کدخبر : 164948
دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۴
فاقددیدگاه
پرینت

گلایه کشاورزان بخش سوسن ایذه از نبود باسکول چند تنی/قطب کشاورزی خوزستان در حسرت یک امکانات جزئی

جنوب پرس: کشاورزان بخش سوسن در شهرستان ایذه با وجود قطب بودن در بخش کشاورزی استان خوزستان در نبود باسکول چند تنی در منطقه خود دچار مشکل بوده و خواستار رفع این مشکل هستند.

گلایه کشاورزان بخش سوسن ایذه از نبود باسکول چند تنی/قطب کشاورزی خوزستان در حسرت یک امکانات جزئی

به گزارش خبرگزاریجنوب پرس ، از ایذه، شهرستان ایذه به‌عنوان یکی از قطب‌های مهم تولیدات کشاورزی  استان خوزستان همواره در زمینه‌های زیرساختی نیازمند حمایت متولیان امر بوده و کشاورزان این منطقه انتشار دارند تا مزد تلاش‌های چند ماهه خود را برای تولید محصولات و برداشت آن با حمایت و توجه مسؤولان بگیرند.

در این رابطه کشاورزان بخش سوسن به عنوان بزرگترین بخش شهرستان ایذه و منطقه‌ای که کشاورزی حرفه اساسی و اصلی مردم آن است در رابطه با فروش محصولات خود به ویژه در این فصل با مشکلات فراوانی مواجه بوده و خواستار رسیدن صدای خود به گوش مدیران استانی و کشوری هستند.

بخش سوسن شهرستان ایذه

*گوش هیچ‌کس بدهکار نیست/فقط وعده می‌دهند

یکی از کشاورزان این بخش در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در ایذه اظهار کرد: همواره از گذشته تاکنون نبود باسکول چندتنی برای وزن و فروش محصولات کشاورزی ما به جهاد کشاورزی یک معضل اساسی و ریشه‌ای بوده که همه کشاورزان این بخش را با مشکل مواجه کرده است.

وی افزود: ما پس از چند ماه زحمت کشیدن برای ثمره کشت خود و برداشت آن باید برای امرار و معاش خود آن را به فروش برسانیم و از آنجا که کار خرید گندم در این منطقه توسط اداره جهاد کشاورزی انجام می‌شود؛ نداشتن باسکول چندتنی کار ما برای فروش محصول را سخت می‌کند و ما باید با استفاده از یک باسکول قدیمی سنگی این کار را انجام دهیم.

این کشاورز بیان کرد: به جای اینکه یک باسکول چندتنی وجود داشته باشد و کشاورز محصول خود را روی تریلر و بدون زحمت وزن کند و بفروشد، باید صدها کیسه چندین کیلویی را روی دوش خود به روی باسکول کوچک منتقل کند و پس از وزن آنها را به روی دوش به محل انباشت منتقل کند که علاوه بر زمان  بر بودن این کار، بیماری‌های استخوانی و دیسک کمر دور از انتظار نیست.

وی گفت: با توجه به حجم بالای برداشت محصولات کشاورزی به ویژه گندم و جو در این بخش ضرورت راه‌اندازی باسکول چندتنی به شدت احساس می‌شود ولی با وجود پیگیری‌های فراوان انجام شده از بخشداری، اداره جهاد کشاورزی، تعاونی مربوطه، اداره غلات و حتی نماینده مردم شهرستان در مجلس، تاکنون و پس از چند سال همچنان وعده‌ها به حال خود و بدون تحقق باقی مانده است.

این کشاورز معترض افزود: با پیگیری‌ها و رایزنی‌های انجام شده به دنبال فروش محصول خود به بخش خصوصی بودیم و از این رو حتی بخش خصوصی نیز حاضر به راه‌اندازی باسکول برای ما در این منطقه شد ولیمسؤولان امر اجازه چنین کاری را نداده و بیان کردند این کار را خودمان انجام خواهیم داد و باید محصول به ما فروخته شود.

وی گفت: این مشکل برای تنها یک نفر نیست و صدها کشاورز بخش سوسن از این مساله گلایه‌مند هستند و انتظار داریم یا مسؤولان طبق وعده خود اقدام به نصب باسکول در این بخش کنند یا اینکه اجازه دهند بخش خصوصی وارد کار شود تا علاوه بر اتلاف وقت و خطرات آسیب‌دیدگی ما در پی حمل کیسه‌ها، با آرامش در منطقه خود محصولاتمان را به فروش برسانیم.

*مشکل مالی داریم؛ زمین نداریم

مصطفی هنرمندیان در این رابطه در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در ایذه اظهار کرد: طی پیگیری‌های متعدد و برگزاری جلسه با تعاون روستایی ایذه قرار شد مشکل چندین ساله کشاورزان که به حق است را با راه‌اندازی باسکول مرتفع کند ولی احتمالاً به دلیل عدم توان مالی، تهیه زمین و…. نتوانسته مرکز خرید گندم را راه‌اندازی کند.

وی افزود: با توجه به این مساله جهاد کشاورزی به خاطر رفع مشکل مکان خرید فضای مرکز خدمات جهاد کشاورزی سوسن را در اختیار تعاون روستایی قرار داد، البته احداث باسکول برای انجام امورات مختلف مردم شریف سوسن لازم است که این مورد از سال قبل نیز اطلاع‌رسانی شد.

مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان ایذه بیان کرد: در رابطه با مساله زمین اداره جهاد کشاورزی اطلاع‌رسانی کرد ولی کسی از منطقه مراجعه نکرد. همچنین کار خرید گندم به عهده اداره غله است و تعاون روستایی مباشر خرید در خصوص خرید گندم امسال به اداره غله پیشنهاد شد.

هنرمندیان اضافه کرد: در بخش سوسن به دلیل مشکلات مردم، مرکز خرید مستقیم گندم راه‌اندازی شد. خیلی اصرار داریم مشکل همه کشاورزان در اسرع وقت حل شود ولی برخی موارد از حوزه کاری جهاد کشاورزی شهرستان خارج است، هر چند باید تمام تلاش و سعی خودمان را جهت حل مشکلات باید به کار ببندیم.

وی عنوان کرد: اداره غله نمی‌تواند گندم را از کشاورزان حتی یک ریال کمتر از قیمت دولتی بخرد و در این رابطه نیز فرمانداری نظارت می‌کند تا گندم استاندارد خریداری شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، با وجود اشاره برخی از اهالی بخش سوسن به ضرورت راه‌اندازی باسکول تناژ بالا و اعلام همکاری آنها برای نصب این ابزار، دلیل اداره جهاد کشاورزی برای عدم تحقق این امر به وضوح مشخص نیست و حال باید مشخص شود که دلیل اصلی عدم تحقق این امر مشکلات مالی، تعاونی، عدم داشتن زمین و یا مورد دیگری بوده تا در صورت وجود مشکل از سوی مردم این مساله مرتفع شود.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما