کدخبر : 164636
پنج شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۴
فاقددیدگاه
پرینت

سند اقتصاد دانش بنیان استان بوشهر تدوین می شود

استاندار بوشهر گفت: سند اقتصاد دانش بنیان استان تدوین و در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و به زودی به استان ابلاغ می شود.

به گزارش جنوب پرس ، عبدالکریم گراوند روز پنجشنبه در نشست با اعضای هیات علمی دانشگاههای فنی و حرفه‌ای استان بوشهر افزود: با تصویب سند اقتصاد دانش بنیان استان، بوشهر به عنوان پایلوت به کشور معرفی می‌شود.

وی بیان کرد: تصویب سند اقتصاد دانش بنیان کمک و ظرفیت مهمی برای دانشگاههای استان به وجود می‌آورد و به این وسیله دانشگاه‌ها در حوزه اشتغال و مسئولیت پذیری اقتصاد استان را هدایت می‌کنند.

گراوند اضافه کرد: اشتغال امروز یکی از چالش‌های جدی نظام سیاسی کشور، حاکمیت و خانواده‌ها است که با تقویت زیرساخت‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای و مهارت آموزی می‌توان این مشکل و دغدغه را برطرف کرد.

استاندار بوشهر گفت: در زمان حاضر رشته ئهای تحصیلی دانشگاه فنی و حرفه‌ای بالای ۶۰ تا ۷۰ درصد  کارآفرین و یا مهارتی هستند این درحالی است که امروز بزرگترین درصد بیکاری به سمت فارغ التحصیلان دانشگاهی هدایت می‌شود.

وی ادامه داد: در زمان حاضر نظام تکنسین از حوزه فن و حوزه اداری خارج شده این درحالی است که در گذشته تکنسین‌ها تکمیل کننده نظام اداری بودند.

گراوند اضافه کرد: حذف نظام تکنسین از حوزه فن و اداری بیانگر این است که نظام آموزش عالی به سمت مدرک گرایی هدایت می‌شود این درحالی است که ما به تکنسین ماهر نیاز داریم.

وی تاکید کرد: دانشگاههای فنی و حرفه‌ای راه میانبری برای ایجاد و تقویت فضای کسب و کار و اشتغال در جامعه است این در حالی است که محور در حوزه دانشگاهی بیشتر نظری است و ارتباط بین صنعت و دانشگاه کم رنگ است و دانشجویان از مهارت لازم برای کار در محیط خارج از دانشگاه ندارند.

استاندار بوشهر گفت: هر چه خلاقیت دانشجویان افزایش یابد فضای کارآفرینی و کسب و کار در جامعه افزایش می‌یابد.

گراوند بیان کرد: با تفاهم‌نامه‌ای که بین دانشگاه خلیج فارس بوشهر، شیلات و دانشگاه اورمیه منعقد شد پرورش گونه آبزی  آرتمیا مورد توجه قرار گرفت که ظرفیت بالای استان بوشهر است.

استاندار بوشهر اضافه کرد: آسیب‌پذیرترین قشر جامعه حقوق‌بگیران ثابت هستند این درحالی است که بیشتر نگاه‌ها در جامعه به سمت سیستم اداری است و باید این موضوع در اذهان اصلاح شود.

وی تاکید کرد: بهترین و مهمترین معروف‌ها معرفی انسان‌های موفق در اقتصاد و اشتغال است و رسانه‌ها باید زمینه معرفی نخبگان و کارآفرینان موفق را در جامعه فراهم کنند تا تغییر نگاه‌ها و ترویج فرهنگ مهارت آموزی مشکل بیکاری در جامعه برطرف شود.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان بوشهر گفت: در زمان حاضر ۲ دانشکده فنی و حرفه‌ای در بوشهر فعالیت می‌کند و با توجه به وجود ۲ هزار و ۸۵۱ دانش آموز هنرستانی در کنگان مجوز تاسیس دانشکده فنی و حرفه‌ای در این شهرستان گرفته شد و اول مهر در رشته‌های مرتبط با صنایع نفت و گاز دانشجو جذب می‌کند.

اکبر منصوری‌نسب افزود: دانشگاه فنی و حرفه‌ای بعنوان دانشگاه مهارت محور با ۲ هزار و ۵۰۰ دانشجو و ۲۲۰ هیات علمی با ۲۳ رشته در استان بوشهر در قالب دانشگاه امام خامنه ای و الزهرا فعال است و برای سالجاری ۹ رشته به این رشته‌ها افزوده می‌شود.

وی یادآور شد: سند عملیاتی دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان بوشهر تدوین شده که در راستای اشتغال و کارافرینی دانشجویان نقش آفرینی می‌کند.

منصوری‌نسب اضافه کرد: دانشکده‌های این مرکز آموزش عالی جایگاه و نقش مهمی در کشور دارند و بعنوان عضو شورای فنی و حرفه‌ای کشور معرفی و شناخته شده است.

وی گفت: در زمان حاضر ۴۸.۲ درصد دانش آموزان استان بوشهر به سمت رشته‌های هنرستانی سوق داده شدند که این دانش آموزان پس از دوران دبیرستانی در دانشگاه فنی و حرفه‌ای ادامه تحصیل می‌دهند.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان بوشهر یادآور شد: براساس بررسی‌ها ۶۰ درصد دانش آموختگان فنی و حرفه‌ای در صنایع و ۲۵ درصد بعنوان کارآفرین در استان هستند.

وی یادآور شد: از مجموع ۹ طرح فناورانه دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان بوشهر ۷ طرح آن تصویب و از محل صندوق نوآوری و معاونت علمی رئیس جمهور تامین اعتبار می‌شود.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان بوشهر یادآور شد: مجوز مرکز نوآوری و شکوفایی دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان که شامل ۲ شرکت دانش بنیان و ۱۵ تیم نوآور است گرفته شده است.

منسوری نسب اختصاص ۲۰ میلیارد ریال برای به روز رسانی کارگاه‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان را از جمله اقدامات انجام شده عنوان کرد.

به گزارش ایرناوی یادآور شد: عملیات اجرایی خوابگاه دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه‌ای با اعتبار ۵ میلیارد ریال آغاز و برای سرعت بخشی در روند ساخت و ساز آن تامین اعتبار لازم ضروری است.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما