کدخبر : 164812
یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۷
فاقددیدگاه
پرینت

اجرای طرح کاداستر در ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی ملی فارس

مشخص کردن حد اراضی ملی و منابع طبیعی به صورت نقشه جهانی از تعرض به این اراضی جلوگیری می‌کند.

اجرای طرح کاداستر در 3 میلیون و 700 هزار هکتار از اراضی ملی فارس

به گزارش خبرگزاری  جنوب پرس ، از شیراز، با تعیین حد اراضی و عرصه‌های منابع طبیعی در فارس و ثبت آنها در سیستم الکترونیک ثبت اسناد کشور می‌توان از تعرض به این سرمایه‌های ملی جلوگیری کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس ضمن ابراز خرسندی از اجرای طرح کاداستر در مناطق مختلف استان به خبرگزاری فارس می‌گوید: طرح کاداستر یا حدنگاری اراضی ملی استان از سال ۹۴ آغاز شده و پیامدهای مطلوبی در پی داشته است.

شهرام منتصری ادامه می‌دهد: در آخرین برنامه از این طرح، ۹۶ هزار هکتار از اراضی ملی منطقه سیمکان جهرم تا پایان شهریور ماه جاری تعیین حدود می‌شود.

وی اضافه کرد: در این برنامه از تصاویر ماهواره‌ای دقیق برای تعیین موقعیت پلاک‌های حدنگار شده استفاده می‌شود که مشخصات مالک و اطلاعات جامعی در آن نیز به ثبت رسیده است.

مبارزه با زمین‌خواری

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس نیز ضمن تاکید بر مزایای اجرای طرح کاداستر به خبرنگار ما اعلام می‌کند: با اجرای این طرح از سال ۹۴ تا کنون، ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی ملی استان حد نگاری شده‌اند.

جهانبخش بهمنی می‌افزاید: قانون کاداستر یا حد نگار به معنی تثبیت مالکیت دولت در اراضی ملی و دولتی است و بر اساس آن حتی سهم اشخاص حقیقی و حقوقی نیز در سند مشخص می‌شود.

وی حد نگاری اراضی ملی را در جلوگیری از صدور سندهای معارض نیز اثربخش می‌داند و می‌گوید: در این طرح با مشخص شدن موقعیت عرصه‌های شخصی در یک پلاک مشخص و تفکیک آنها از پلاک‌های همجوار، اطلاعات روی سامانه قرار داده می‌شود و سپس اداره ثبت اسناد با استناد به این اطلاعات برای اراضی و اشخاص سند صادر می‌کند.

بهمنی ادامه می‌دهد: به دلیل اینکه با اجرای کاداستر، داده‌های مکانی و توصیفی با توجه به مقیاس جهانی روی نقشه دارای طول و عرض جغرافیایی به صورت جهانی مشخص می‌شود، اراضی مشخص شده ملی به هیچ وجه قابل جابجایی نیستند و زمین‌خواران نمی‌توانند نسبت به آنها مدعی شوند.

این مقام مسوول تصریح می‌کند: یکی دیگر از مزایای مطلوب حدنگاری اراضی ملی این است که از تعرض و بهره‌برداری غیرقانونی از اراضی ملی و منابع طبیعی جلوگیری می‌کند.

کاداستر چیست؟

یک وکیل پایه یک دادگستری با توصیف واژه کاداستر در حقوق و قانون عنوان می‌کند: در فرهنگ امروز، کاداستر به روندی گفته می‌شود که در آن اموال غیر منقول شامل ملک، زمین و …. به ثبت می‌رسند.

قربان محمدی ادامه می‌دهد: درثبت اموال غیر منقول، طول، ابعاد، زوایا، مساحت و سایر اطلاعات یک ملک علامتگذاری شده و به ثبت می‌رسند و به این ترتیب مختصات و حد آنها دقیقا مشخص و تفکیک می‌شود.

وی تصریح می‌کند: با اجرای این طرح از تغییر ابعاد ملک، بعد از ثبت آن جلوگیری می‌شود و هدف از کاداستر در واقع تثبیت مالکیت است که از تعدی و تعرض به آن نیز جلوگیری می‌کند.

 محمدی با اشاره به سایر مزایای این طرح حدنگار اظهار می‌کند: صدور سند مالکیت کاداستری در قالب طرح کاداستر و بالا بودن ضریب امنیت این سیستم و سرعت در پاسخگویی به مراجعین ثبتی به دلیل سیستم مدیریت الکترونیکی املاک از این موارد است.

وی می‌افزاید: با اجرای این طرح برای اراضی ملی و منابع طبیعی از تعرض به این ثروت‌های ملی جلوگیری می‌شود و اجرای کاداستر همچنین در کاهش پرونده‌های قضایی نیز نقش بسزایی دارد.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما