کدخبر : 163255
شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۰
فاقددیدگاه
پرینت

ذخیره سازی ۵۵۰ میلیون مترمکعبی آب در دریاچه سدکوثر گچساران

جنوب پرس: مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: هم‌اکنون میزان آب ذخیره شده در دریاچه سد کوثر به 550 میلیون متر مکعب رسیده در حالی که گنجایش ذخیره این سد 580 میلیون متر مکعب است.
13970826000849_Test_PhotoN

به گزارش جنوب پرس ،  اکبر خدری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گچساران  با بیان اینکه سد کوثر تنها سد بتنی مورد استفاده در کهگیلویه و بویراحمد است، اظهار کرد: آب سد کوثر از رودخانه خیرآباد تأمین می‌شود که این رودخانه از رودهای شاه بهرام و دهدشت به وجود می‌آید.

 وی ادامه داد:  این سد سالانه  آب آشامیدنی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از ساکنان استان‌های هرمزگان، بوشهر، خوزستان و تعدادی از شهرستان های کهگیلویه و بویراحمد را تامین می‌کند.

مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران  با اشاره به بارش‌های باران در فصل زراعی گفت: هم‌اکنون میزان آب ذخیره شده در دریاچه سد کوثر به ۵۵۰ میلیون متر مکعب رسیده  در حالی که گنجایش ذخیره این سد ۵۸۰ میلیون متر مکعب است.

 وی ابراز کرد: بارندگی‌های امسال  موجب ذخیره سازی ۳۴۰میلیون متر مکعب آب  در مخزن سد کوثر شده است.

مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: هم‌اکنون ۹۳درصد از ظرفیت سد مخزنی کوثر در این شهرستان با بارندگی های سال زراعی جاری آبگیری شد.

 خدری ادامه داد: از ابتدای سال آبی تاکنون ۶۷۷ میلیمتر در ایستگاه هواشناسی سد ملی کوثر گچساران به ثبت رسیده است که موجب بالا آمدن تراز مخزن آب به میزان ۲۹٫۵ متر شده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که در سال آبی گذشته ۲۱۰ میلیمتر بارش در ایستگاه هواشناسی این سد به ثبت رسید.

مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران  با بیان اینکه در فروردین ماه امسال ۱۶۲ میلی متر باران در ایستگاه هواشناسی سد ملی کوثر به ثبت رسیده است، گفت: در بارندگی های سیل آسای فروردین ماه امسال ۱۹۰ میلیون متر مکعب آب وارد مخزن سد کوثر شد که در همین مدت بیش از ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب از سد رها شد.
خدری با بیان اینکه نرمال تراز این مخزن بتنی با سطح دریا ۶۲۵ متر است، اذعان کرد: در حال حاضر با افزایش بارندگی در سال زراعی در این شهرستان تراز این سد بتنی ۶۲۳٫۵ متر است.

این مسوول تصریح کرد: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون از سد کوثر ۷۰ میلیون متر مکعب آب آشامیدنی، ۱۴ میلیون متر مکعب آب برای بخش کشاورزی، ۲ میلیون متر مکعب آب برای بخش صنعت و ۴۰ میلیون متر مکعب برای سایر (زیست محیطی) رها شده است.
وی گفت: بیش از یک هزار هکتار از اراضی کشاورزی پایین دست سد کوثر در دشت لیشتر و منطقه خیرآباد از این سد آبیاری می شود.
خدری خاطرنشان کرد: سهمیه بخش کشاورزی از مخزن سد کوثر ۵۸۰ میلیون مترمکعبی دریاچه سد کوثر ۷۰ میلیون مترمکعب تعیین شده است.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما