کدخبر : 165474
سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۹
فاقددیدگاه
پرینت

سرعت لاکپشتی در دوبانده کردن جاده دیر/ احداث پروژه‌ای که ۴ ساله شد

مردم شهر دیر و روستاهای اطراف خواستار سرعت بخشیدن به عملیات دوبانده کردن مسیر ورودی غربی دیر به امام‌زاده شاه ابوالقاسم شدند.

به گزارش جنوب پرس ، برای رشد و توسعه هر شهر و دیاری ابتدا باید زیرساخت های لازم در آن منطقه فراهم شود که در این بین توجه به راه‌های ارتباطی یکی از  ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین این ملزومات است که بسترساز دیگر زیرساخت‌ها خواهد بود.

نقش کلیدی جاده ساحلی در توسعه شهرستان دیر

جاده ساحلی دیر- بوشهر که چندین دهه از احداث آن می‌گذرد نه تنها راه ارتباطی دیر به مرکز استان است بلکه  امروزه به دلیل استقرار  پروژه پارس شمالی و احداث شرکت‌های متعدد پتروشیمی از اهمیت خاصی برخوردار است و در واقع نقش مهمی در توسعه شهرستان دارد.

در سال‌های اخیر با استقرار شرکت‌های متعدد در این محور به‌ویژه حدفاصل دیر تا روستای جبرانی روزانه حجم زیادی از خودروهای سبک و سنگین در آن تردد می‌کنند که جاده فعلی جوابگوی این میزان بار ترافیک نیست.

حجم زیاد ترافیک، یک بانده بودن، عرض کم جاده و نداشتن شانه خاکی در سال‌های گذشته تصادفات دلخراشی را در این مسیر رقم زده است که در پی آن خانواده‌های زیادی شاهد پرپر شدن عزیزان خود بوده‌اند.

جان مردم در خطر است

کارگرانی که در شرکت‌های منطقه شاغل هستند عمدتاً با موتورسیکلت به سر کار می‌روند که حضور صدها موتورسیکلت در کنار سایر خودروهای سواری و کامیون‌ها به‌ویژه در ساعات صبح و عصر ترافیک سنگینی در این مسیر ایجاد می‌کند که در صورت یک لحظه غفلت ممکن است تصادف دلخراشی رخ دهد که نمونه آن را در سال‌های گذشته به کرات مشاهده کرده‌ایم.

همچنین با توجه به واقع شدن امام‌زاده شاه‌ابوالقاسم، جنت‌الشهداء و قبرستان شهر دیر در این مسیر، بعد از ظهر روزهای پنجشنبه در این جاده بار ترافیک چندین برابر می‌شود.

یکی از اهالی روستای اُلی شمالی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: یکی از خطرناک‌ترین جاده‌های استان مسیر دیر به بردخون به ویژه در ۱۰ کیلومتر اول ورودی غربی دیر است که افراد زیادی را به کام مرگ برده و خانواده‌های زیادی را داغدار کرده است.

کریم بردستانی افزود: علی رغم اینکه بارها مردم این دغدغه جدی را مطرح کرده اند و حتی دو سال قبل شاهد مسدود شدن این مسیر توسط مردم بودیم اما باز هم خبری از تکمیل این مسیر نیست و روند کار بسیار کند است.

حجم بالای ترافیک و ناامن بودن جاده

یکی از اهالی روستای اُلی جنوبی به خبرنگار ما گفت: من روزانه مسیر روستای‌مان تا شهر دیر را طی می‌کنم و با توجه به اینکه یک باند این مسیر زیر بار ترافیک است و نداشتن ایمنی لازم و از آن طرف حجم بالایی از خودروها در این مسیر تردد می‌کنند هر لحظه امکان تصادف وجود دارد.

محمد میرزایی بیان کرد: سؤال ما از مسؤولین این است چرا باید یک پروژه حیاتی این همه سال به طول بیانجامد. اگر واقعا به فکر جان مردم هستند نباید بیش از این اجرا شدن این پروژه را طولانی کنند.

پروژه‌ای که ۴ ساله می‌شود

به گزارش فارس، در روزهای پایانی آبان ماه سال ۹۴ پس از سال‌ها مطالبه مردم مبنی بر رسیدگی به وضعیت جاده ساحلی، نشستی با حضور فرماندار وقت، نماینده شرکت متانول کاوه، نماینده راه و شهرسازی استان و شورای شهر دیر در فرمانداری دیر برگزار شد که خروجی آن اجرای باند دوم مسیر دیر به امام‌زاده شاه‌ابوالقاسم  بود.

امروز بعد از گذشت نزدیک به چهار سال از آن نشست، مسیر دیر تا شرکت متانول کاوه به طول شش کیلومتر زیرسازی شده است، همچنین  از روستای بی‌بی خاتون تا شرکت سیراف انرژی زیرسازی انجام گرفته است. در این بین حدفاصل این دو قطعه که حدود دو کیلومتر می‌باشد، رها شده و خبری از زیرسازی آن نیست.

همچنین از ورودی غربی دیر تا رو به‌ روی روستای اُلی شمالی عملیات قیرپاشی صورت گرفته و به تازگی آسفالت باند دوم جاده نیز در حال انجام است، اما روند کند پروژه موجب گلایه‌مندی شدید مردم شهر دیر به ویژه روستاهای اُلی شمالی و جنوبی شده است.

پروژه‌ای که زمانی برای اجرای آن مشخص نشده است

اما نکته‌ای که جای تعجب دارد این است که برای اجرای هر پروژه‌ای زمانی مشخص می‌شود، اما از ابتدای اجرای این طرح فقط در چند نقطه از جاده بنری حاوی نام پیمانکار آن درج شده بود و اما اینکه پروژه چه زمانی به سرانجام می‌رسد، نامشخص است.

تکمیل پروژه نیازمند عزم جهادی است

پیگیری‌های خبرنگار فارس نشان می‌دهد که اعتبار لازم برای آسفالت این مسیر تأمین شده است، لذا مردم انتظار دارند مسؤولین با روحیه‌ای جهادی و با عزم جدی در دوبانده کردن این مسیر اقدام کنند و تا قبل از اینکه بار دیگر شاهد داغدار شدن خانواده‌ای باشند این مطالبه جدی  را  که سال‌ها بر زمین مانده بود، جامه عمل بپوشانند.

گزارش: مهدی عبدی

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما