کدخبر : 161635
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۸
فاقددیدگاه
پرینت
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب:

نخستین جشنواره جایزه شعر رامی در میناب برگزار می شود

جنوب پرس: رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب از برگزاری نخستین جشنواره جایزه شعر رامی به مناسبت روز ملی خلیج فارس در این شهرستان خبرداد.
2756335

به گزارش جنوب پرس ، رضا اوژند ظهر چهارشنبه در نشستی خبری با اشاره به فعالیت‌های اداره فرهنگ و ارشاد و اسلامی میناب در سال گذشته افزود: در سال ۹۷ در زمینه ایجاد شور و نشاط اجتماعی، فرهنگی و هنری، شعر و داستان، نمایش و حضور گروه‌های نمایشی در جشنواره‌های مختلف درون و برون استانی فعالیت‌های مطلوبی در میناب صورت گرفته است.

وی افزود: هیچگاه کمبود امکانات و اعتبار مالی نتوانسته سد راه و مانع فعالیت‌های فرهنگی، هنری هنرمندان میناب شود.

رضا اوژند همچنین به تشریح برنامه‌های فرهنگی، هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب در سال ۱۳۹۸ پرداخت و گفت: برگزاری نخستین جشنواره جایزه شعر رامی در هرمزگان، از مهمترین برنامه‌های این اداره در سال جدید است که ششم اردیبهشت ماه به میزبانی شهرستان میناب برگزار می‌شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب با بیان اینکه در حوزه ادبیات در هرمزگان، کارهای فراوانی انجام شده اذعان کرد: جشنواره جایزه شعر رامی (ابراهیم منصفی) از برنامه‌های شاخص است که به پیشنهاد یکی از شاعرا و فعالان حوزه ادبیات و در قالب برنامه‌های روز ملی خلیج فارس در میناب برگزار می‌شود.

یدالله شهرجو دبیر اجرایی نخستین جشنواره جایزه شعر رامی هم در این نشست با تقدیر از حمایت مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، گفت: به جز کنگره سراسری شعر و داستان جوان که در دهه قبل در هرمزگان برگزار می‌شد، تاکنون دیگر برنامه دیگری در حوزه ادبیات که همه گیر باشد در استان وجود نداشته است.

وی افزود: با توجه به اینکه در زمینه برنامه‌های ادبی در سطح استان کمبود یک برنامه جامع احساس می‌شد در واقع جایزه شعر رامی پاسخی به این کمبود است.

این استاد دانشگاه با اشاره به روند شکل گیری جشنواره جایزه شعر رامی، اظهار داشت: طرح این جشنواره مشتمل بر ۱۶ صفحه پس از آماده شدن به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ارائه شد و مورد استقبال مدیرکل ارشاد قرار گرفت و مقرر شد در قالب یکی از برنامه‌های گرامیداشت روز ملی خلیج فارس برگزار شود.

شهرجو گفت: نخستین دوره‌ی جایزه‌ی شعر رامی شامل سه بخش شعر آزاد (سپید)، شعر کلاسیک و بخش ویژه با موضوع خلیج فارس است.

وی اضافه کرد: در بخش جایزه‌ی ویژه، دانش آموزان مینابی نیز می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند که به صورت جداگانه داوری می‌شود.

دبیر اجرایی نخستین جشنواره جایزه شعر رامی اظهار داشت: برای سهولت در ارسال آثار در شهرستان یک رابط از بین شاعران انتخاب شده و هم اکنون ۱۷ رابط در سراسر استان با دبیرخانه جشنواره همکاری می‌کنند.

وی با بیان اینکه از ۱۴ فروردین ماه فراخوان جشنواره به شهرستان‌ها ارسال شده، افزود: تا کنون ۲۰۰ اثر از شهرستان‌های مختلف هرمزگان به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که بیشترین آثار رسیده به شهرستان بستک تعلق دارد.

شهرجو گفت:علاقه مندان به شرکت در این جشنواره می‌توانند آثار خود را به صورت تایپ شده و به سه روش پست الکترونیکی به نشانی rami.award@yahoo.comیا ازطریق شناسه @ramiaward در تلگرام و از طریق اپلیکیشن واتساپ به شماره ۰۹۳۹۳۶۵۷۰۵۰ ارسال کنند.

وی اظهار داشت: پس از داوری آثار ۶۰ اثر انتخاب و در آئین ویژه ای در ششم اردیبهشت ماه از آنها تجلیل و قدردانی می‌شود.

شهرجو در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح شخصیت ابراهیم منصفی پرداخت و گفت: ابراهیم منصفی در ادبیات هرمزگان جایگاه بسیار بالایی دارد تا جایی که او را به عنوان نیمای هرمزگان می‌شناسند.

به گزارش مهر وی افزود: به واقع منصفی و چند تن از هم دوره‌های او جز نخستین نفراتی بودند که به سرودن شعر نو نیمایی و آزاد در این منطقه‌ی جنوبی روی آوردند و زمینه‌ی ادامه‌ی این جریان ادبی را در این خطه فراهم کردند.

دبیر اجرایی نخستین جشنواره جایزه شعر رامی با بیان این مطلب که ابراهیم منصفی از مفاخر هرمزگان و میناب است، اظهار داشت: منصفی در همه سروده‌هایش اصالت مینابی خود را حفظ کرده و حتی بسیاری از ترانه‌هایش را به گویش مینابی گفته است.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما