کدخبر : 162758
سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۲
فاقددیدگاه
پرینت

کم‌لطفی در حق شاعر بوستان و گلستان/ حقی که درست ادا نشد

جنوب پرس: هر سال یکم اردیبهشت ماه با برگزاری مراسمی به یاد سعدی درهای آرامگاه وی به صورت رایگان به سوی مردم گشوده می‌شود و سعدی میزبان مهمانان خود می‌شود.

کم‌لطفی در حق شاعر بوستان و گلستان/ حقی که درست ادا نشد

به گزارش جنوب پرس ، از شیراز، امسال که دوم اردیبهشت ماه درهای آرامگاه سعدی به صورت رایگان به سوی مردم گشوده شد، برخی از مهمانان حق سعدی را آنطور که شایسته این سرآمد ادب پارسی است، نگه نداشتند.

از هدف تا نتیجه

یک کارشناس ادبیات فارسی که هر سال به نشانه احترام به شیخ اجل، سعدی شیرازی و در روزی که به نام وی نامگذاری شده است به آرامگاه سعدی می‌رود به خبرنگار فارس می‌گوید: برای اینکه فرهنگ‌سازی بهتری در حوزه انس با سعدی انجام شود، درهای آرامگاه به صورت رایگان به روی بازدیدکنندگان باز می‌شود.

محسن آرام ادامه می‌دهد: متاسفانه امسال که دوم اردیبهشت‌ماه بازدید از این آرامگاه رایگان اعلام شد، شاهد مناظر خوبی که در پی ورود بازدیدکنندگان ایجاد شد، نبودیم.

وی با گلایه از وقوع برخی از این موارد عنوان می‌کند: در گوشه‌ای از آرامگاه شاهد شکسته شدن گلدان، در گوشه دیگر ریختن آشغال، کندن گل‌ها، نشستن روی چمن و … بودیم.

آرام با تاکید بر اهدافی که برای بازدید در سالروز سعدی در نظر گرفته شده است، اظهار می‌کند: هدف از این اقدام فرصتی است تا در حوزه آشنایی خانواده‌ها به ویژه کودکان و نوجوانان با کلام سعدی ایجاد شود نه اینکه مانند یک پارک محله‌ای برای بازی و یا نشستن روی چمن مورد استفاده قرار بگیرد.

بازدید با راهنما

یک راهنمای گردشگری نیز بازدید از اماکن گردشگری به صورت ایمن را همراه با حضور راهنمای گردشگری محقق‌تر می‌داند و بیان می‌کند: در برگزاری بازدیدهای رایگان بهتر است با حضور راهنمایان گردشگری و دسته‌بندی بازدیدکنندگان در گروه‌های مختلف، اقدام و برنامه‌ریزی شود.

ارغوان ناصری ادامه می‌دهد: به این شکل ضمن ارائه توضیحات مناسب درباره شخصیتی همچون سعدی، معرفی معماری به کار رفته شده و … به هدفی که برای بازدید بیشتر و معرفی بهتر سعدی در نظر گرفته شده است نیز جامه عمل پوشانده می‌شود.

وی اضافه می‌کند: در یک بازدید منسجم، اتفاقات احتمالی و آسیب رساندن به یک مجموعه تاریخی و ادبی به حداقل می‌رسد زیرا یک راهنما با مشاهده هر گونه موارد به افراد خاطی تذکر لازم را می‌دهد و بازدیدکنندگان نیز اصول حفظ و مراقبت از اثر را بهتر درک خواهند کرد.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما