کدخبر : 165064
سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۱
فاقددیدگاه
پرینت

توسعه شهری عامل از بین رفتن ایل راه‌ها

جنوب پرس: مدیرکل امور عشایر استان فارس گفت: زندگی عشایر نماد اقتصاد مقاومتی بوده و محصول آنان نمونه بارز کالای ایرانی است.

توسعه شهری عامل از بین رفتن ایل راه‌ها

روح‌الله بهرامی در گفت‌وگو با خبرنگار  جنوب پرس ، در شیراز اظهار داشت: عشایر حافظان اصلی منابع طبیعی و محیط‌زیست هستند و سالانه ۲۵۰ هزار تن انواع محصول زراعی، باغی و دامی را تولید می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: فارس نخستین استان عشایری کشور با جمعیتی افزون‌بر ۱۵۰ هزار نفر عشایر کوچنده بوده که بیش از ۶۷ درصد قلمرو منابع ملی و مراتع متعلق به جامعه هدف است.

مدیرکل امور عشایر فارس بیان داشت: جامعه عشایری فارس سالانه برای بهره‌برداری از پوشش گیاهی مراتع و انطباق و سازگاری با شرایط اقلیمی ۲ کوچ را تجربه می‌کند که کوچ بهاره به دلیل شرایط اقلیمی و زمانی از حساسیت و اهمیت ویژه‌ای برخوردار‌ است.

وی تصریح کرد: عشایر فارس با نگه‌داری و مدیریت ۳ میلیون رأس دام سبک سالانه بیش از ۳۰ درصد گوشت قرمز و نیز بیش از ۴۴ درصد صنایع‌دستی استان را تولید می‌کند.

مدیرکل امور عشایر استان فارس گفت: زندگی عشایر نماد اقتصاد مقاومتی بوده و محصول آنان نمونه بارز کالای ایرانی است.

توسعه شهری عامل از بین رفتن ایل راه‌ها

بهرامی با اشاره به اینکه عامل از بین رفتن بخشی از ایل راه‌ها، توسعه مراکز شهری، صنعتی و راه‌های مواصلاتی است، افزود: عشایر گرایش کوچ ماشینی داشته و بخش قابل‌توجهی از آنان هرساله به‌صورت زمینی کوچ می‌کنند.

 وی اضافه کرد: با توجه به مشکلی که در مسیر بزرگ‌راه‌ها، شهرک‌ها، مراکز صنعتی، فضای سبز و مبلمان شهری برای عشایرکوچنده به وجود آمده با خطرات و تصادفات جاده‌ای روبه‌رو هستند.

بهرامی ابراز داشت: اداره کل امور عشایر فارس برای مقابله با خطراتی که برای عشایر ایجادشده با شناسایی، مطالعه و نقشه‌برداری ایل راه‌ها به میزان ۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر را با هماهنگی دستگاه‌های ذی‌ربط شامل منابع طبیعی و راه و شهرسازی انجام داده است.

بهرامی اظهار داشت: مسیر جایگزین پیشنهادی در نقاطی که مسیرکوچ‌ تخریب و مسدود شده و نیز مرمت و نگه‌داری راه‌های دسترسی به ایل راه‌ها، آب‌رسانی سیار توسط تانکر، تأمین علوفه موردنیاز سایر ارزاق عمومی و تجهیزات اتراق راه‌ها ازجمله خدمات اداره کل امور عشایر است.

وی در مورد حوادث غیرمترقبه سیل و زلزله خاطرنشان کرد: اطلاع‌رسانی از طریق شور‌اها و معتمدان عشایری، بیمه کردن دام‌ها و نیز مرمت و بازگشایی راه‌ها بعد از وقوع سیل از دیگر برنامه‌های این اداره کل است.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما