به کسانی که اهلیت دارند و دوره‌های آموزشی لازم را سپری کرده‌اند، مجوز بوم گردی می‌دهیم اما این دغدغه را نیز داریم که اگر به این مقوله کارشناسی نگریسته نشود، ممکن است در آینده مشکل‌ساز شود.

این مقام مسئول در تشریح سخن خود در خصوص لزوم نگاه کارشناسانه به مقوله بوم گردی و گردشگری به‌صورت مصداقی از روستای قلات نام برد و گفت: امروز این منطقه بکر گردشگری دیگر جاذبه گذشته را ندارد چراکه به دلیل ساخت‌وسازهای غیرمجاز و بی‌تدبیری‌های موجود در صدور مجوزات، به این روز درآمده است؛ لذا در این خصوص باید دقت عمل بیشتری داشت.

پاک‌فطرت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بحث اشتغال در روستاها در اولویت کارها است، به اقدامات اشتغال‌زای نهاد متبوع نیز اشاره کرد و اظهار داشت: بیشترین میزان تسهیلات به مقوله‌هایی مانند تولید صنایع‌دستی و پرورش دام و طیور اختصاص‌یافته است.

وی افزود: ۳۳۸ میلیارد تومان در قالب ۳ هزار و ۲۷۶ طرح روستایی به متقاضیان پرداخت‌شده که از قِبَل آن ۱۸ هزار و ۲۴۵ شغل ایجادشده یا در آینده ایجاد خواهد شد.

مدیرکل امور روستایی استانداری فارس همچنین از آموزش منظم دهیارها در چند سال اخیر خبر داد و افزود: برای حل بحران اشتغال و خشکسالی نیاز به آموزش روستائیان بود که ما از طریق آموزش دهیاران این مهم را دنبال کردیم که برای نمونه در بحث پیشگیری از آتش‌سوزی‌ها بسیار موفق بود.

پاک‌فطرت تصریح کرد: امروز ما دهیاران را به این افق فکری رسانده‌ایم که تنها دغدغه آسفالت یک معبر را نداشته باشند بلکه به موضوعات مهم‌تر همچون اشتغال و رونق تولید توجه کنند. البته در این راستا با مشکلاتی چون تعویض سریع دهیاران نیز روبه‌رو هستیم.

وی ادامه داد: ما تنها تشکیلاتی بودیم که ۱۵۰ شغل را با استخدام در بخش امور مالی و کارشناسی فنی ایجاد کردیم که تقریباً دو برابر آمار قبلی محسوب می‌شد.

پاک‌فطرت همچنین از برگزاری آئینی به مناسبت ۱۴تیرماه «روز دهیار» در شیراز خبر داد و گفت: این مراسم با حضور استاندار فارس و سایر مدیران و دهیاران استان برگزار خواهد شد.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما