کدخبر : 163468
چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۷
فاقددیدگاه
پرینت

تصویب طرح تفصیلی مدیریت پسماند شهر شیراز

جنوب پرس: در جلسه علنی شورای شهر شیراز طرح تفصیلی مدیریت پسماند شهر شیراز نیز به تصویب شورای شهر رسید.

تصویب طرح تفصیلی مدیریت پسماند شهر شیراز

به گزارش جنوب پرس ، از شیراز، در جلسه علنی ظهر امروز شورای شهر شیراز، یک فوریت لایحه فروش اوراق مشارکت بازآفرینی بافت ‌فرسوده شیراز به تصویب رسید.

یک فوریت لایحه شهرداری شیراز مبنی بر انتشار اوراق اوراق مشارکت به منظور باز آفرینی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر حضرت احمدبن موسی(ع) است که به منظور بررسی بیشتر به کمیسیون‌های برنامه و بودجه، شهرسازی و‌معماری شورای اسلامی شهر شیراز ارجاع شد.

 در این جلسه طرح تفصیلی مدیریت پسماند شهر شیراز نیز به تصویب شورای شهر رسید.

طرح تفصیلی مدیریت پسماند شیراز با هدف تعیین وضعیت مطلوب شهر شیراز از نقطه نظر مدیریت پسماند متناسب و تدوین برنامه‌ها و استراتژی‌های مورد نیاز برای حرکت از وضع موجود به سوی وضع مطلوب، بهبود سیستم مدیریت پسماند در شیراز، تعیین اختصاصات محیط‌های انسانی و طبیعی این شهر، تبیین خصوصیات کلیدی و تاثیرگذار شهر شیراز بر فرایند مدیریت پسماند و تبیین وضعیت فعلی شهر شیراز از نقطه نظر مدیریت پسماند و ارائه ضوابط تهیه و تدوین شده است.

لزوم ارائه گزارش از سفرهای خارجی یکساله شهردار و مدیران شهرداری

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورا در نطق خود با اشاره به پروژه  سد تنگ سرخ، ابراز داشت: گروهی از متخصصین می‌گویند سد تنگ سرخ خیلی ضروری و حیاتی است، گروهی دیگر مخالفت می کنند، ما در شورای شهر باید این را تعیین تکلیف کنیم چراکه مساله مهمی است برای این باید وقت گذاشت و باید ببینیم خیر مردم، مصلحت مردم در حال و آینده در چیست این کار فنی و کارشناسی است، باید دلایل مخالفین و موافقین را شنید و بررسی کرد و سرانجام تصمیم گرفت.

عبدالرزاق موسوی با بیان اینکه امیدوارم ما اعضای شورا، مدیران شهرداری، مدیران شهر و استان و البته کشور در تصمیمات خود به قانون، اخلاق و مصلحت و منفعت عمومی یا همان صرفه و صلاح مردم توجه کنیم، ادامه داد: دستورالعمل نحوه نظارت شورا تهیه و به تصویب رسید که همین جا از فرماندار شیراز به جهت تسریع در بررسی مصوبات شورا تشکر می‌کنم، از رئیس و اعضای شورا انتظار می‌رود در اجرای این دستورالعمل که بخش اصلی وظایف شورا از این طریق می‌تواند، محقق شود همکاری کنند البته ما باید مواظب باشیم، نظارت شورا جایش را به دخالت ندهد.

وی خطاب به شهردار شیراز گفت: یکبار دیگر در موضوع مدیران تأکید می‌کنم، در انتخاب مدیران فقط باید شایستگی افراد را در نظر بگیرید، شما در مقابل خدا، مردم و این شورا مسؤول هستید، این شهر و اموال شهرداری در نزد شما و ما امانت است. شما باید امانت را به اهلش بسپارید، ما مدیرانی می‌خواهیم که به منافع و مصالح مردم بیندیشند، ما باید از مشاورین و مدیران امین، آنان که به دنبال منفعت خود و خویشاوندان نیستند و دارای تجربه و تخصص هستند، استفاده کنیم.

این عضو شورای شهر شیراز با اشاره به اینکه بزرگترین مشکل جامعه ما مدیریت است، خطاب به شهردار شیراز افزود: مدیرانی انتخاب کنید که خود را مقابل خدا و مردم مسؤول بدانند، از نظر تخصص در بررسی اجمالی وضعیت ۴۸ مدیر ارشد شهرداری به این نتیجه می رسیم از ۴۸ مدیر حدود ۳۰ نفر توسط شما منصوب شده‌اند که از میان آنان ۹ نفر دارای سابقه و یا مدرک مرتبط نیستند که این می‌تواند یک ایراد باشد و باید برای آن فکری کنید.

موسوی گفت: با رعایت جدول زمان بندی نسبت به اجرای احکام پنجساله شهرداری و بودجه ۱۳۹۸ اقدام و گزارش آن را به کمیسیون برنامه و بودجه و شورا ارائه کنید.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورا تصریح کرد: ای کاش امروز شهردار شیراز گزارش امیدوار کننده‌ای از سامانه شفافیت  ارائه می‌کرد، این شفافیت تکلیف قانونی است، نظارت همگانی را که مهمترین راه مبارزه با فساد و تبعیض است تقویت و حتی تضمین خواهد کرد.

وی تاکید کرد: به حکم قانون بودجه ۹۸ کشور، عضویت مدیران شهرداری در هیئت مدیره‌های سازمان‌ها و شرکت‌ها ممنوع است و انتظار داریم شهرداری شیراز در عمل به این تکلیف پیشگام و گزارش آن را به شورا تقدیم کند.

موسوی با درخواست ارائه گزارشی از سفرهای خارجی یکساله شهردار و مدیران شهرداری و نتایج  سفرها به شورا و سپس در اختیار گذاشتن آن برای شهروندان ادامه داد: برخی بخش‌های شهرداری در مبارزه با تخلفات، فساد و تبعیض و سالم‌سازی فضای شهرداری نقش تعیین کننده‌ای دارند، اداره کل بازرسی، اداره کل حقوقی، اداره کل حراست و حتی کمیسیون ماده صد که نهادی بین سازمانی و دستگاهی است، این بخش‌ها باید گزارش مستندی از عملکرد خود را در مبارزه با سالم‌سازی فضای اداری و مبارزه با فساد و سوء استفاده مقام و موقعیت و رعایت صرفه و صلاح مردم در معاملات و اقدامات شهرداری را تهیه و به شورا ارائه کند.

این عضو شورای شهر شیراز یادآور شد: هفته آینده طرح جامع مدیریت شهری و روستایی در دستور کار مجلس شورای اسلامی است، پس از سال‌ها از صحبت و بحث این طرح به همت برخی نمایندگان مجلس و با همکاری شورای عالی استانها تهیه شده است که این طرح می‌تواند موجبات تقویت نهاد شوراها و تسریع در روند تصمیم‌گیری و کاهش موانع فعالیت شوراها و شهرداری‌ها و هم چنین کاهش هزینه‌های عمومی منجر شود، متأسفانه بخشی از دولتمردان علیرغم، ابلاغ سیاست‌های کلان نظام اداری و ضرورت کوچک کردن دولت و واگذاری امور محلی به نمایندگان مردم در تلاش هستند تا مانع تصویب این طرح شوند از نمایندگان مجلس انتظار می‌رود با حمایت از این طرح همراهی خود را در حمایت از شوراهای شهر و روستا که تجلی و تظاهر مشارکت مردمی است، نشان دهند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما