کدخبر : 165418
سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
فاقددیدگاه
پرینت

کم‌لطفی به هنرمندان کمتر شناخته شده درد دل بانوی مس‌گر شیرازی

بانوی مس‌گری که بیش از 150 اثر فاخر صنایع دستی با مس خلق کرده است از کم‌توجهی به این هنر اصیل گلایه دارد.

کم‌لطفی به هنرمندان کمتر شناخته شده درد دل بانوی مس‌گر شیرازی

به گزارش خبرگزاری  جنوب پرس ، از شیراز، چندی پیش خبرگزاری فارس با بانوی‌ مس‌گر شیرازی که آثار فاخری با ضرب قلم بر روی مس خلق کرده است به گفت‌و‌گو نشست و امروز این هنرمند با ما تماس گرفت و به درد دل نشست.

سمیه راستی شیرازی با تبریک روز جهانی صنایع دستی به خبرنگار فارس می‌گوید: خلق صنایع دستی با روح، جسم و خلاقیت یک هنرمند درآمیخته شده است.

وی ادامه می‌دهد: ۵ سال است که هنر مس‌گری را به صورت حرفه‌ای نزد استاد هاشم توتونچی که از معدود مس‌گران شهر ماست، آموخته‌ام و موفق شدم آثار فاخری در این هنر با کمک استاد خلق کنم.

این بانوی هنرمند اضافه می‌کند: خبرگزاری فارس قبلا در این مورد با من گفت‌و‌گو کرد و گزارش آن منتشر شد اما شمار دیگری از رسانه‌ها که قرار بود از کارها عکس و فیلم تهیه کنند تا آثار آنطور که شایسته است معرفی شوند، سراغی از من نگرفتند.

وی با ابراز گلایه از عدم توجه کافی به معرفی این آثار اظهار می‌کند: به‌جز گفت‌وگوی کار شده در این خبرگزاری و خبری که قبلا یکی دیگر از خبرنگاران کار کرده بود، هیچ رسانه و سازمانی پیگر من و آثاری که در حجره استاد در بازار وکیل بود، نشد.

سختی‌های مردانه

راستی با تاکید بر سختی‌های هنر مس‌گری بیان می‌کند: برش زدن صفحات مس بسیار کار سختی است که نیاز به زور دست دارد و بعد از ۳ سال تمرین مداوم اکنون به خوبی از عهده این کار برآمده‌ام.

وی می‌افزاید: جوشکاری و ضربه قلم با چکش بر روی صفحه مس که زیرش قیر هم ریخته نشده است از دیگر سختی‌های این کار است.

این هنرمند شیرازی معتقد است: من انتظار ندارم که از سوی سازمان‌ها مورد تقدیر قرار بگیرم اما دوست داشتم ارزش این هنر را آنطور که شایسته است ادا کنیم تا جوانان دیگر هم بدانند هنوز فرصت برای آموختن هنرهای صنایع دستی اصیل و دیرینه وجود دارد.

وی تاکید می‌کند: از اینکه عکس و فیلمی از آثار فاخری که ساختم و اکنون برخی از آنها در موزه شاهچراغ (ع)، موزه‌های حرم‌های مطهر امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) و … به معرض نمایش گذاشته شده است، تهیه نشد احساس ناامیدی به من دست داد.

این جوان شیرازی ابراز امیدواری می‌کند: امیدوارم با بها دادن به هنرمندان صنایع دستی، فرصتی برای تشویق جوانان برای ورود به این عرصه ارزشمند فراهم شود و با معرفی آثار خلق شده به جامعه نگذاریم تا این هنرهای بااصالت از یاد بروند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما