کدخبر : 162848
شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۱
فاقددیدگاه
پرینت

خودکفایی در تولید دارو از پلاسمای خون تا دو سال آینده

بوشهر - مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور از خودکفایی در تولید دارو از پلاسمای خون اهدایی تا دو سال آینده خبر داد.
خودکفایی در تولید دارو از پلاسمای خون تا دو سال آینده

به گزارش جنوب پرس ، علی اکبر پورفتح الله بعد از ظهر شنبه در همایش بانک خون استان‌ها در بوشهر با اشاره به تولید ۶۰ درصد از داروها از پلاسمای خون اهداکنندگان ایرانی اظهار داشت: پلاسمای اهدا کنندگان خون به کشورهای خارجی ارسال و به شکل دارو مجدد وارد کشور می‌شود.

وی با اشاره به تولید یک میلیون واحد پلاسمای مازاد بر مصرف در کشور در سال گذشته خاطرنشان کرد: این میزان پلاسمای خون با گرفتن استاندارد اروپایی، برای تبدیل به داروهای مشتق از پلاسما، به پالایشگرهای اروپایی ارسال شد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور از گسترش مراکز اهدا پلاسما در سطح کشور خبر داد و اضافه کرد: تا دو سال آینده همه داروهای مشتقات پلاسمایی از طریق پلاسمای اهدا کنندگان ایرانی تأمین می‌شود.

وی از سرمایه‌گذاری برای ایجاد امکان اهدا پلاسما در همه مراکز استان‌ها خبر داد و بیان کرد: مرکز اهدای خون جامع در ۱۵ مرکز استان راه‌اندازی شده است که امکان اهدای پلاسما، پلاکت و پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادین خون‌ساز را دارند.

پورفتح‌الله با اشاره به اهدای دو میلیون ۱۰۰ هزار واحد خونی در کشور در سال گذشته افزود: شاخص اهدای خون در سطح کشور به ازای هر هزار نفر جمعیت ۲۷ واحد است که کشورهای هم‌تراز ایران ۱۳ واحد و در کشورهای پیشرفته ۳۳ واحد است.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما