کدخبر : 165878
یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۴
فاقددیدگاه
پرینت

بازار سیاه آب در سیریک

کمبود آب در سیریک زمینه سودجویی دلالان آب در این شهرستان را فراهم کرده است.

بازار سیاه آب در سیریک

به گزارش خبرگزاری جنوب پرس ، از سیریک، تلاش کسانی که به آب احتیاج دارند و احتمالا برای تهیه آن در پی خرید آن هستند نمیتوان رد کرد، در شهرستان سیریک عمدتا کانونهای جمعیتی زیاد است و کمبود و گاهی نبود آب، به مردم این شهرستان فشار آورده و حتی برخی از روستاهای این شهرستان را در تأمین آب دچار مشکل کرده‌ است و حال با توجه به وضع حاکم دلالان ترجیحا به این سمت رفته‌اند که آب را با قیمت گزافی به روستاییان بفروشند.

با وجود بحران آبی در شهرستان سیریک، دهیاران روستاهای این شهرستان جهت رفاه حال شهروندان خود، دست به فروش قبض آب زده و در این مابین دلالان با خرید آب از شهرستان میناب با قیمتی بسیار اندک و فروش آن به روستاییان سود زیادی به جیب می‌زنند.

شهروندان با دریافت قبض به هنگام ورود تانکر آب به روستا یا منطقه شان با در دست داشتن قبض ها به سمت آن هجوم میبرند و با پرداخت مبالغ گزافی مصرف آب روزانه خود را خریداری میکنند.

چند موضوع در به وجود آمدن بحران بی آبی در سیریک دخیل است:

خاموش بودن دستگاه های پمپاژ آب

بخشی از آب مورد نیاز شهرستان سیریک از طریق دستگاه‌های پمپاژ آب روستای راونگ شهرستان میناب تامیین میشود که خاموش بودن این دستگاه های پمپاژ به هنگام قطع برق و  ظرفیت پایین این دستگاه‌ها موجب شده انتقال آب از این طریق بسیار کاهش یابد.

عدم پرداخت معوقات آبدارها

یکی از عوامل موثر در به وجود آمدن این بحران عدم برنامه‌ریزی مناسب است که نتیجه عدم پرداخت معوقات آبدارهاست، آنان با توجه به عدم پرداخت معوقاتشان رسالت خود که اطلاع‌رسانی خانوارهای تحت پوشش خود است را انجام نمی‌دهند و این عدم آگاهی باعث شده که شهروندان نسبت به ذخیره آب اقدام نکنند.

حال قریب به ۵۰ روز است که بیش از ۱۰ روستای این شهرستان با بحران بی آبی مواجه شده اند که پیگیری مسوولان شهرستانی و استانی را می‌طلبد.

مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی سیریک در گفت و گویی اظهار داشت: مشکل آب سیریک عمدتا به دلیل قطع برق در راونگ میناب است.

وی افزود:دستگاه‌های پمپاژ آب مستقر در روستای راونگ میناب با قطع برق از کار افتاده و برای استفاده دوباره از این دستگاه‌ها باید لوله‌های انتقال آب را هواگیری کنیم که علاوه بر هزینه‌های بالا موجب کاهش عمر لوله‌ها می‌شود.

دادی‌زاده با اشاره به آبرسانی رایگان توسط ۵ تانکر دولتی به روستاها اظهار داشت: قریب به یک‌ماه گذشته شهروندان مصرف روزانه آب خود را خریداری می‌کردند که این امر توسط تانکرهایی که حواله آب برای مرغداری‌ها و پرورش میگوها را داشتند صورت می‌گرفت.

مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی سیریک در بخش دیگری از سخنان خود به پروژه ناتمام آب‌شیرین‌کن روستای زیارت اشاره کرد و گفت: با اتمام پروژه آب‌شیرین‌کن روستای زیارت مشکل آب در سیریک حل شده و شاهد کمبود آب نخواهیم بود.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما