کدخبر : 161202
یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۶
فاقددیدگاه
پرینت

ضرورت ایفای نقش جامعه در حفظ منابع طبیعی

جنوب پرس: مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان با اشاره به قرارگیری در آستانه روز طبیعت، گفت: آحاد جامعه نسبت به حفظ منابع طبیعی مسوول هستند و باید در این راستا نقش‌آفرینی کنند.

ضرورت ایفای نقش جامعه در حفظ منابع طبیعی

امید ذاکری ظهر امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار  جنوب پرس ، در بندرعباس اظهار داشت: در روز طبیعت علاوه بر لذت بردن از این نعمت خدادادی تلاش کنیم به طبیعت کمترین آسیب وارد شود.

مدیرکل منابع طبیعی هرمزگان گفت: با اشاره به پشت سرگذاشتن دو دهه خشکسالی در استان  افزود: آب یک عنصر گران‌بها است و باید دقت کنیم که پسماندها را در آب رها نکنیم که سبب آلودگی آب شود زیرا آب‌های جاری به پشت سدها می‌روند و مشکلاتی در نگه‌داری سدها ایجاد می‌کنند.

ذاکری با بیان اینکه بارش‌های خوب امسال سبب رویش نهال‌های جدید در طبیعت شده و برای کمک به تجدید نسل گیاهان باید مراقب باشیم نهال‌های جدید آسیب نبینند، ابراز داشت: برای تکثیر و استمرار حیات گیاهان تلاش کنیم گل‌های گیاهان را نچینیم زیرا این گل‌ها تولید بذر می‌کنند و چیدن گل گیاهان خودرو سبب کاهش تولید بذر و آسیب به تجدید نسل گیاهان می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان از مردم خواست در روز طبیعت با همراه داشتن کیسه‌های زباله برای جمع آوری پسماندها به ویژه پسماندهای قابل بازیافت مانند کاغذ و شیشه را با خود برگردانند تا کمک شایان توجهی به پاکیزه نگه داشتن طبیعت و حفظ زیبایی‌های طبیعت شود زیرا پسماندها باعث آلودگی خاک می‌شود که اثرات زیست محیطی به همراه دارد.

وی گفت: با توجه به اینکه برگ گیاهان محل غذاسازی گیاهان است سعی کنیم به شاخ و برگ گیاهان آسیب نرسانیم و سرشاخه‌های گیاهان قطع نشود، زیرا برگ‌ها  محل غذاسازی برای تولید غذا گیاهان و جانوران گیاه خوار است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان تصریح کرد: مردم به منظور جلوگیری از آسیب به مراتع  از رفت و آمد در مراتع خودداری کنند و از جاده‌ها رفت و آمد کنند.

ذاکری اظهار داشت: طبیعت یک سیستم به هم پیوسته است که شامل گیاهان، خاک، درختان، سنگ‌ها، صخره‌ها، رودخانه‌ها، آبراهه‌ها و آب است که این اجزا برای اینکه به طور سالم به ما خدماتی مانند تولید اکسیژن، ایجاد تفرجگاه، کاهش گرد و غبار و کاهش آلودگی هوا برسانند نیاز است که به صورت سالم کار کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر بهره‌برداری برداری غیر اصولی ایجاد کنیم سبب  اثرات ناگواری مانند آلودگی هوا، گرد و غبار، سیل های ویرانگر و مخرب که  تاثیر بهره‌برداری بیش از حد و تخریب در طبیعت است می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان افزود: طبیعت، جنگل ها و مراتع امانتی هستند که از گذشتگان به ما رسیده و این امانت را با استفاده درست به نسل‌های آینده تحویل دهیم.

ذاکری یادآورشد: هم استانی‌ها عزیز می‌توانند در صورت بروز هرگونه حادثه، تخریب، تصرف و آتش‌سوزی در طبیعت، گزارشات خود را ازطریق  سامانه تلفنی ۱۵۰۴ اطلاع دهند تا همکاران در کمترین زمان ممکن در محل حضور یابند.

گفتنی است، هرمزگان دارای یک میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار جنگل و بیش از ۴ میلیون هکتار مراتع است که تقریبا حدود ۳۰۰ هزار هکتار رویشگاه گیاهان دارویی استان است که جز ذخایر ژنتیکی است که باید در حفظ و حراست از این گیاهان دارویی برای استفاده نسل‌های آینده کوشا باشیم .

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما