کدخبر : 166455
پنج شنبه ۶ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۹
فاقددیدگاه
پرینت

مشارکت ۴۴۰ هرمزگانی در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: تاکنون 440 هرمزگانی درطرح بسیج ملی کنترل فشارخون مشارکت کرده‌اند. 

مشارکت 440 هرمزگانی در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون

به گزارش خبرگزاری  جنوب پرس ، از بندرعباس، حسین فرشیدی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هرمزگان بیش از ۷۵۰ هزار نفر جمعیت بالای ۳۰ ساله دارد و براساس نظر وزارت بهداشت بایستی حداقل ۵۰ درصد در این طرح شرکت کنند که هرمزگان مشارکت بالای ۵۰ درصدی را در ثبت سامانه طرح ملی کنترل فشارخون داشته است و در برنامه داریم فشارخون ۱۰۰ درصد افراد بالای ۳۰ سال استان را در سامانه ثبت کنیم.

وی افزود: براساس آمار تاکنون ۵۸.۵ درصد افراد بیش از ۳۰ سال یک بار فشارخون شان ثبت شده و ۳۱.۴۰ درصد فشارخون کنترل شده داشتند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خاطرنشان کرد : ۲۱۵ هزار نفر معادل ۴۸ درصد فشار خون فشارخون طبیعی و ۵۰ هزار نفر معادل بیش از ۲۰ درصد هم فشار خون بالا داشتند.

فرشیدی بیان کرد: ۱۰ هزار نفر نیز علیرغم داشتن فشارخون بالا، اما فشارخون‌شان تحت کنترل نیست که بایستی از استعمال دخانیات خودداری کنند و ورزش و تغذیه مناسب را مدنظر داشته باشند.

وی گفت: ۱۱ هزار نفر هم از جمعیت ثبت‌شده در طرح ملی بسیج فشارخون، مشکوک به داشتن فشار خون بالا هستند که در مراجعات بعدی مشخص می‌شود که فشار خون بالا دارند یاخیر.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان افزود: در این طرح بیش از یک‌هزار نفر هم بیمار کلیوی شناسایی شدند.

فرشیدی اظهار داشت: پیش‌بینی می‌کنیم ۱۰۰ هزار نفر فشارخون بالا در استان داشته باشند که تغذیه مناسب و فعالیت بدنی و ورزش و کم کردن وزن بایستی مدنظر قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در برنامه داریم که در برخی از مساجد، تیم‌های کنترل فشارخون حضور داشته باشند. همچنین در مرحله بعدی طرح ملی کنترل فشارخون، پایش و انجام امورات تشخیصی و درمانی به صورت تخصصی شروع می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در پاسخ به خبرنگار فارس درخصوص میزان مطالبات دانشگاه از مراکز بیمه‌ای افزود: بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان از بیمه سلامت، ۱۶۰ میلیارد تومان از بیمه تامین اجتماعی و مبالغی هم از بیمه نیروهای مسلح طلب داریم که با پرداخت مطالبات توسط بیمه‌ها در روزهای آینده، میزان خدمات بهداشتی درمانی افزایش می‌یابد و بخشی از کارانه پرستاران و… نیز پرداخت می‌شود.

فرشیدی ابراز داشت: آمادگی داریم ساخت و اداره بیمارستان تخصصی قلب با ۱۰۰ تخت را در بندرعباس به خیرین با واگذاری زمین و… واگذار کنیم تا به صورت هیئت امنایی اداره شود.

وی ابراز داشت: همچنین انتظار داریم خیرین برای ساخت خانه بهداشت، مراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی و مراکز درمانی بیمارستانی در استان مشارکت بیشتری داشته باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: درحال حاضر شش تخت آی سی یو در مرکز سوانح و سوختگی بندرعباس آماده کرده ایم، اما برای تامین نیروی انسانی متخصص مشکل داریم.

فرشیدی افزود: در بخش‌های پرستاری، مامایی، هوشبری و… کمبود نیرو داریم و فارغ التحصیلان این رشته بلافاصله جذب می‌شود.

وی درخصوص وضعیت سرنگ‌های آلوده و معتادان در کوچه های محله آیت الله غفاری(شهناز) هم خاطرنشان کرد: در این بخش دانشگاه علوم پزشکی اخطار می‌دهد و بایستی سایر دستگاه‌ها اقدامات لازم را برای جمع‌آوری انجام دهند و دانشگاه وظیفه قانونی برای جمع‌آوری معتادان وسرنگ های آلوده ندارد و شهرداری و نیروی انتظامی بایستی جمع‌آوری کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: با عرضه قلیان در ساحل و رستوران‌های سنتی مخالفیم، اما بایستی دستگاه‌های متولی نسبت به جمع آوری آنها اقدام کنند. تداخل کاری بین شهرداری و بهداشت محیط وجود دارد و خلاء قانونی داریم.

فرشیدی افزود: از مجلس دلخوریم که مالیات بر دخانیات را بسیار کم مصوب کردند وایران کمترین مالیات بر عرضه دخانیات را در دنیا دارد.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه هیچ رستوران سالم از لحاظ توجه به موضوع سلامت در استان و بندرعباس نداریم و استانداردهای بهداشتی رعایت نمی‌شود. رستورانی که نوشابه و… عرضه کند، سالم نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار داشت: انتظار داریم صنایع استان نیز تعهد سلامت داشته باشند و در ساخت و تجهیز مراکز بهداشتی درمانی مشارکت داشته باشند.

فرشیدی با اشاره به سفرش به همراه استاندار و برخی از مدیران استانی به بشاگرد پس از دو دهه گفت: ۷۰ درصد خانه‌های بهداشت بشاگرد فعال است و ۵ خانه بهداشت هم بزودی فعال می‌شود، اما مردم بیشترین مشکلشان را در حوزه جاده عنوان می‌کردند که برای سال ۱۴۰۰ برنامه عملیاتی برای بشاگرد داریم.

فرشیدی تصریح کرد: بایستی استراتژی درمان، بهداشت، آموزش و… را برای ۲۰ سال آینده طراحی کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به کمبود تخت‌های بیمارستانی در استان، افزود: بعد از گذشت چهار دهه از انقلاب هنوز یک بیمارستان دولتی دانشگاهی را نتوانسته‌ایم در استان احداث کنیم.

وی خاطرنشان کرد:  امیدواریم با راه‌اندازی بیمارستان شریعتی در دهه فجر امسال و بیمارستان ۵۳۰ تختخوابی بندرعباس تا سه تا چهارسال آینده، بخشی از مشکلات درمانی و کمبود تخت استان برطرف شود.

فرشیدی گفت: در پارسیان هم نیاز است که بیمارستان دوم ساخته شود و انتظار داریم صنایع انرژی بر دراین بخش مشارکت داشته باشند: زیرا نیروی انسانی خودشان هم به خدمات درمانی و بهداشتی نیاز خواهند داشت.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما