کدخبر : 163004
دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۰
فاقددیدگاه
پرینت

تخصیص ۵۰ میلیون یورو جهت تکمیل سد و نیروگاه «چم‌شیر» گچساران

جنوب پرس: معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران گفت: امسال 50 میلیون یورو جهت تکمیل سد و نیروگاه چم‌شیر گچساران تخصیص داده که به زودی جذب خواهد شد.

تخصیص 50 میلیون یورو جهت تکمیل سد و نیروگاه «چم‌شیر» گچساران

محمد رضا فاضل امروز در گفت‌وگو با خبرنگار  جنوب پرس ، در گچساران  با بیان اینکه سد و نیروگاه چم‌شیر ۷۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اظهار کرد: امسال ۵۰ میلیون یورو اعتبار برای تکمیل سد و نیروگاه چم شیر در شهرستان گچساران تصویب شد که به زودی جذب خواهد شد.

 وی ادامه داد: تا کنون ۱۱ هزار میلیارد ریال اعتبار برای ساخت سد چم شیر گچساران هزینه شده که با تامین اعتبار مورد نظر این سد به زودی به مرحله آبگیری خواهد  رسید.

معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران  با بیان اینکه با جذب اعتبارات عملیات مجدد سد بزرگ چم شیر به زودی آغاز  می‌شود، اذعان کرد:  برای تکمیل  این طرح ملی نیاز به پنج هزار میلیارد ریال از محل بودجه ملی است.

وی حجم کل مخزن این سد را ۳/۲ میلیارد متر مکعب با مساحت ۵۱ کیلومتر مربع، طول دریاچه ۴۸ کیلومتر و تراز نرمال از سطح دریا ۵۹۸ متر عنوان کرد.

فاضل با بیان اینکه این سد در زمان بهره برداری در هر ثانیه ۵۰۰ لیتر در ثانیه آب تخلیه می‌کند ادامه داد: تراز سد چم شیر از سطح دریا برای آبگیری تا سال آینده به ۵۶۰ متر خواهد رسید.

وی گفت: سد چم شیر دارای یک میلیون و ۱۰۰ متر مکعب حجم بدنه، ۶۰۴ متر طول تاج، ۱۵۰ متر ارتفاع، ۷۵ متر عرض بدنه و سه دهنه سرریز اوجی دریچه دار است.

فاضل خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۱۰۰نفر در  سد چم‌شیر گچساران مشغول به فعالیت هستند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما