کدخبر : 166608
دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸
فاقددیدگاه
پرینت

گرامیداشت «روز صنعت» خوزستان در روزگار رکود و نیمه تعطیل بودن صنایع خوزستان

سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به مناسبت «روز صنعت» در حالی می‌خواهد از واحدهای تولیدی، صنعتگران، شرکت‌های دانش‌بنیان و کارخانه‌های برتر و... تقدیر کند که ده‌ها واحد صنعتی در استان راکد و یا نیمه فعال شده است.

 گرامیداشت «روز صنعت» خوزستان در روزگار رکود و نیمه تعطیل بودن صنایع خوزستان

به گزارش خبرگزاریبه گزارش جنوب پرس ، از اهواز، بر اساس مصوبه‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی، دهم تیرماه روز صنعت و معدن نامیده شده‌ است تا اختصاص این روز به بخش صنعت و معدن کشور  فرصتی باشد تا مهم‌ترین موتور محرکه‌ اقتصاد کشور یعنی صنعت و معدن،  با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر رونق تولید نگاهی علمی و تخصصی شود،  به ویژه که بخش صنعت و معدن یکی از عوامل ایجاد اشتغال پایدار و  افزایش تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه کشور است.

کمبود نقدینگی عامل رکود صنایع استان

بر همین اساس، سازمان صمت به منظور دست یابی به جایگاه برتر در عرصه تولید ملی و استقلال صنعتی با تاکید بر رشد مستمر اقتصادی و افزایش درآمد سرانه، رشد ارزش افزوده، تولید صادرات محور، اشتغال پایدار، حفظ و صیانت از ظرفیت‌های تولیدی موجود، تنظیم و کنترل بازار، حمایت از توسعه تشکل‌های صنفی، صنعتی، معدنی و حقوق مصرف‌کنندگان و… را به عهده دارد.

اما بخش صنعت در خوزستان به عنوانی استانی که به دلیل برخورداری از صنایع بزرگ و مادر سهم بزرگی در تولید ناخالص ملی کشور را دارد همچنان از مشکلاتی مانند کمبود نقدینگی، وضعیت بازار، تأمین مواد اولیه، دستگاه ها و ماشین آلات، اختلاف شرکا و … رنج می‌برد  و عمده‌ترین عاملی که بیشترین سهم را در رکود وحدهای صنعتی استان دارد کمبود نقدینگی است.

رتبه پنجم خوزستان در پرداخت تسهیلات

به گفته کارشناسان اقتصادی ممکن است حجم نقدینگی که وارد خوزستان می‌شود چندین برابر استان‌های دیگر باشد  اما این حجم از پول صرف پروژه‌هایی می‌شود که بازتولید ملی دارد و هیچ گونه تاثیری در رشد واحدهای صنعتی، بالا بردن سرانه تولید، ایجاد اشتغال، و… ندارد.

پیش‌تر معاون اقتصادی استاندار خوزستان گفته بود: در خوزستان به لحاظ دریافت سپرده، مقام پنجم کشور و از نظر پرداخت تسهیلات رتبه ۲۹ کشور را داریم و تعبیر ما از علت چنین وضعیتی، کم توجهی بانک های استان به اقتصاد و صنایع است.

اما قطعاً پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها به واحدهای صنعتی مشروط به تکمیل ظرفیت تولیدی، افزایش تولید، افزایش اشتغال و توسعه صادارت است فرایندی که سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان موفق نشده است بر اساس وظایف محوله به منظور حفظ، صیانت و افزایش ظرفیت های تولیدی واحدهای صنعتی و معدنی و بازسازی، نوسازی و گسترش فعالیت آنها برنامه ریزی و شرایط لازم را فراهم کند.

هنچنین برنامه ریزی برای بهبود فضای کسب و کار و افزایش بازدهی، بهره وری، رقابت پذیری و توسعه کار آفرینی بخش‌های صنعت، معدن و تجارت جزو وظایف ذاتی این سازمان است اما مشاهده می‌شود فضای کسب و کار در خوزستان نه تنها بهبود پیدا نکرده بلکه ظرف یکسال و نیم گذشته بالغ بر ۹۰۰ تجمع کارگری، غیر فعال شدن ده‌ها واحد صنعتی، تعدیل نیرو انسانی، کاهش رقابت، کاهش نقدینگی و…شده‌ایم به نحوی که گفته می‌شود خوزستان رتبه دوم جمعیت بیکار کشور را به خود اختصاص داده است.

واگذاری صنایع به بخش خصوصی بدون فراهم کردن زیرساخت‌های لازم

واگذاری برخی واحدهای صنعتی بزرگ به بخش خصوصی یکی از عوامل دیگر رکود، عدم توسعه یافتگی و ایجاد مسائل امنیتی در استان است که قطعاً  راه حل بازگرداندن واحدهای صنعتی و تولیدی راکد به چرخه تولید واگذاری به بخش خصوصی نیست بلکه راه حل آن فعال بودن درصد قابل توجهی از ظرفیت تولید آن واحد در دوران فعالیت آن است.

این در حالی است که در خوزستان واگذاری صنایع بزرگ به بخش خصوصی بدون فراهم کردن زمینه‌های لازم سبب شد واحدهای صنعتی  موفق به پرکردن ظرفیت تولید واقعی خود نیستند و گاهی  با کمتر از ۳۰ درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند.

مهلت ۱۵ روزه  به استانداران

در خردادماه امسال بابک دین پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور از ارائه فرصت ۱۵ روزه به استانداران برای بررسی نیاز واحدهای تولیدی و شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان برتر خبر داد، و افزود: هدف از این کار بررسی نیازهای واحدهای تولیدی به قطعات و مواد اولیه وارداتی و از طرف دیگر شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها و کارخانه های برتر هر استان شناسایی و به وزارت کشور اعلام شود.

بر هیمن اساس انتظار می‌رفت مدیریت ارشد استان و پس از آن سازمان صمت بدون درنگ تمهیدات لازم را برای شناسایی و جمع بندی نیازهای واحدهای تولیدی استان را در دستور کار خود  قرار دهد اما پس از پیگری موضوع توسط خبرنگار فارس مشخص شد معاونت اقتصادی استانداری از چنین دستوری اطلاع نداشته و تمهیدات سازمان صنعت و معدن  به این صورت است که در صدد شناسایی نیازهای واحدهای تولیدی در سطح استان در زمینه تجهیزات، مواد اولیه مورد نیاز و…است که در قالب برنامه اکسل وارد و به استانداری اعلام کند.

حذف لیست قیمت اقلام خوراکی از پرتال سازمان صمت

با توجه به نوسانات شدید قیمت‌ اقلام خوراکی، یکی از نقدهای مهمی که به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان می‌شود نظارت بسیار ضعیف این سازمان بر بازار و واردات اقلامی که با ارز دولتی خریداری شده اما با قیمت آزاد به دست مصرف کننده می‌رسد.

اوایل سال گذشته که نوسانات نرخ ارز تاثیرات خود را حتی بر قیمت آرد و نان گذاشت، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تا چند هفته لیست برخی اقلام خوراکی ضروری که بیشترین حجم سبد غذایی خانوار را به خود اختصاص می‌داد را بر پرتال خود درج می‌کرد که البته قیمت‌های درج شده با قیمت تمام شده بازار اختلاف زیادی وجود داشت اما با عادی شدن گرانی برای مردم سازمان صنعت معدن خود را ملزم به درج قیمت‌های واقعی بازار و شفاف سازی برای مردم نکرد و عملاً این لیست را از پرتال خود حذف کرد.

انداختن توپ در زمین اداره تعزیرات

هر زمانی‌که بحث کنترل و تنظیم قیمت بازار از سازمان صمت می‌شود توپ در زمین تعزیرات حکومتی با سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان انداخته شده است این در حالی است سازمان تعزیرات حکومتی زمانی امکان ورود به تخلفات را  دارد که پرونده‌های تخلفاتی متخلفان تشکیل و  تعزیرات حکومتی گزارش داده شده است.

قطعاً افزایش قیمت‌ها آن هم قیمت محصولاتی که تولیدکننده آنها کشاورز خوزستانی است ربطی به تحریم ندارد و دلیل آن فقط نابه‌سامانی بازار  و ضعف سازمان صمت در برخورد با مفاسد اقتصادی است.

 سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به مناسبت «روز صنعت» در حالی می‌خواهد از واحدهای تولیدی، صنعتگران، شرکت‌های دانش‌بنیان و کارخانه‌های برتر و… تقدیر کند که ده‌ها واحد صنعتی در استان راکد و یا نیمه فعال شده است، رتبه استان در بیکاری تغییر نکرده، واگذاری صنایع بزرگ به بخش خصوصی تبدیل به معضلات اجتماعی شده است و نیروی متخصص استان نقش کلیدی در تولید استان ندارد.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما