کدخبر : 165323
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵
فاقددیدگاه
پرینت

فیلم| وعده ۷ روزه روحانی در شرف ۶ سالگی/ مردم خوزستان همچنان تشنه آب

جنوب پرس: با گذشت 280 هفته از وعده یک هفته‌ای رئیس جمهور برای حل مشکل آب اهواز هنوز هم آب خوش از گلوی مردم این کلانشهر پایین نرفته است.

فیلم| وعده ۷ روزه روحانی در شرف ۶ سالگی/ مردم خوزستان همچنان تشنه آب

به گزارش خبرگزاری  جنوب پرس ، از اهواز، قطعی آب یکی از مشکلات همیشگی در نقاط شرقی اهواز است و شهروندان مدام از این بابت انتقاد می‌کنند اما تاکنون پاسخ روشنی برای حل این مشکل از سوی مسؤولان آبفا داده نشده است.

پس از معضل آب‌گرفتگی معابر و قطعی‌های مکرر و بدون برنامه در شهر اهواز اکنون نوبت به قطعی آب در روز تعطیل و بدون اطلاع قبلی به شهروندان رسیده است؛ از مناطق مختلف خبر می‌رسد چند روزی است که آب قطع‌شده است؛ شهروندان از قطعی آب خبر می‌دهند و اهالی ساکن چهارراه طالقانی می‌گویند: آب قطع است زمانی هم که وصل می‌شود بوی فاضلاب می‌دهد و نمی‌توانیم از این آب استفاده کنیم.

مردم خوزستان از گذشته همواره در خصوص مدیریت منابع آبی تلاش‌های بسیاری داشتند، اما در سال‌های اخیر با توجه به کاهش بارندگی‌ها، تغییر اقلیم، رشد جمعیت و تراکم جمعیتی در شهرها، انجام ندادن اقدامات لازم در خصوص توسعه آبیاری نوین در بخش کشاورزی و مشکلات در عرصه بازچرخانی آب علی‌رغم اقداماتی که انجام شده است، با مشکلاتی در زمینه آب به‌عنوان مایه حیات و آبادانی مواجه شده است.

هرچند در زمستان ۹۷ و بهار ۹۸ بارش‌های خوبی خوزستان و استان‌های بالادست را فرا گرفت اما برخی از شهروندان در گفت‌وگو با فارس از قطعی و افت فشار آب در مناطق خود خبر دادند.

حل مشکل آب تا یک ماه دیگر

استاندار خوزستان در جدیدترین اظهارات خود با اذعان به وجود مشکل تأمین آب شرق اهواز، اظهار کرد: با تکمیل فیلتراسیون ایستگاه پمپاژ علی ابن مهزیار و بهره برداری از مخزن شماره ۲ ایستگاه ام الدبس، کمتر از یکماه آینده ۹۰ درصد از مشکلات آب شرب این کلانشهر برطرف می‌شود.

غلامرضا شریعتی توضیح داد: در سیل اخیر بخشی از ایستگاه‌های پمپاژ شهرهای استان آسیب دیدند و به همین دلیل ناچار به استفاده از ظرفیت ایستگاه ام الدبس برای تأمین نیاز آب این شهرها هستیم. در حال حاضر ۳۰ درصد ظرفیت این ایستگاه برای تأمین آب دیگر شهرهای استان به کارگرفته شده است.

وی بیان کرد: پیش بینی می‌شود طی ۱۰ روز آینده فشار وارده به ایستگاه پمپاژ ام الدبس پایان یابد و شرایط در اهواز بهبود پیدا کند.

استاندار خوزستان عنوان کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که برای بهبود شرایط تأمین آب با آن مواجه هستیم تکمیل نشدن مخزن شماره ۲ ایستگاه ام الدبس است. این مخزن ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که برای تکمیل آن شرکت آبفای اهواز ملزم به راه اندازی آن طی ۱۵ روز آینده شده است.

وی با ابراز تأسف از تکمیل نشدن فیلتراسیون ایستگاه پمپاژ علی ابن مهزیار گفت: این ایستگاه اخیرا بازسازی شده اما هنوز فیلتراسیون آن کامل انجام نگرفته که در این خصوص سرپرست شرکت آبفای اهواز موظف به اجرای کامل آن تا ۱۵ تیرماه شده است.

وعده یک هفته‌ای رئیس جمهور ۲۸۰ هفته قبل

کلانشهر اهواز در حالی با مشکل قطعی آب مواجه است که رئیس جمهور در نخستین سفر استانی خود به خوزستان وعده حل مشکل آب این کلانشهر را در یک هفته خبر داده بود.

گزارش ایسنا از سخنرانی سال ۹۲ روحانی در جمع مردم خوزستان را اینجا بخوانید

فیلم سخنرانی روحانی در جمع مردم خوزستان در سال ۹۲

روحانی در این سفر مصاحبه‌ای نیز با شبکه استانی خوزستان انجام داد که در این مصاحبه مجری از رئیس جمهور پرسید: آقای دکتر(روحانی) البته این عیدی بزرگی برای مردم اهواز و خوزستان است، اما آیا به نظر شما با توجه به مشکلاتی که آب اهواز در چند سال اخیر داشته، عملی است که ظرف یک هفته این مشکل حل شود؟ که رئیس جمهور نیز در پاسخ گفت: این آبی که از سد کرخه می‌آید، ان‌شاءالله متصل می‌شود و طبق قولی که مسئولین وزارت نیرو داده‌اند تا پایان هفته آینده این مشکل حل خواهد شد.

در بخش دیگری از این مصاحبه روحانی در خصوص مسئله آب به مردم خوزستان گفت: ان‌شاءالله در بحث آب شرب قولی که امروز وزیر نیرو در جلسة کارآفرینان دادند، این بود که آب شرب اهواز تا پایان هفتة آینده ان‌شاءالله در اختیار مردم قرار می‌گیرد و تلاش ما این بود که در همین هفته بتواند به ثمر برسد، ولی امکان‌پذیر نشد.

به هر حال، در زمان کوتاهی که امیدواریم تا پایان هفتة دیگر باشد،مشکل آب شرب اهواز حل شود. آب شرب بقیة شهرستان‌ها هم همه در دستور کار است و ما طبق برنامه آنها را پیش خواهیم برد. مقداری در بودجة سال آینده پیش‌بینی شده که البته برخی از شهرستان‌ها تا پایان سال آینده به ثمر خواهد رسید و طرح‌ها نهایی خواهد شد و برخی هم ممکن است برای سال بعد بماند و ادامه پیدا کند. بنابراین، موضوع آب شرب حق مردم و جزء نیازهای اولیه است و دولت آن را به جد دنبال خواهد کرد. اصلاً موضوع آب جزو اولویت‌های دولت است.

متن کامل این مصاحبه را میتوانید از سایت مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری (اینجا) بخوانید

با این حال در سال ۹۵ نیز اعتبارات جدیدی به حوزه آبفا اختصاص یافت و قرار بود مشکل آب اهواز در دولت دوم حسن روحانی به پایان رسد اما با گذشت ۲ سال از انتخابات ریاست جمهوری، هنوز هم آب خوش از گلوی مردم اهواز پایین نرفته است.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما