کدخبر : 161612
چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۹
فاقددیدگاه
پرینت

جنوب پرس: فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: بامداد امروز 850 کیلوگرم گیاه بیلهر از سودجویان در ایست بازرسی گچساران-دیلم کشف شد.

سودجویانی که به گونه‌های گیاهی در معرض انقراض کهگیلویه و بویراحمد رحم نمی‌کنند

به گزارش جنوب پرس ، از یاسوج، کهگیلویه و بویراحمد منابع طبیعی بکر و چشم‌نوازی دارد و این پتانسیل مهم از ظرفیت‌های گردشگری استان به شمار می‌رود.

اما همین منابع طبیعی بکر و دلنواز مورد تعرض و طمع سودجویان قرار گرفته و از درختان گرفته تا گیاهان دارویی از تعرض سودجویان در امان نمانده است آنها با تخریب منابع طبیعی چوب را قاچاق می‌کنند و برای ذغال به کوره‌های سایر استان‌ها ارسال می‌کنند.

حالا علاوه بر تخریب درختان، گیاهان دارویی هم در معرض خطر هستند، بیلهر گونه کمیاب دارویی است که طی سال‌های اخیر زنگ خطر انقراض آن به صدا درآمده اما مردم بی‌توجه به آنچه این گیاه را تهدید می‌کند اقدام به ریشه‌کنی می‌کنند که نمونه بارز آن کشف ۲۵ گونی بیلهر از سودجویان در ایست و بازرسی گچساران-دیلم است.

در همین خصوص سرهنگ محمد داور فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: ساعت ۳ بامداد امروز در ایست و بازرسی محور گچساران به سمت دیلم از یک دستگاه خودروی ۴۰۵ ۲۵گونی معادل ۸۵۰ کیلوگرم بیلهر و ۵ هزار بوته درخت مُورد از سودجویان کشف و ضبط شد.

وی عنوان کرد: سودجویان قصد داشتند این مقدار گیاه بیلهر را به استان خوزستان منتقل و در آنچه خرید و فروش کنند که با اقدام به موقع توقیف شد.

این مسوول ضمن توصیه به مردم برای جلوگیری از ریشه‌کنی بوته‌های کم‌یاب گیاهی گفت: کشفیات صورت گرفته امحا و متخلف به مراجع قضایی معرفی می‌شود.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما