کدخبر : 164778
یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱
فاقددیدگاه
پرینت

آیین سنتی «الوداع» در گناوه برگزار شد

جنوب پرس: گناوه - آیین سنتی و مذهبی الوداع رمضان با حضور مسلمانان اهل سنت و شیعه در بندر گناوه برگزار شد.
آیین سنتی «الوداع» در گناوه برگزار شد

به گزارش خبرنگار جنوب پرس ، ، آئین سنتی مذهبی الوداع رمضان یکی از آیین‌هایی که از گذشته‌های دور در این شهرستان از جمله گناوه و بندر ریگ رواج داشته است.

این آئین در شب‌های بیست و هفتم و بیست و هشتم ماه مبارک رمضان اجرا می‌شود.

در این آئین پیش از اذان سحر در بلندگوهای مساجد و در دو یا سه شب مانده به پایان ماه مبارک رمضان وداع با ماه مبارک در مساجد به گوش مردم مؤمن و روزه دار رسانیده می‌شود.

«الوداع، الوداع ای ماه مبارک الوداع، دیرآمدی، زود می‌روی، ماه مبارک الوداع» از جمله شعارهایی است که سر داده می‌شود.


آئین الوداع رمضان، با حمد و ثنای خداوند و درود بر پیامبر گرامی اسلام (ص) آغاز می‌شود و سپس یک نفر دعا می‌خواند و شرکت کنندگان جواب می‌دهند «الوداع الوداع یا رمضان، و علیک السلام شهر صیام» و این گونه با حزن و اندوه با ماه خوب خدا، خداحافظی می‌کنند.

شرکت کنندگان در این آئین، سپس از خداوند درخواست می‌کنند که تا ماه مبارک رمضان آینده زنده باشند و بتوانند ماه ضیافت الهی را دوباره درک کنند.

سید علی پاک نژاد در مراسم سنتی الوداع ماه مبارک رمضان در مسجد بلال اهل سنت گناوه با آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه مردم در این ماه پر خیر و برکت اظهار داشت: برگزاری اینگونه آئین‌ها و مراسم‌های مذهبی سنتی نشان از عشق و ایمان و دلدادگی مردم این دیار به اسلام و دستورات آن است.

وی افزود: در ماه مبارک رمضان توفیقی دست داد که بار دیگر از فیوضات این ماه معنوی بهره مند و استفاده کنیم و امید است که مقبول درگاه حق قرار گرفته باشد.

پاک نژاد تصریح کرد: حضور و جذب جوانان در آئین‌های ماه مبارک رمضان اتفاق مبارکی است که باید از فعالیت‌های ائمه جمعه و جماعات اهل سنت و برنامه‌های آنها در جذب جوانان تقدیر کرد.

فرماندار گناوه گفت: نگاه دولت تدبیر و امید به برادران اهل سنت نگاه ویژه ای است و در شهرستان گناوه نیز ما به عنوان نمایندگان دولت همین دیدگاه ارزشمند را داریم.

وی بیان کرد: در تمام برنامه‌ها ی کشور جایگاه هموطنان اهل سنت دیده شده است و در شهرستان گناوه وحدتوهمدلی و همراهی بسیار خوبی بین برادران اهل سنت و شیعه برقرار است که باعث خرسندی است.

وی با بیان برخی از خدمات دولت در شهرستان گناوه یادآور شد: دردولت تدبیر و امید خدمات گسترده‌ای در همه زمینه‌ها انجام گرفته و با وجود مشکلات سعی شد همه در کنار هم مشکلات را حل کنند.

در این آئین گزارشی از فعالیت‌های مساجد اهل سنت گناوه ارائه و مسائل و مشکلاتی بیان شد که فرماندار گناوه به آنها پاسخ داد.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما