کدخبر : 162270
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۱
فاقددیدگاه
پرینت

واحدهای تولیدی تملک شده توسط بانکها به چرخه فعالیت بازگردند

جنوب پرس: شیراز _ استاندار فارس گفت: بانک های استان فارس باید به گونه ای برنامه ریزی کنند که تمامی واحدهای تولیدی تملک شده به چرخه فعالیت بازگردند.
واحدهای تولیدی تملک شده توسط بانکها به چرخه فعالیت بازگردند

به گزارش جنوب پرس ، به نقل از روابط عمومی استانداری فارس، عنایت الله رحیمی در جلسه شورای هماهنگی بانک‌های استان با اشاره به انتخاب شعار رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری و ابلاغ بیانیه گام دوم انقلاب توسط معظم له بر لزوم تدوین برنامه عملیاتی در راستای تحقق این اهداف تاکید کرد.

وی تاکید کرد: بی تردید فعالیت‌ها و اقدامات نهادهای تأمین مالی و اعتباری در اجرایی شدن این برنامه‌ها مؤثر خواهد بود.

رئیس شورای عالی بانک‌های استان فارس با بیان اینکه تحقق رونق تولید در سال جاری نیازمند تأمین سرمایه است، عنوان کرد: این سرمایه از طریق پرداخت تسهیلات بانکی و یا جذب و جلب سرمایه بخش خصوصی داخلی و سرمایه‌های خارجی، تأمین می‌شود که بانک‌ها در ارائه تسهیلات به سرمایه‌گذاران نیز اثرگذار هستند.

وی ادامه داد: با توجه به تأثیر مستقیم رونق تولید بر بهبود معیشت مردم، بانک‌ها باید با برنامه ریزی و تلاش جهادی در این مسیر گام بردارند.

رحیمی با بیان‌اینکه یکی از اهداف رونق تولید حفظ و توسعه واحدهای فعال، رفع مشکلات واحدهای نیمه فعال و بازگرداندن واحدهای غیرفعال به چرخه تولید است، از بانک‌ها خواست تعیین تکلیف واحدهای تملک شده را با سرعت انجام دهند.

استاندار فارس در ادامه با بیان اینکه واحدهای تولیدی تملک شده واحدهای تعطیل هستند، تاکید کرد: این واحدها باید با تعیین تکلیف در قالب اقاله یا مزایده به متقاضیانی که توانایی لازم را دارند واگذار شوند و به چرخه تولید بازگردند.

رحیمی با اشاره به اینکه با دستور وی مقرر شد مجوزهای سرمایه گذاری بدون نام در حوزه‌های مختلف از جمله کشاورزی، صنعت و معدن و گردشگری صادر شود از دستگاه‌های اجرایی خواست روند صدور این مجوزها را سرعت ببخشند.

وی با تاکید بر اینکه مجوز بدون نام صرفاً برای بایگانی نیست، خاطرنشان کرد: کارگروه، کمیته یا کارشناسانی نیز باید در کنار صدور مجوزهای بدون نام، معرفی طرح‌های سرمایه گذاری و تسهیل روند آن برای متقاضیان را دنبال کنند.

استاندار فارس همچنین با بیان اینکه وصول مطالبات بانک‌ها با توان پرداخت تسهیلات از سوی آنها ارتباط مستقیم دارد، عنوان کرد: توانایی نهادهای مالی و اعتباری زمینه توسعه استان را فراهم می‌کنند.

وی افزود: در بعضی موارد واحدهای تولیدی به رغم اینکه توانایی بازپرداخت تسهیلات را دارند اما اقدامی در این جهت انجام نمی‌دهند بنابراین باید تفاوت بین این موارد و واحدهایی که با مشکلات مواجه هستند مشخص باشد.

توجه به پرداخت و جذب اعتبارات اشتغال فراگیر و روستایی، ارائه طرح‌های جامع اشتغال روستایی، تاکید بر افزایش مشارکت بانک‌های دولتی و خصوصی در تأمین مالی طرح‌های اقتصادی، پیگیری افزایش اختیارات بانک‌ها در سطح استان، افزایش سهم استان از اعتبارات صندوق توسعه ملی به ویژه در زمینه پتانسیل‌های گردشگری و معدنی استان، راه اندازی زنجیره تولید و ایجاد ارزش افزوده در فعالیت‌های معدنی از دیگر موضوعاتی بود که استاندار فارس در این جلسه بر آنها تاکید کرد.

رحیمی در پایان ابراز امیدواری کرد با بهره گیری از منابع بانکی و سرمایه‌های داخلی و خارجی در کنار همدلی و هم افزایی تنگناهای موجود را مدیریت کرده و به سمت توسعه و پیشرفت استان گام برداریم.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما