کدخبر : 162987
دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۹
فاقددیدگاه
پرینت

وصول ۲۳ هزار میلیارد ریال درآمدهای مالیاتی در استان فارس

جنوب پرس: شیراز- مدیرکل امور مالیاتی فارس از وصول ۲۳ هزار میلیارد ریال مالیات مستقیم و مالیات غیرمستقیم در سال ۱۳۹۷ خبر داد.
وصول ۲۳ هزار میلیارد ریال درآمدهای مالیاتی در استان فارس

به گزارش جنوب پرس ، ناصر هاشمی افزود: در سال ۱۳۹۷، حدود ۲۳ هزار میلیارد ریال درآمد مالیاتی در استان فارس وصول شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، رشد ۷ درصدی داشته است.

وی اظهار داشت: در سال گذشته بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال مالیات‌های مستقیم و ۱۰ هزار میلیارد ریال مالیات غیرمستقیم در استان به حیطه وصول در آمده که این میزان نشان دهنده تحقق ۹۳ درصدی و رشد ۷ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل است.

هاشمی افزود: در سال ۹۷ در بخش مالیات بر ارزش افزوده بیش از ده هزار میلیارد ریال مالیات وصول شده که ۸۵ درصد تحقق و یک درصد رشد نسبت به دوره‌ی مشابه را نشان می‌دهد که از این میزان بیش از ۵ هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال عوارض وصول و به حساب شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و عشایر استان واریز شده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از یک هزار و ۶۹۵ میلیارد ریال عوارض به شهرداری و بیش از ۱۸۹ میلیارد ریال نیز به دهیاری‌های شهرستان شیراز واریز شده است، خاطرنشان کرد: البته شهرداری‌های سایر مناطق استان به جز شیراز نیز یک هزار و ۹۸۷ میلیارد ریال دریافت کرده‌اند و دهیاری‌ها و عشایر استان نیز یک هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال دریافتی داشته‌اند.

وی با بیان اینکه نرخ مالیات برارزش افزوده کالا و خدمات عمومی ۹ درصد است، گفت: این نرخ شامل ۶ درصد مالیات (سهم دولت) و ۳ درصد عوارض (سهم شهرداری‌ها) است و یک واحد درصد از مالیات‌های وصولی تحت عنوان مالیات سلامت در کشور هزینه می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی فارس، از تشدید مبارزه با فرار مالیاتی و قاطعیت در برخورد با مصادیق جرم مالیاتی خبر داد و گفت: با اجرای طرح جامع مالیاتی، فرار مالیاتی کاهش یافته و نظام اقتصادی به سمت شفافیت سوق یافته است.

وی، مبارزه با فرار مالیاتی را از برنامه‌های مهم و اولویت ‎ دار نظام مالیاتی دانست و خاطرنشان کرد: سیاست مبارزه با فرار مالیاتی با جدیت و با اتکا بر سامانه‌های اطلاعاتی سازمان دنبال می‌شود و در استان فارس نیز از سال ۹۵ با تشکیل کارگروه ویژه رسیدگی به تراکنش‌های سنگین و مشکوک بانکی تاکنون ۱۱۴ پرونده در این خصوص مورد رسیدگی قرار گرفته است.

هاشمی با بیان اینکه در حال حاضر با تکیه بر میلیاردها رکورد اطلاعاتی ذخیره شده در پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی، امکان شناسایی فرارهای مالیاتی و مودیان جدید بسیار سهل تر از گذشته شده، اظهار داشت: این پایگاه، کلیه اطلاعات مورد نیاز مالیاتی را از دستگاه‌ها و سایر اشخاص ثالث دریافت، نگهداری، پردازش و برای استفاده در اختیار فرآیندهای مالیاتی سامانه مذکور قرار می‌دهد که وجود این پایگاه در رابطه با فرار مالیاتی، پولشویی و برقراری عدالت مالیاتی در کشور بسیار حائز اهمیت است و شناسایی فرارهای مالیاتی صرفاً با تکیه بر ظرفیت فناوری‌های اطلاعاتی مربوط به طرح جامع مالیاتی امکان پذیر بوده است.

مدیرکل امور مالیاتی فارس به سو استفاده از کارتهای بازرگانی (اجاره‌ای) اشاره و اعلام کرد: ۹۰ مودی که از کارت بازرگانی سایرین استفاده کرده ‌اند مورد شناسایی قرار گرفته و اقدامات لازم به منظور مطالبه مالیات از این مودیان قانون مالیات‌های مستقیم در حال انجام است.

هاشمی یادآور شد: با توجه به احصاء جرایم مالیاتی در ماده ۲۷۴ قانون مالیات‌های مستقیم و سایر قوانین مرتبط نسبت به سوءاستفاده ی برخی اشخاص از کارت بازرگانی دارنده ی کارت‌ها، مراتب با شکایت این اداره کل در مرجع قضائی مطرح و مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

این مقام مسئول اضافه کرد: کارگروه ویژه پیگیری معوقات کارت‌های بازرگانی در این اداره کل تشکیل شده و در راستای وصول مطالبات کارت‌های بازرگانی این موضوع بصورت مستمر و در تعامل این اداره کل با اداره کل صنعت، معدن و تجارت، اتاق بازرگانی شیراز، اداره گمرک، اداره کل تعاون و مراجع قضائی پیگیری می شوذ.

مدیرکل امور مالیاتی فارس با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان سال رونق تولید اعلام کرد: کارگروه ویژه ای نیز جهت بررسی مشکلات مالیاتی صنایع و شرکت‌های بحران دار استان بمنظور رفع موانع موجود تشکیل شده است.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما