کدخبر : 164952
دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۸
فاقددیدگاه
پرینت

مردم بهترین حافظان طبیعت و مراتع/با هرگونه تعلل مدیران برخورد می‌شود

جنوب پرس: فرماندار شیراز با اشاره به اینکه مردم بهترین حافظان جنگل‌ها هستند که باید از ظرفیت آن‌ها استفاده شود، گفت: با مدیران کم کار در موضوع حفظ جنگل ها نیز برخورد می شود.

مردم بهترین حافظان طبیعت و مراتع/با هرگونه تعلل مدیران برخورد می‌شود

به گزارش خبرگزاری جنوب پرس ، از شیراز، محمدرضا امیری در جلسه ستاد پیشگیری از آتش سوزی مراتع و جنگل‌ها در شهرستان شیراز با تاکید بر پیشگیری از هر گونه آتش‌سوزی خصوصا در مراتع و جنگل‌ها، اظهار داشت: اگر پیشگیرى در اولویت برنامه‌هاى این ستاد قرار داشته باشد و آمادگی لازم ایجاد شود قطعا آتشی به وجود نمی‌آید که اطفا حریقی اتفاق بیفتد، بنابراین پیشگیری از آتش سوزی مسئله بسیارمهمی است که باید دستگاه‌ها بیشتر به آن بپردازند.

وی با اشاره به طرح و برنامه‌های خوبی که از سوی منابع طبیعی، محیط زیست و شهرداری تدوین شده است، بیان کرد: افزایش آمار آتش سوزی سال جاری در مقایسه با ماه‌هاى مشابه سال قبل به هیچ عنوان قابل توجیه نیست و نیاز است همراه با تدوین برنامه‌ها منابع طبیعی یک نقشه کاملی را از وضعیت مراتع و جنگل‌های شهرستان تهیه و نقاط بحرانی را مشخص کند.

امیری ضمن تاکید بر آموزش افراد جهت پیشگیری و مقابله با بحران آتش‌سوزی، گفت: بایستی افرادی که در محدوده جنگل‌ها سکونت دارند جهت پیشگیری و مقابله با بحران آتش سوزی آموزش ببینند و در این خصوص از تمامى ظرفیت ها على الخصوص فضاى مجازى در راستاى اطلاع رسانى، آگاه سازى و آموزش استفاده کرد.

رئیس ستاد پیشگیری از آتش سوزی مراتع و جنگل‌هاى شهرستان شیراز ضمن تاکید بر سازماندهی نیروها در خصوص حفاظت از مراتع و جنگل ها، عمده دلایل آتش سوزی را عامل انسانی عنوان کرد و ابراز داشت: جنگل‌ها و مراتع در واقع مال مردم بوده و بهترین حافظان این جنگل‌ها و طبیعت خود مردم هستند. شناسایی مناطق مستعد آتش سوزی و آموزش افراد بومی بایستی در اولویت مسئولان ذیربط قرار بگیرد و در کنار نیروهای لشکری و کشوری که بلافاصله به منظور اطفاء حریق در هنگام حادثه ورود مى‌کنند از این ظرفیت مردمى و نیروهاى بومى که شناخت کامل از منطقه دارند، استفاده کرد.

امیری در ادامه از محیط زیست، منابع طبیعی و بخشداران خواست تا دوره هاى آموزشى مرتبط در بخش هاى شهرستان شیراز ویژه نیروهاى مردمى و بومى به همراه دهیاران هر چه سریعتر انجام گیرد، زیرا دهیاران برابر قانون مدیریت بحران در زمان بحران و آتش سوزی مدیر بحران روستا هستند و سازماندهی نیروهای مردمی روستا و ارتباط با نیروهای منابع طبیعی و محیط زیست از وظایف دهیار است.

فرماندار شیراز به ضرورت طرح پیشگیری از آتش سوزی در شهرستان شیراز تاکید کرد و افزود: طبق تبصره ی ماده ۴۷ حفاظت‌ و بهره‌برداری‌ از جنگل‌ها و مراتع، تمام دستگاه‌ها بایستی مشارکت داشته باشند و در هنگام بروز حادثه تعلل در اعزام نیرو نداشته باشند چرا که در غیر این صورت موضوع به عنوان تخلف اداری رسیدگی خواهد شد.

وى با بیان اینکه مدیریت بحران در هنگام آتش سوزی مهمترین مسئله است، بار دیگر بر پیشگیرى از وقوع آتش سوزى در مراتع و جنگل‌ها تاکید کرد و افزود: توزیع بروشور، نصب علائم راهنمایی و هشدار دهنده در مناطق جنگلی و مسیرهای گردشگری و نیز برداشت سریع محصولات کشاورزی از اقدامات موثر در پیشگیری و مقابله با آتش سوزی است که مى بایست این اقدامات سریعا انجام و نتیجه آن نیز در کوتاه ترین زمان ممکن به این ستاد از سوى دستگاه هاى مرتبط و بخشدارى‌ها مکتوب اعلام شود.

فرماندار شهرستان شیراز در پایان از تمامى دستگاه‌هاى عضو ستاد پیشگیری از آتش سوزی مراتع و جنگل شهرستان خواست به منظور پیشگیرى از هر گونه حریق و مدیریت بحران در صورت وقوع آتش‌سوزى با بخشداران و نیرو های منابع طبیعی شهرستان همکاری‌های لازم را داشته باشند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما