کدخبر : 162659
یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۷
فاقددیدگاه
پرینت

تجلیل از ۱۸ برگزیده جشنواره طنز کودک و نوجوان خلیج‌فارس

جنوب پرس: مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هرمزگان گفت: پس از رأی داوران، از 18 صاحب آثار برگزیده جشنواره منطقه‌ای طنز کودک و نوجوان خلیج‌فارس در دو بخش شعر و داستان تجلیل می‌شود.

تجلیل از 18 برگزیده جشنواره طنز کودک و نوجوان خلیج‌فارس

به گزارش جنوب پرس ، از بندرعباس و به نقل از روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هرمزگان، ناهید سلیمانی احمدی اظهار داشت: هم‌زمان با روز ملی خلیج‌فارس از برگزیدگان جشنواره طنز کودک و نوجوان تجلیل می‌شود.

وی افزود: از مجموع ۱۸ آثار برگزیده، ۱۲ اثر مربوط به بخش داستان از استان‌های هرمزگان، خراسان، کرمان، یزد و سیستان و بلوچستان است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هرمزگان ادامه داد: داوران « بخش شعر» نیز شش اثر را انتخاب و برگزیده اعلام کردند که مربوط به استان‌های کرمان و هرمزگان است.

سلیمانی گفت: داوران در بخش داستان همچنین ۷ نفر را شایسته تقدیر معرفی کردند که در روز جشنواره از آن‌ها تجلیل می‌شود.

وی با اشاره به ارسال ۵۱۶ اثر به دبیرخانه استان‌های شرکت‌کننده در این جشنواره، ابراز داشت: ۲۲۲ اثر به مرحله منطقه‌ای ارسال شد که در نهایت ۱۶۳ اثر مورد داوری قرار گرفت و با رأی داوران ۱۸ اثر برگزیده اعلام شد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هرمزگان افزود: در بخش داستان، احمد اکبرپور و محمدرضا شمس و در بخش شعر نیز راشد انصاری و حسین تولایی داوری جشنواره منطقه‌ای طنز کودک و نوجوان خلیج فارس را برعهده داشتند.

گفتنی است، احمد اکبرپور یکی از نویسندگان حوزه‌ ادبیات کودک و نوجوان است که در سال ۱۳۴۹ در لامرد استان فارس متولد شده است.

این نویسنده حوزه کودک و نوجوان نخستین و آخرین مجموعه شعرش را با عنوان «مردمان عصر پنجشنبه» منتشر کرد.

نخستین کتابش برای نوجوانان با عنوان «دنیای گوشه و کنار دفترم» شامل دو داستان بلند بود که از سوی انتشارات خیام به چاپ رسید. بعدها دو داستان این کتاب را بازنویسی کرد و در دو کتاب جداگانه با عناوین «امپراطور کلمات» و «رویاهای جنوبی» به چاپ رساند.

مردمان عصرپنجشنبه، دنیای گوشه و کنار دفترم، قطار آن شب، وقتی ناراحت باشیم، جاده‌‌ها تمام نمی ‌شوند، امپراتور کلمات، من نوکر بابا نیستم، رؤیاهای جنوبی، شب ‌بخیر فرمانده و دختری ساکت با پرنده‌‌های شلوغ از دیگر آثار اکبرپور است.

محمدرضا شمس نیز دیگر نویسنده حوزه کودک و نوجوان است که در سال ۱۳۳۶ در محله شاهپور تهران به دنیا آمده و نخستین کتاب خود را به نام «اگر این چوب مال من بود» در کانون پرورش فکری به چاپ رسانده و بعدها با انتشارات سروش، امیر کبیر، مدرسه، قدیانی، پیدایش، افق، محراب قلم، به نشر، حنانه، شباویز، رویش، هوپا همکاری داشته است.

حسین تولایی از شاعران حوزه کودک و نوجوان عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان است که از وی آثاری شعری شامل «بیا چند شاخه حرف بزنیم»، «درخت عاشق پرنده است»، «شماره تلفن پرنده‌ها»، «بدن من چگونه کار می‌‌کند» و «دمپایی خورشید» به چاپ رسیده است.

همچنین راشد انصاری مشهور به (خالو راشد) شاعر، نویسنده و طنزپرداز متولد سال ۱۳۵۰ در روستای دیده‌بان از توابع بخش صحرای باغ لارستان افزون بر ۳۰ سال ساکن بندرعباس است. وی نزدیک به دو دهه است که با مطبوعات همکاری مستمر دارد و بیش از ۱۵سال است که در حوزه هنری فعالیت می‌کند.

راشد انصاری، بنیانگذار انجمن طنز در هرمزگان و مسوول دفتر طنز حوزه هنری این استان است. «دغدغه‌های بی‌خیالی»، «این مرد مشکوک»، «لطفا میخ نشوید»، «پشت پرده و طنزینه» بخشی از کتاب وی در حوزه طنز است.

جشنواره منطقه ای طنز کودک و نوجوان خلیج فارس چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه به مناسبت روز ملی خلیج‌فارس در سالن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بندرعباس برگزار می‌شود.

همچنین سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت ماه هم‌زمان با گرامی‌داشت روز ملی خلیج‌فارس، دو کارگاه آموزشی شعر و داستان طنز با هدف آشنایی کودک و نوجوان با گونه ادبی طنز، ایجاد شادابی و نشاط در کارگاه‌ها و انجمن‌های ادبی و پرورش تفکر انتقادی و پرسشگرانه به دنیای پیرامون در قالب شعر و داستان طنز برگزار می‌شود.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما