کدخبر : 161692
پنج شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۳
فاقددیدگاه
پرینت

معضل خانه‌های بدون مجوز محله سعدی در دست پیگیری

معضل خانه‌های بدون مجوز محله سعدی در دست پیگیری

به گزارش جنوب پرس ، از شیراز، عطاءالله زمانی ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت سالگرد تأسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، در ارتباط باسیل امسال در شیراز، اظهار داشت: از روز دوم حدود ۳۰۰ فقره کمک‌هزینه خودرو پرداخت شد و به خانواده ۱۹ نفر فوتی و آسیب دیدگان بیمارستانی و حمل‌ونقل‌های خودرو مبلغی پرداخت شد که تا اکنون درمجموع ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان پرداخت‌شده است.

وی بابیان این‌که حدود ۱۳۰ خودرو دیگر در حال تشکیل پرونده هستند، افزود: براثر سیل امسال در سطح استان تعداد واحدهای احداثی حدود ۲ هزار و ۲۰۰ واحد در شهر و روستا است.

مدیرکل بنیاد مسکن فارس بابیان این‌که تعداد واحدهای تعمیری حدود ۲ هزار و ۱۰۰ واحد است که ٥٠ میلیون تومان تسهیلات با سود ٥ درصد و سقف ١٢ میلیون تومان بلاعوض برای آن‌ها پیش‌بینی‌شده است، گفت: دولت برای واحدهای روستایی نیز ۴۰ میلیون تومان تسهیلات ۴ درصد و ۱۰ میلیون تومان بلاعوض پیش‌بینی کرده است.

زمانی با اشاره به در نظر گرفتن سقف ۱۵ میلیون تومان تسهیلات و ۵ میلیون تومان بلاعوض برای واحدهای تعمیری شهری و روستایی، تصریح کرد: بیشترین خسارت مربوط به شیراز بوده که حدود ۴۰۰ فقره احداث واحد شهری و روستایی داریم و بیشترین خسارت هم مربوط به شهرک سعدی است.

وی از پرداخت مبلغی به‌عنوان به واحدهای احداثی و تعمیری با سقف ۵ میلیون تومان بلاعوض معیشتی و ۱۵ میلیون تومان تسهیلات معیشتی خبر داد.

این مقام مسؤول با اشاره به تشکیل یک هزار و ۲۰۰ پرونده در ارتباط با واحدهای آسیب‌دیده محله سعدی، ادامه داد: در خصوص ابنیه و تأسیسات روستایی در سطح ۱۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعلام خسارت شده است.

زمانی با تأکید بر این‌که این تسهیلات به واحدهایی پرداخت می‌شود که مجوز داشته باشند، مطرح کرد: بسیاری از محالی در مسیل رودخانه یا محل نامناسب مسکن ساختند که غیرقانونی است و در این رابطه در حال رایزنی هستیم که راه‌حلی پیدا شود.

وی بابیان این‌که اگر به آن‌ها وام داده شود، دوباره در همین نقاط خانه می‌سازند که دوباره ایجاد مشکل می‌کنند، عنوان کرد: آن‌هایی که در حریم هستند باید منتقل شوند که در استانداری یک گروه در خصوص پیگیری کارشناسی مشکلات این نوع اهالی محله سعدی تشکیل شد.

مدیرکل بنیاد مسکن فارس خاطرنشان کرد: در رابطه ساخت‌وسازهای غیرقانونی محله سعدی به دنبال متهم کردن دستگاه‌ها نباشیم که کار مردم پیش نمی‌رود اما بعد در زمان مناسب باید به تخلف دستگاه‌های متخلف رسیدگی کرد و توسط قوه قضاییه پیگیری می‌شود.

زمانی با اشاره به تشکیل ستاد معین در استان‌های سیل‌زده، افزود: ۲۱ ماشین‌آلات راه‌سازی به استان‌های آسیب‌دیده لرستان، کرمانشاه و خوزستان ارسال‌شده است.

وی بابیان این‌که برای پرداخت تسهیلات، تشکیل پرونده در فارس انجام‌شده و منتظر هستیم تا مصوبه دولت اعلام شود، مطرح کرد: در سال ۹۷ با توجه به اعتبارات ۶۸۷ پروژه بهسازی روستایی را شروع کردیم که بالغ‌بر ۷۲ میلیارد تومان در این بخش هزینه شده است.

این مقام مسؤول بابیان این‌که سهمیه قیر سال ۹۷ مربوط به بهسازی معابر روستایی بااعتباری بالغ‌بر ۴۲ میلیارد تومان صورت گرفته است، افزود: ۳ هزار و ۷۳۸ جلد سند روستایی و ۲ هزار ۳۲۹ جلد سند شهری برای شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر صادرشده و در اختیار متقاضیان قرارگرفته است.

زمانی بابیان این‌که درمجموع بالغ‌بر ۶۶ درصد روستاییان دارای سند شدند، گفت: در حوزه گردشگری ۵۱ روستا به‌عنوان روستا هدف گردشگری پیشنهادشده که ۱۵ روستا از تهران مصوبه گرفته و اعتبار مربوط به آن‌ها در حال پیگیری است.

وی عنوان کرد: از ۱۲۰ طرح مطالعاتی مربوط به اسکان عشایر، ۵۶ طرح آن در طی سال‌های گذشته مصوب شده که سه طرح در آباده و دو طرح در جهرم و یک طرح در فسا مربوط به سال ۹۷ بوده است.

مدیرکل بنیاد مسکن فارس در دهه حساب صد امام خمینی بهسازی ۲۴ روستا بااعتبار ۲۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان صورت گرفته و در حوزه بهسازی و مقاوم‌سازی مسکن روستایی ۶۱۹۴ واحد مقاوم‌سازی شد که در این حوزه بالغ‌بر ۱۱۷ میلیارد تومان هزینه شده است.

زمانی با اشاره به بازسازی مناطق سانحه دیده مربوط به سیل ۹۵ و زلزله خنج به تعداد ۳۵۵۴ واحد بااعتبار ۷۸ میلیارد تومانی، گفت: درمجموع ۲۰۰ میلیارد تومان در این چند پروژه هزینه شده است.

رسانه رکن چهارم نظام است

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس گفت: رسانه و تبلیغات رکن چهارم یک نظام است، رسانه می‌تواند ایجاد اختلاف، افشاگری، شایعه‌پراکنی کند و نقش مؤثری در جامعه دارد.

حجت‌الاسلام مرادی تصریح کرد: کشور ما درعین‌حالی که کشور ثروتمندی است که انواع نعمت‌ها را در کشور داریم، کشوری بلاخیز هم هستیم که از ۴۲ نوع بلای طبیعی ۳۵ بلا را در ایران داریم.

وی افزود: بلاهای طبیعی هم امتحانی برای مدیران و مهندسین و متخصصان است تا عملکرد آن‌ها مشخص شود و هم امتحانی برای آسیب دیدگان است.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس بابیان این‌که یکی از مشکلات آبخیزداری است، عنوان کرد: امتحان ما این است که کار کارشناسی انجام دهیم برای آینده و در این مورد رحم هم نباید دردادن پروانه کسب‌ها و مجوزها کرد که اگر رحم نکنیم، درواقع رحم به خود او کردیم.

حجت‌الاسلام مرادی با تأکید بر این‌که در حوزه عمرانی باید بر اساس دقت و اصول ملی ساختمان‌ها را بسازیم، مطرح کرد: در ایران هر ده سال یک زلزله سهمگین داریم.

وی عنوان کرد: با توجه به این‌که سپاه از ابتدای انقلاب تاکنون فعالیت داشته است و الان ایران به لطف سپاه و به قول نتانیاهو ۷ پایتخت دارد، این عمل اوج حماقت و ناامنی برای پرسنل خود آمریکا است؛ عملی که باعث شده مجلس لباس پاسداری بپوشد و بنده هم به‌عنوان امام‌جمعه بالباس پاسداری در نماز جمعه حضور خواهم داشت.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن فارس نیز گفت: بنیاد مسکن تاکنون در حوزه مسکن محرومین شهری ۴۷۳۰ واحد در قالب ۷۷ پروژه به اتمام رسانده و ۱۰۴۲ واحد با پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصد در قالب ۱۷ پروژه استانی در ابتدای سال ۹۹ تحویل خواهد داد.

محمد رسول پروری ادامه داد: ۱۶۳۵ واحد در حال طراحی است که از این تعداد ۱۳۳۵ واحد عملیات اجرایی آغاز خواهد شد.

وی بابیان این‌که در طرح اقدام ملی، ۶۱۰۰ واحد سهمیه استان فارس است که از این نظر چهارمین استان هستیم، تصریح کرد: در دو قسمت خود مالک و انبوه‌ساز، تسهیلات ۷۵ میلیون با نرخ سود ۹ درصد سود اهدا می‌شود، اگر انبوه‌ساز باشد به تعداد پروانه ساختی که می‌گیرد به این مقدار تسهیلات داده می‌شود.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما