کدخبر : 161583
سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۱
فاقددیدگاه
پرینت

«زلزله شُنبه» و زخم‌های ۶ ساله‌ی مانده بر پیکره شهر+تصاویر

جنوب پرس: با وجود گذشت 6 سال از زلزله بزرگ شُنبه، هنوز زخم‌ها بر پیکره و دیوارهای شهر دیده می‌شود و مردم آن با حسرت روزهای آبادانی را به یاد می آوردند.
13980120000888_Test_PhotoN

به گزارش جنوب پرس ، ۶ سال پیش زلزله بخش شنبه و طسوج، زندگی مردم را مختل کرد و داغ بسیار سنگینی بر روح و جان آن‌ها بر جای گذاشت. نزدیکی‌های ساعت ۱۶ و ۲۲ دقیقه روز ۲۰ فروردین ۱۳۹۲ بود که ناگهان زمین شروع به غرش کرد و خانه‌ها بر سر صاحبانش آوار شد.

غرش زمین و خانه‌هایی که بر سر صاحبانش آوار شد
به یکباره خبری در همه‌جا به گوش می‌رسد، رسانه‌ها و تلویزیون اعلان می‌کنند ساعت ساعت ۱۶ و ۲۲ دقیقه امروز ۲۰ فروردین ۱۳۹۲ زلزله‌ای به بزرگی ۶٫۱ در مقیاس ریشتر بخش کاکی از توابع شهرستان دشتی استان بوشهر را لرزاند.

آری زمین غرش کرد و بیش‌ترین تخریب در شهر کوچک ۳ هزار نفری شُنبه(کانون زلزله) از توابع شهرستان دشتی با ۹۰ درصد، حدود سه هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی تخریب و ۳۷ نفر کشته و حدود ۸۵۰ مجروح بجای گذاشت.

مردم این دیار سکانسی مرگبار از زندگی خود را تجربه کردند که وقتی سردرد دلشان باز می‌شود از فروردین ۶ سال پیش می‌گویند که خانه‌شان آوار شد و برخی دیگر نیز جگرگوشه‌هایشان را از دست دادند.

آن روزها همه می‌آمدند از مسؤول تا مردم، از بازیکنان فوتبال تا بازیگران سینما از چهره‌های مشهور سیاست تا چهره‌های مشهور صداوسیما تا شاید بتوانند اشک‌های تلخ مردمان آن سرزمین را تسکینی باشند.

امروز بعد از گذشت ۶ سال از آن حادثه به سراغ برخی از مسؤولان و مردمان آن دیار رفتیم تا گفتگویی با آن‌ها در خصوص آنچه گذشت و آنچه شد با آن‌ها داشته باشیم.

ساختمان چند امامزاده شُنبه در انتظار بازسازی

رییس شورای بخش شنبه و طسوج گفت: بعد از زلزله روز ۲۰ فروردین ۱۳۹۲ منازل مسکونی، تجاری، اداری، آموزشی و مذهبی سطح بخش بازسازی و نوسازی شد.

الیاس زحمتکش افزود: بر اثر زلزله ساختمان چند امامزاده از جمله امامزاده شاه زندون شنبه و خروک تخریب ولی براثر بی توجهی مسؤولان اوقاف بازسازی نشد که عملاً بازی با احساسات دینی ومعنوی مردم بود.

وی تصریح کرد: قنوات سطح بخش شنبه و طسوج ریزش کرد که نیاز به لایروبی بود اما تاکنون انجام نشده است که قنات چاهگاه، کشتو و بشک ازجمله این قنات‌هاست، همچنین عدم پرداخت خسارت به کشاورزان، دامداران که چاه‌های آن‌ها ریزش و خانه‌های کارگری و اماکن دامی آنها تخریب شده بودند از جمله مشکلات و عدم تحقق وعده‌هایی است که می‌توان نام برد.

احداث چمن‌های ورزشی، پارک و بوستان روستایی

زحمتکش بیان کرد: احداث چمن‌های ورزشی، پارک و بوستان روستایی، خانه عالم از سایر خدمات بنیاد مسکن بود، علاوه بر آن مساجد و اجرای طرح‌های هادی زیادی هم توسط بنیاد انجام شده است.

وی تصریح کرد: احداث خط دومداره برق ناصری از خدمات انجام شده است با اجرای این شبکه برق از ناصری تا شنبه مشکل ضعف ولتاژ برق مردم حل شد که جا دارد در آستانه سالگرد زلزله و سالروز تأسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از خدمات این نهاد تشکر ویژه شود.عدم توانایی بازپرداخت تسهیلات بازسازی زلزله توسط مردم از جمله مشکلات مردم این بخش است و از مسؤولان درخواست کمک بلاعوض برای دیوارکشی را داریم.

لزروم تسریع در تکمیل راههای دشتی

رییس شورای بخش شنبه و طسوج گفت: تسریع در تکمیل محور ناصری شنبه، خورموج، لاور، دشت پلنگ، سرچشمه، باغان، احداث راه دوم کردلان به باغان که در شرایط بحران حکم پدافند غیرعامل را دارد از دیگر خواسته‌های مردم این بخش از مسؤولان است.

زحمتکش بیان کرد: بارها از مسؤولان استانی درخواست داشته‌ایم تا تاریخ وقوع زلزله دلخراش شنبه و طسوج در تقویم گنجانده شود تا هم تسکین آلام خانواده‌های جانباختگان باشد و هم فرصتی برای بیان خدمات ارزشمند نظام مقدس جمهوری اسلامی به منطقه زلزله زده و رفع نیازمندیهای منطقه و کارشناسان عرصه‌های مختلف بتوانند نسب به آسیب شناسی و راه‌های پیشگیری از آن مطالعاتی داشته باشند.

برخی از وعده‌های مسؤولان هنوز محقق نشده

یکی از شهروندان دیگر بخش شنبه و طسوج می‌گوید: قضاوت در مورد وعده وعیده های مسؤولان شاید قضاوت منصفانه‌های نباشد گرچه مردم انتظار داشتند برخی از وعده‌هایی که در آن هیاهو به مردم داده می‌شد محقق شود و برخی از وعده‌ها نیز هنوز محقق نشده است.

فرشید ابراهیمی گفت: در ۲۰ فروردین ۱۳۹۲ معاون اول رییس جمهور در بازدید خود در اینجا که اتفاقاً بنده فایل صوتی مصاحبه وی را هم دارم گفت ما شُنبه را دو ماهه می‌سازیم که این وعده بعد از شش سال محقق نشده است.

وی تصریح کرد: نه‌ تنها شهر ساخته نشده بلکه به روال قبل نیز هنوز برنگشته است، زخم‌هایی که بر روی روح و روان مردم ایجاد شد هنوز به قوت خود باقی است.

ابراهیمی افزود: چه خوب بود سال اول در خصوص وعده اینکه دوماهه می‌سازیم و ساخته نشد صحبت می‌شد، بعد از گذشت ۶ سال به تدریج اکثریت مردم اینجا سرپناهی برای زندگی دارند ولی با توجه به بافت اینجا می‌توان گفت بیش از ۳۰ درصد خانه‌ها دیواری به دور منازل خود ندارند که نشأت گرفته از عدم تحقق وعده‌ها، عدم بازپرداخت وام که خیلی‌ها به وام روی نیاوردند بوده است.

برخی از وعده‌ها صرفاً جنبه تبلیغاتی و حرف بود

وی اظهار داشت: مسؤولان متعهد شدند در قالب میزان وام مشخصی خانه‌ها را بسازند و کلید تحویل به مردم آنجا بدهند که بخشی بنیاد مسکن فارس و بخشی دیگر بنیاد مسکن بوشهر بر عهده گرفتند.

ابراهیمی بیان کرد: چند خانه به صورت نمادین تحویل دادند و رفتند، در ادامه خانه‌هایی ساخته شد بدون هیچ‌گونه امکاناتی که منظورم خانه‌هایی فاقد نما کاری، سرامیکی، درب، پنجره و برق است و مردم که منبع درآمد خاصی نداشتند مجبور شدند برای تکمیل خانه‌های خود زیر بار قرض بروند کماکان که باید قسط‌های وام خانه را نیز پرداخت می‌کردند.

وی افزود: هنوز افرادی هستند که در کانکس زندگی می‌کنند و یا افرادی که نتوانسته‌اند یک نوبت از اقساط خود را پرداخت بکنند.

شهروند شنبه‌ای گفت: برخی مسؤولان در آن زمان برخی از وعده‌هایی دادند که به نظر من شهروند بخش شنبه و طسوج بعضی از این قول‌ها عملی شدنی نبود یا بعضی دیگر بدون در نظر گرفتن همه موارد قول داده می‌شد یکی از این قول‌ها در نظر گرفتن سهمیه کنکور برای این منطقه بود که هیچ‌وقت محقق نشد و برخی از وعده‌ها صرفاً جنبه تبلیغاتی و حرف بود.

ابراهیمی گفت: مسئله دیگری وعده‌های آموزشی، بهداشتی و قول‌هایی هایی در این خصوص است که به‌طور مثال در بحث آموزش شهر شُنبه فاقد دبیرستان پسرانه است که همین امر موجب شده مردم به جاهای دیگر مهاجرت کنند.

پیام رهبری مرهمی بر زخم دل‌ها بود

ابراهیم درویشی یکی دیگر از شهروندان بخش شنبه و طسوج نیز گفت: در مورد زلزله تألم‌برانگیز بخش شنبه و طسوج در سالروز این حادثه ناگوار که منجر به فوت و مصدومیت عزیزانی شد مجدداً این مصیبت را به عموم مردم و بازماندگان تسلیت عرض می‌نمایم، حادثه بسیار ناگواری بود از بدو حادثه مسؤولان حضوری پررنگ در بین مردم داشتند.

بخشدار اسبق بخش شنبه و طسوج بابیان اینکه پیام‌های مسؤولان و شخصیت‌ها مرهمی بر زخم دل‌ها بود به ویژه پیام مقام معظم رهبری افزود: در ابتدای وقوع حادثه مدیریت به درستی صورت نمی‌گرفت اما با گذشت زمان و تسلط بر اوضاع وضعیت بهتر شد.

وی تصریح کرد: حضور مردم به بخشداری به علت مشکلات موجود در دو سه روز اولیه بسیار زیاد بود، واقعاً مردم در شرایط سختی به سر می‌بردند.

درویشی بیان کرد: زمین‌لرزه‌ای پیاپی و جاری شدن سیل باعث وحشت و اضطراب شده و فراموش نمی‌کنم که دریکی از شب‌ها اطلاع دادند که مردم‌ دارند شهر را تخلیه می‌کنند به اتفاق غلامحسین زارعی نماینده استاندار بین مردم رفتیم و با دادن روحیه به مردم خود را در غم آن‌ها شریک دانستیم.

وی بیان کرد: دادن مسؤولیت روستاهای زلزله‌زده به فرمانداران شهرستان‌ها یکی از سیاست‌های خوب استاندار وقت بود که همین تقسیم کار مشکلات را کمتر کرد.

درویشی گفت: فرمانداران به اتفاق شهرداران و سایر مسؤولان شهرستانی با تمام توان در خدمت مردم بودند گرچه مدیریت صورت می‌گرفت اما در برخی موارد نیز مشکلاتی وجود داشت، در روزهای اول حادثه محل استقرار مدیریت بحران در حوزه مقاومت بسیج شنبه بود که کارها با همکاری و انسجام صورت می‌گرفت ولی پس از مدتی محل استقرار مدیریت بحران به بخشداری تغییر کرد که همین کار باعث گردید خدمات‌رسانی در دو حیطه مجزا صورت بگیرد که مانع از خدمات‌رسانی بهتر به مردم بود.

گذری بر روزهای اولیه حادثه
وی بیان کرد: یکی از مشکلات بحث کانکس بود که واقعاً معضل بزرگی بود مراجعه مردم و کمبود کانکس باعث شد که برای دادن کانکس به مردم قرعه‌کشی انجام شود که اصلاً جالب نبود، گرچه اولویت‌بندی شده بود و بر اساس اولویت کانکس به افراد داده می‌شد اما مردم نگران بودند و حق داشتند زیرا بی‌سرپناه بودند و هوا داشت کم‌کم گرم می‌شد.

درویشی افزود: بنده به عنوان بخشدار به دستور استاندار شبانه‌روز در بخشداری بودم و پاسخگوی مردمی که با هزاران مشکل راهی بخشداری می‌شدند از دیگر مشکلات مهم بحث ساخت‌وسازها بود که علی‌رغم تاریخ تعیین‌شده متأسفانه تحویل مردم نگردید به ویژه در قسمتی از شهر شنبه پیشرفت و کیفیت ساخت‌وسازها در روستاها بهتر از شهر شنبه بود.

وی گفت: مطالب در خصوص زلزله بخش شنبه و طسوج فراوان است که نمی‌توان در یکی دو ساعت بیان کرد اما باید گفت همکاری مردم و نجابت آن‌ها، خیلی از مشکلات را حل می‌کرد تلاش فرماندار وقت شهرستان دشتی سید علی هاشمی و مسؤولان ادارات بر کسی پوشیده نیست، اما برنامه‌ریزی‌ها و نگاه‌ها در جهت رفع مشکلات مثبت بود گرچه کاستی‌ها وجود داشت اما حرکت در جهت رفع مشکلات ادامه داشت در بحبوحه حادثه انتخابات ریاست جمهوری شورا به نحو مطلوب انجام گرفت.

درویشی افزود: اما آنچه جای گله و انتقاد دارد حرکت‌هایی بود نمایشی که بیشتر جنبه تبلیغاتی داشت و جنبه خدمات‌رسانی کم‌رنگ‌تر بود بازدیدهایی که جنبه خبری و تبلیغاتی داشت تا رفع مشکلات باعث ناراحتی برخی از مردم گردیده بود، حرکت‌های فرهنگی از کارهای خوبی بود که انجام شد.

زخم‌ها بر پیکره و دیوارهای شهر دیده می‌شود

به گزارش فارس، با وجود گذشت ۶ سال از زلزله بزرگ شُنبه، هنوز زخم‌ها بر پیکره و دیوارهای شهر دیده می‌شود و مردم آن با حسرت روزهای آبادانی را به یاد می آوردند. حالا که مدت‌هاست از این اتفاق ناگوار می گذرد مردم این شهر، چشم به تحقق وعده‌ها دوخته‌اند و روز و شب به انتظار همراهی مسؤولان نشسته‌اند تا شاید آبادانی این شهر مرحمی بر زخم‌های برجای مانده از فقدان همنوعان و آوارگی شهر باشد.

تصاویر داخل گزارش مربوط به روزهای حادثه است.

گزارش: محمد غلامحسینی

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما