کدخبر : 160908
سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۴
فاقددیدگاه
پرینت

حمیدیه تاریخی پررمز و راز با عطر گل‌های شب بو

جنوب پرس:

حمیدیه تاریخی پررمز و راز با عطر گل‌های شب بو

به گزارش جنوب پرس ، از حمیدیه، آثار تاریخی و باستانی بسیاری در شهرستان وجود دارد؛ مهم‌ترین و قدیمی‌ترین آثاری که در شهر حمیدیه وجود دارد محوطه باستانی نهر تیری است این محوطه در ورودی شهر حمیدیه واقع است و در سال ۱۳۸۱ به شماره ۷۹۳۰ بانام محوطه تاریخی حمیدیه در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

 این محوطه دارای آثار سفالی و مفرغ از دوره‌های باستانی است؛ با توجه به تحقیقات و کاوش‌های دانشمندان در این محوطه گفته می‌شود این محوطه حامل لایه‌های مختلف تاریخی است.

قصر تاریخی حمیدیه

یکی از منحصربه‌فردترین آثار جنوب غربی ایران قصر تاریخی حمیدیه به شمار می‌رود این اثر در غرب شهر حمیدیه و در کناره‌های شرقی رودخانه کرخه واقع است این اثر شامل هشت هکتار باغ و ساختمان‌های مجزا است که هرکدام در نوع خود بی‌نظیر است.

قصر تاریخی حمیدیه در سال ۱۳۸۰ به شماره ۳۹۸۰ به نام کوشک تاریخی حمیدیه در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد؛ برخی قسمت‌های قصر تخریب‌شده بود که اخیراً در سال ۱۳۹۲ بودجه‌ای جهت مرمت آن اختصاص یافت و در سال ۱۳۹۳ بخش‌هایی از آن مرمت شد.

از شگفتی‌های این بنا وجود تونل‌های زیرزمینی آن در زیر شهر و عبور آن‌ها از بخش‌ها مختلف است؛ همچنین ساخت سیستم آب‌رسانی در عمیق‌ترین قسمت رودخانه کرخه یکی دیگر از زیبایی‌های مهندسی این اثر تاریخی است.

یادمان جهاد عشایر عرب خوزستان

حضور حمیدیه در جنگ جهانی اول هم کم‌رنگ نبوده حضور مردان غیور و قبایل عرب خوزستان در محل «غدیردعی» و ایستادگی در مقابل متجاوز که نتیجه این ایستادگی اتفاق افتادن جنگی به نام المنیور بوده است.

در این جنگ که انگلیسی‌ها می‌خواستند سرزمین‌های قبایل عربی خوزستان را اشغال کنند مردم با پیروی از فتوای رهبران دینی و مراجع تقلید شیعیان جهان در مقابل این تجاوز ایستادند، در پی این ایستادگی جنگ سختی در نزدیکی روستای گمبوعه در محل غدیر الدعی و تپه‌های المنیور اتفاق افتاد که بسیاری از مردم عرب در این جنگ و جهاد به شهادت رسیدند.

در این جنگ مردم عرب خوزستان بدون هیچ پشتیبانی و با سلاح‌های سرد ازجمله فاله و مگوار در مقابل سلاح‌های پیشرفته متجاوزان انگلیسی مقاومت کردند و ایمان بر زور پیروز شد، قبایل این منطقه در این جنگ لشکر مسلح بریتانیایی را شکست دادند و تا اهواز و آن‌سوی کارون تعقیب کردند.

یادمان این جهاد بزرگ با امر ولی امر مسلمین جهان هم‌اکنون در روستای گمبوعه در مقبره جهاد احداث شد و هرساله مهمانان نوروزی و راهیان نور از این محل مقدس زیارت می‌کنند.

آخرین پیشروی دشمن بعثی

بعد از آغاز جنگ تحمیلی رویای شوم تسلط بر خوزستان خواب دشمن را رنگین کرده بود. و این امر تنها با تسلط بر مرکز خوزستان یعنی اهواز میسر نمی‌شد. جوانان انقلابی حمیدیه، اهواز، گمبوعه، حلاف، خسرج و سایر روستاهای اطراف فهمیده بودند که تحقق این رویای دشمن خبیث کشور اسلامی را از هم می‌پاشد.

دشمن بستان، سوسنگرد، هویزه و به‌طورکلی منطقه دشت آزادگان که آن زمان دشت میسان نام داشت را تحت سیطره خود قرار داده بود؛ در آن زمان حمیدیه جزئی از شهر اهواز بود در این میان امام خمینی (ره) فرمودند: مگر جوانان اهواز مرده‌اند؟ این سخن دل‌های عاشقان آن حضرت را به وجد آورد و خون جوانان این منطقه را جوشاند.

همه مردم از پیر و جوان بسیج شدند تا حرکت دشمن متجاوز را مختل کنند؛ کشاورزان زمین‌های کشاورزی خود را غرق آب کردند این امر سبب شد که دشمن مجبور باشد تنها از محور سوسنگرد به‌سوی حمیدیه حرکت کند جوانان انقلابی در نزدیکی روستای پیج سید جابر در نزدیکی شبیشه کمین کردند و با تعدادی آرپی‌جی تانک‌های دشمن را هدف قراردادند باری دیگر آن‌ها باقدرت ایمان قدرت راهی را شکست دادند و اولین شکست نیروهای دشمن بعثی در ۹ مهرماه ۱۳۵۹ در حمیدیه رقم خورد.

سازه‌های آبی حمیدیه

وجود رودخانه کرخه و حاصلخیزی زمین‌های کشاورزی حمیدیه، از آن محلی مناسب برای کشت و زرع ایجاد کرده است اما این امر تنها به عبور رودخانه کرخه محدود نمی‌شود و در دوره‌های مختلف تاریخی سازه‌هایی از قبیل بندها، تثبیت‌کننده‌ها، پل بندها و سدهایی بر این رودخانه احداث‌شده است.

این سازه‌های را می‌توان از مهم‌ترین و شگفتی‌های مهندسی آبی برشمرد برخی را برای جمع‌آوری آب، برخی را برای هدایت حرکت آب، برخی را برای ذخیره و برخی هم برای ذخیره و هم برای عبور و مرور استفاده کردند.

بقایای این آثار را هم‌اکنون می‌توان بر روی رودخانه کرخه مشاهده کرد. وجود سد انحرافی کرخه در نواحی روستای علاوه از بخش مرکزی حمیدیه یکی دیگر از سازه‌های آبی نوین بر رودخانه کرخه است.

محصولات کشاورزی

عبور رودخانه کرخه از این منطقه دشت حاصلخیزی را به وجود آورده است وفور آب سبب شده است حمیدیه در طول فصول سال کشت شود. صیفی‌جات، گندم، برنج و سبزی‌ها و غیره کشت می‌شود این منطقه یکی از قطب‌های کشاورزی ایران و جنوب غرب ایران محسوب می‌شود.

سبزیجات، گندم و گوجه حمیدیه در کشور معروفیت خاصی پیداکرده است و به تمام نقاط کشور صادر می‌شود.

وجود گل‌های شب بو یکی دیگر از ویژگی‌های منحصربه‌فرد طبیعی و کشاورزی حمیدیه است وجود این گل سبب شده که بسیاری از دوستداران طبیعت‌گردی حمیدیه را به نام «گل شب بو» بشناسند.

صنایع‌دستی

به‌طور حتم این هنر با محیط‌زیست و پیرامون بشر ارتباط تنگاتنگی دارد. وجود نخیلات، دشت و تالاب در این منطقه باعث شده است که حرفه‌ها و صنایع‌دستی متفاوتی در دوره‌ها و برهه‌های مختلف وجود داشته باشند شاید برخی هم امروز از خاطر و یاد مردم رفته باشد اما هنوز هم آثار از آن‌ها می‌توان در حمیدیه پیدا کرد.

ازجمله این آثار هنری و صنایع‌دستی می‌توان به سجاده بافی، حصیربافی، بوریابافی، سفالگری، دوخت انواع بشت، سوزن‌دوزی و لباس اشاره کرد.

اکو توریسم

زیبایی عبور آب از میان تپه‌های رملی و صحراهای طلایی رنگ دل هر بیننده را به شوق وا‌می‌دارد صحراهایی که زیستگاه شترهای اصیل و زیبا، زیستگاه انواع خزندگان ازجمله مار صحرایی عربی شاخ‌دار و انواع گونه‌های گیاهی و جانوری کم میاب است.

پرورش اسب اصیل عربی در میان مردم حمیدیه از مهم‌ترین کارهایی است که تاکنون میان آن‌ها رواج دارد؛ وجود جنگل‌های سبز و گونه‌های گیاهی متفاوت زیستگاه خوبی برای جانوران شده است ازجمله این جنگل‌ها جنگل گمبوعه، حمیدیه و مسیر خسرج است در ناحیه انتهایی این جنگل‌ها صحراهایی وجود دارد که محل خوبی برای اکوتوریسم و گردشگری طبیعی ایجاد کرده است.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما