کدخبر : 161051
شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۸
فاقددیدگاه
پرینت

باغملک، چشمِ سبزِ خوزستان

جنوب پرس: شاید شنیدن اینکه خوزستان شهری حتی در توان رقابت با گیلان، رشت و مازندران داشته باشد عجیب به نظر بیاید اما در این سفرِ کوتاهِ مکتوب، پرده از این راز زیبای خوزستان برخواهیم داشت.

باغملک، چشمِ سبزِ خوزستان

به گزارش جنوب پرس ، از اهواز، وقتی هوا برای خوزستانی‌ها ملال‌انگیز شود، وقتی که تعطیلات، چند روزه باشد و وقتی که دل‌ها برای سفر به خطه سرسبز شمال لک زده اما دوری راه مانع باشد، اولین انتخاب خوزستانی‌ها، باغملک است، شهری که نام آن به تنهایی گویای واقعیتِ سرسبز و خیال‌انگیزی است که به سادگی می‌تواند چشمان هر بیننده‌ای را به دامان آرامش خود دعوت کند.

جنوب و شمال خوزستان را باید با خط‌کش فصول از هم جدا کرد، چرا که درست وقتی‌که گرمای طاقت‌فرسای تابستان بر شهرهای جنوبی خوزستان مستولی شده است شهرهای شمال آن با طبیعت بکر و دست‌نخورده خود، آغوشی از جنس گل‌های بهاری و بوی میوه‌های شیرین تابستانی گشوده‌اند.

هرچند شاید در وهله اول  کمتر توسعه یافتن این شهر نسبت به دیگر شهرها ذوق مخاطب را درگیر این کاستی کند، مثلا ماشین‌های آنچنانی کمتری ببینید و مردمانی به سادگی اما عظمت ابرهای باران‌زا، اما پس از اندکی تامل این طبیعت ناب و همیشه آماده کشف شدن باغملک است که تا به خود بیایید خواهید دید که هرچند ناخواسته اما سخت شما را مسحور خود کرده است.

در این شهر نباید دنبال رستوران‌های معروف با غذاهای عجیب و غریب اروپایی بود اما درِ هر خانه‌ای را که بزنید با نان محلی و شیرتازه از شما پذیرایی خواهند کرد؛ رب انار باغملک را هم نباید از یاد برد چرا که بهتر از رب انار ساوه نباشد کمتر نیست.

قلعه تل، مکانی شگفت‌انگیز در دل زاگرس

قلعه تل بخش مرکزی باغملک است؛ اگر بخواهیم از نظر جغرافیایی موقعیتش را مشخص کنیم باید گفت در شمال باغملک واقع شده است اما توصیف آن از دید یک مشتاق طبیعت، بخشی زیبا در دل رشته‌کوه‌های زاگرس است، روستایی که بوی درختان بلوط و ردیف افراهای سر به فلک کشیده، کوچه به کوچه هم‌قدم با شماست.

آثار به جا مانده از اولین ساکنان این منطقه بیانگر این است که قدمت آنجا حتی به بیش از ۵۰۰۰هزار سال نیز می‎‌رسد؛ نام این روستا برگرفته از قلعه بزرگی است که عیلامیان بر فراز تپه تل ساخته‌اند.

آبشارهای تنگ کرد، خطرناک اما دیدنی

در ناحیه شمال شرقی قلعه‌تل، منطقه اسرارآمیز و در عین حال زیبا و بکری به نام تنگ کرد قرار دارد که وسوسه تماشای آبشارهای بلند و خیره‌کننده‌اش در آن هنگام که قطرات خورشید و آب با هم پیوند می‌خورند گردشگران زیادی را وادار به عبور از رودخانه و تنگه‌های خطرناک جهت رسیدن به آن کرده است.

منطقه‌ای منحصر به فرد و هیجان‌انگیز که آن را به افراد دچار به مشکلات قلبی توصیه نمی‌کنیم؛ مهم‌ترین شرط برای وارد شدن به این تنگه اسرارآمیز، داشتن حداقل آمادگی جسمانی و توانایی تصمیم‌گیری لحظه‌ای است چرا که تنگه‌های خطرناک و صعب‌العبور آن ممکن است جان شما را به خطر بیندازد.

مال‌آقا، مسیری پرپیچ‌وخم در میان کوه‌ها

مال‌آقا یک روستا است با یک جهان حرف برای گفتن، این روستا از توابع شهرستان باغملک است و برای رسیدن به آن اگر در اهواز باشید به ۲ ساعت زمان نیاز است.

این منطقه همچنان بکر و دست‌نخورده و دامن طبیعت به زیبایی هرچه تمام‌تر با گل‌هایی سرخ بر خاک آن گسترده شده است و برای عبور از آن باید از مسیری پرپیچ و خم که از میان کوه‌ها جریان دارد گذشت؛ رودخانه درخشانی که رنگ زلال آن به روح‌ها جان تازه می‌بخشد از میان باغ‌های این روستا می‌گذرد گه فضایی رویایی برای ساعتی استراحت به ارمغان می‌آورد.

درختان انار و انگور و تلفیق این دانه‌های خوشرنگ با دامنه کوه‌ها و سرسبزی محیط، دلایل قانع‌کننده‌ای است که می‌تواند قدم‌های شما را تا به اینجا کشانده و شما را از لذت لانه کردن هوای بهاری در میان موهایتان سرشار کند.

 منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما