کدخبر : 164817
یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳
فاقددیدگاه
پرینت

پروژه‌های خوب با مصالح غیر استاندارد در کهگیلویه و بویراحمد!

جنوب پرس: چگونه می‌شود که 85 درصد از پروژه‌های عمرانی استان کهگیلویه و بویراحمد با این مصالح بی‌کیفیت در سطح خوب باشند!.

پروژه‌های خوب با مصالح غیر استاندارد در کهگیلویه و بویراحمد!

به گزارش خبرگزاری  جنوب پرس ، از یاسوج، تناقض‌گویی و آمار ساختگی یکی از مشکلاتی است که موجب عقب‌ماندگی کهگیلویه و بویراحمد در بسیاری از شاخص‌ها در سطح کشور شده است.

همین آمار متناقض موجب شده که بسیاری از پروژه‌های عمرانی استان از گذشته زخمی و نیمه‌کاره رها شوند پروژه‌هایی هم که به اتمام رسیده کیفیتی نداشته باشند و در حال حاضر نیز استان نزدیک به ۲ هزار پروژه راکد بنا به قول مسؤولان استانی دارد که معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار آن‌ها باشد.

در آخرین نشستی که در شورای فنی استان برگزار شد شاهد آماری متناقض از سوی کارشناسان استان بودیم که در نوع خود جالب و البته تاسف‌بار است از آن رو که ابتدا در گزارش کار خود خوبی‌ها و نقاط قوت را برجسته می‌کنند و در ادامه برای اینکه خود را کاردان و نظارت‌ها را سختگیرانه و مسؤولانه جلوه دهند به همه چیز خرده می‌گیرند و گیر می‌دهند.


نمونه‌ای از افتضاح پروژه‌های عمرانی در یاسوج

یکی از تناقض‌هایی که در نشست شورای فنی استان شاهد بودیم گزارشی بود که در ابتدای جلسه ارائه شد مبنی بر این که در سال ۹۷ تعداد ۲۲ جلسه شورای فنی در استان برگزار شد و این جلسات تعداد ۱۱۴ مصوبه داشت.

در ادامه این گزارش می‌آید که در مجموع در سال گذشته از تعداد ۳۹۰ پروژه بازدید به عمل آمد و ۸۵ درصد پروژه‌ها در سطح خوب و ۱۰ درصد متوسط و ۵ درصد هم ضعیف بودند.

به گزارش فارس در  شورای فنی که استاندار حضور دارد و ریاست بر عهده مقام عالی استانی است به برخی مشکلات اشاره می‌شود که مقایسه این مشکلات و آمار ۸۵ درصدی پروژه‌های عمرانی که در سطح خوب اجرا شده‌اند جور در نمی‌آید.

نکته اساسی اینجاست؛ در همین نشست کارشناس شورای فنی استان می‌گوید که از تعداد ۱۵ کارخانه شن و ماسه استان که بازدید به عمل آمده و نمونه‌برداری شد و به آزمایشگاه آب و خاک فرستادیم معلوم شد در تعداد ۹ کارخانه شن و ماسه دانه‌بندی که همان استخوان‌بندی شن و ماسه است با اصول استاندارد فاصله دارد.


پلی که پس از یک ماه از زمان ساخت در سیل از جا کنده شده!!

همچنین کارشناس شورای فنی که در گزارش خود ۸۵ درصد از پروژه‌هایی که بازدید کردیم در سطح خوب قرار دارند در عین حال در همان جلسه گزارش می‌دهد که اکثر قریب به اتفاق واحدهای تولید بتن در استان به دانه‌بندی که شاکله اصلی بتن را تشکیل می‌دهد توجهی ندارند و یا این که از ۱۱ واحد تولید شن همه آن‌ها  دانه‌بندی و سایر قواعد استاندارد را رعایت نکرده‌اند.

با این تفاسیر باید از کارشناسان پرسید وقتی که بتن و شن و ماسه تولیدی در استان با اصول استاندارد فاصله دارند و در عین حال مهم‌ترین مصالح ساخت و ساز پروژه‌های عمرانی همین بتن و شن و ماسه است چگونه می‌شود که ۸۵ درصد از پروژه‌های عمرانی استان با این مصالح بی‌کیفیت در سطح خوب باشند.

آیا مگر همین مصالح غیر استاندارد در پروژه‌های عمرانی به کار نرفته‌‌اند که اکثر آن‌ها را از نظر کیفی خوب برآورد می‌کنیم، جای سؤال است که تناقض‌گویی‌ها تا به کی باید در استان ادامه داشته باشد.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما