کدخبر : 165065
سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۲
فاقددیدگاه
پرینت

تولد مردی که ابهت آمریکا را در خلیج فارس به بازی گرفت

جنوب پرس: به همت جوانان و نوجوانان انقلابی ‌مراسم جشن تولد ۵۶ سالگی سردار شهید نادر مهدوی شهید مبارزه با استکبار جهانی در گلزار شهدای روستای بحیری برگزار شد.

تولد مردی که ابهت آمریکا را در خلیج فارس به بازی گرفت

به گزارش خبرگزاری جنوب پرس ، از شهرستان دشتی، به همت جوانان و نوجوانان انقلابی ‌مراسم جشن تولد ۵۶ سالگی سردار شهید نادر مهدوی شهید مبارزه با استکبار جهانی در گلزار شهدای روستای بحیری برگزار شد.

در این مراسم که خانواده شهید مهدوی و فرمانده سپاه شهرستان دشتی و آحاد مردم و مسؤولین شهرستان حضور داشتند حجت الاسلام ابراهیمی در سخنانی ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهید مهدوی اظهار داشت: شهدا ما با تاسی از قافله سالار شهیدان ابا عبدالله و فرمایشات امام خمینی به جبهه‌های حق علیه باطل شتافتند و در آنها ترسی وجود نداشت.

سخنران این مراسم افزود: آنها از دشمن خود هراسی نداشتند و به خداوند وصل شده بودند و این رمز موفقیت شهدای ما و نادر مهدوی‌ها بود که امروز باعث شده ما در کنار مزار این شهید جمع شویم و برای او تولد بگیریم.

در ادامه کیک تولدی که به همین مناسبت تهیه شده بود توسط دختر شهید مهدوی برش داده شد.

شهید نادر مهدوی کی بود؟

شهید نادر مهدوی (حسین بسریا)  در ۱۴/۳/۱۳۴۲ ه- ش در خانوده‌ای مستضعف امّا متدیّن و پرهـیزکار در روستای نوکار، از توابع دهستان بحیری در شهرستان دشتی واقع در استان بوشهر دیده به جهان گشود. او ششمین فرزند خانواده بود.

در سال دوم دبستان بود که به مکتب رفت و قرآن کریم، این کتاب هدایتگر الهی را به مدد علاقه وافر و هوش سرشار خود، در عرض مدت تنها بیست و پنج روز نزد آقای علی فقیه ختم نمود. در همین سال بود که خانواده وی از روستای نوکار، به روستای بحیری مهاجرت کردند و در آنجا ساکن شدند.

شهید مهدوی، با ذکاوت و تیزبینیِ توأم با حقیقت‌طلبی، ضمن اهتمام به تحصیل، تمامی رخدادهای نهضت انقلابی و فراگـیر آحاد ملت را تیزبینانه و کنجکاوانه جویا می‌شد و درباره آنها به کنکاشِ دقیق می‌پرداخت. مشکلات اقتصادی، دوری راه از منزل تا مدرسه و به خصوص پرداختن به فعالیت‌های پیگیر و گسترده انقلابی، سبب شد تا شهید، در پایه دوم راهنمایی به‌ناچار، ترک تحصیل نماید.

پس از ترک تحصیل، به جهت سامان‌بخشی به وضع معیشتی خود و کمک به والدینش، در مغازه‌ای که از ملک پدر و تنها بردارش فراهم ساخته بود، مشغول به کار شد و در کنار کار، فعالیت‌های انقلابی خود را نیز کماکان با بصیرت و علاقمندی فراوان، دنبال کرد.

انقلاب که پیروز شد او در تاریخ ۵/۹/۱۳۵۸ به عنوان بسیجی ویژه، به عضویت بسیج درآمد. با شروع جنگ تحمیلی، کار را رها کرد تا عملاً هیچ مانعی در راه فعالیت‌های شبانه‌روزی و خستگی‌ناپذیرش در مسیر خدمت به نهالِ نوپای انقلاب شکوهمند اسلامی، وجود نداشته باشد. از همین‌رو با عزمی مصمّم به خانواده‌اش گفت: با وقوع جنگ تحمیلی عراق علیه میهن اسلامی‌مان ایران، من دیگر حاضر به ادامه فعالیت در مغازه نیستم و به هر طریقی شده باید وارد عرصه خدمت در جبهه‌های جنگ شوم. در این هنگام، او نوجوانی هفده‌ساله بود.

۱/۲/۱۳۶۰ رسماً در نهاد مقدس سپاه، استخدام و در پادگان آموزشی شهید عبدالله مسگر شیراز آموزش اولیه پاسداری را گذراند. به عنوان اولین مأموریت، در ۲۱/۵/۱۳۶۰، به تهران اعزام شد و تا تاریخ ۲۰/۷/۱۳۶۰، در جهت مبارزه بی‌امان با گروهک‌های ملحد و منافقینِ از خدا بی‌خـبر، خدمات شایانی را به انجام رسانید.

پس از بازگشت از تهران و قبل از انجام عملیات طریق‌القدس، شهید مهدوی مأموریت یافت تا به همکاری با سپاه اهواز بپردازد.

حضور شهید در عملیات فتح بستان، بیش از یکروز به طول نینجامید زیرا یکی از صمیمی‌ترین دوستانش به نام شهید نعمت الله تهمتن، در این عملیات به شهادت رسید و شهید مهدوی مأموریت یافت تا پیکر مطهر این شهید را به زادگاهش برگرداند.

شهید مهدوی پس از بازگشت به سمت معاون فرمانده سپاه جم منصوب شد و بعد از دو سال خدمت در سپاه جم، به سپاه بوشهر بازگشت و به سمت فرمانده عملیات سپاه خارک منصوب گردید.

شهید مهدوی در سال ۱۳۶۱، با دختری مؤمنه از روستای بحیری به نام خانم سکینه جوکار ازدواج کرد. مدت این زندگی مشترک، پنج سال بود و تنها حاصل آن، دختری است به زهرا مهدوی که چهل روز پس از شهادت پرافتخار پدرش به دنیا آمد.

در جریان اعزام طرح لبیک یا امام در سال ۱۳۶۳، شهید مهدوی به عنوان مسؤول، همراه با رزمندگان اسلام اعزامی از جزیره خارک، عازم دشت‌عباس گردید و در آنجا مسؤولیت فرماندهی گروهان را به عهده گرفت.

پس از آن، گروهان دریایی ناوتیپ امـیرالمؤمنین(ع) را بنیانگذاری کرد و خود، فرماندهی این گروهان را عهده‌دار گرفت.

با شروع عملیات بدر، شهید مهدوی با گروهان دریایی تحت امر خود، فعّالانه و با رشادت تمام، در این عملیات شرکت جست و حماسه‌های به یادماندنی را از خود به نمایش گذاشت.

پس از پایان موفقیت‌آمیز عملیات بدر، در سپاه بوشهر، تصمیم به تشکیل ناوگروه دریایی گرفت و آن را ذوالفقار نام نهاد. ناوگروه دریایی ذوالفقار، وابسته به منطقه دوم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود و شهید تا زمان شهادت، فرماندهی آن را به عهده داشت.

این یگان رزمی تازه تأسیس در عملیات والفجر ۸ مسؤولیت تدارک نیروهای رزمی به وسیله شناورها را داشت که آن را به نیکوترین وجه، انجام داد. پس از آن در مناطق عملیاتی والفجر ۸ در راستای مأموریت سپاه، نقش موثری در ردگیری ناوها و ناوچه‌های دشمن، جلوگیری از فعالیت نیروی دریایی عراق و نیز مین‌گذاری در کانال خورعبدالله داشتند.

شهید در عملیات کربلای ۳ که در ۱۱/۰۶/۱۳۶۵ آغاز شد حضوری مؤثر و مبتکرانه داشت که منجر به فتح اسکله و پایانه نفتی الامیه عراق گردید.

شهید مهدوی به عنوان فرمانده ناوگروه دریایی ذوالفقار، از زمان ورود آمریکایی‌ها به خلیج‌فارس تا زمان شهادت، لحظه‌ای از نبرد بی‌امان با این جنایتکاران نیاسود و تمام توان و استعداد خود را در این‌راه به کار بست. او طی این مدت، عملیات بسیاری را علیه آمریکایی‌های متجاوز ترتیب داد.

 

در تیرماه سال ۱۳۶۶ که اولین کاروان از نفتکشهای کویتی با پرچم آمریکا (نفتکش کویتی اَلرَّخاء با نام مبدّل بریجتون) و اسکورت کامل نظامی توسّط ناوگان جنگی این کشور با تبلیغات رسانه‌ای گسترده به راه افتاد، در فاصله ۱۳ مایلی غرب جزیره فارسی، در اثر برخورد با مین‌های کار گذاشته شده توسّط سردار شهید مهدوی و یارانش، منفجر شد به طوریکه حفره‌ای به بزرگی ۴۳ متر مربّع در بدنه آن ایجاد گردید. پس از اقدام دلیرانه سردار شهید مهدوی و همرزمانش در انفجار کشتی بریجتون، به پاس قدردانی از این عزیزان، به دیدار با حضرت امام نائل شدند.

در عصر روز ۱۶/۰۷/۱۳۶۶ سردار شهید نادر مهدوی همراه با تنی چند از همرزمانش، جهت انجام گشت زنی و حفاظت از آبهای نیلگون خلیج فارس، با استفاده از دو فروند قایق تندرو توپدار و یک فروند ناوچه به سمت جزیره فارسی حرکت می‌کنند. پس از اقامه نماز مغرب در جزیره فارسی، مورد تهاجم نیروهای آمریکایی قرار می‌گیرند. نیروهای آمریکایی با چند فروند بالگرد بزرگ کبری به نام MS6 به ناوگروه حمله کرده و رادار پایگاه فرماندهی را منهدم می‌کنند که ارتباط ناوگروه با مرکز به کلّی قطع می‌شود. پس از پانزده دقیقه درگیری شدید، با استفاده از یک فروند موشک استینگر، یکی از این بالگردها را منفجر می‌سازد. با این وجود تنها ناوچه طارق که سردار شهید مهدوی بر آن سوار بود، سالم مانده بود و دو قایق دیگر هدف قرار گرفته و در آتش می‌سوختند. نادر می‌توانست به سلامت از میدان بگریزد اما با رشادت و مردانگی تمام در پی گرفتن زخمی‌ها و پیکرهای مطهّر شهدا از آب برمی‌آید. آن‌ها با همه توان سعی می‌کردند که اجازه ندهند تا بالگردهای آمریکایی به طرف آنها نزدیک شوند اما کار سختی بود زیرا این بالگردها بسیار کم صدا بودند و موقعیت یابی آنها در آسمان بسیار مشکل بود. نادر مهدوی و بیژن گرد و چهار نفر دیگر پس از بیست دقیقه رزم جانانه و مردانه، زنده به چنگال دشمن می‌افتند.

بالأخره پس از گذشت شش روز، پیکرهای مطهر شهدا و اسرا از مسقط پایتخت کشور سلطان‌نشین عمان تحویل گرفته شد و از مرز هوایی وارد فرودگاه مهرآباد تهران گردید.

هنگامی که جنازه مطهرش به خاک پاک میهن رسید، دست‌ها و پاهایش به صورت خیلی محکم بسته شده بود و نشان می‌داد که دشمن، حتّی از جسم بی جان این سردار شهید نیز می‌ترسید. نادر بر عرشه ناو جنگی یو. اس. اس. چندلر آماج شکنجه‌های وحشیانه دشمن قرار می‌گیرد و سینه‌اش با میخ‌های بلند آهنین سوراخ می‌شود و بدین ترتیب مظلومانه به شهادت می‌رسد.

جنازه مطهر شهید با شکوه خاصی بر دوش هزاران تن از امت حزب‌الله در مقابل لانه جاسوسی آمریکا تشییع و سپس به بوشهر انتقال یافت. در آنجا نیز پیکر پاک شهید مجدداً بر دوش جمعیت انبوه مردم شهیدپرور تشییع شد و پس از آن جهت خاک‌سپاری به زادگاهش روستای بحیری بازگشت. مردم روستا با شور و شکوهی خاص و به نحو کم‌نظیری به استقبال پیکر غرقه‌به‌خون سردار شهیدمهدوی رفتند و این پیکر گلگون‌کفن را پس از تشییع تا گلزار شهدای روستا، چون گوهری بهشتی به صدف خاک سپردند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما